Türk Askeri Denizlerdeki Gücünü Dünyaya Tekrar Gösterdi

Türk askeri denizlerdeki gücünü dünyaya bir defa daha gösterdi. Mavi Vatan-2021 tatbikatı bugün başladı. Üstelik Mavi Vatan adı altında 25 Şubat-7 Mart arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de tatbikat başladı. Tatbikatta toplam 87 gemi, 27 uçak, 20 helikopter, İHA ve SİHA'lar da görev alacak. Ayrıca bugün başlayacak olan tatbikatta harbe hazırlık durumu olacak. Bunun yanı sıra müşterek harekatlar da tatbikatta yer alıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan tatbikat 25 Şubat-7 Mart 2021 tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de icra edilecek. Öte yandan Mavi Vatan-2021 tatbikatında toplamda 87 gemi yer aldı.

Ege Denizi ve Akdeniz'de bugün başlayacak olan Mavi Vatan-2021 tatbikatı ile Türk askeri denizlerdeki gücünü bir kez daha ortaya koydu. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, konuya ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık birlik, gemilerin hazırlık durumlarının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı karargahın askeri birlikler tarafından denetleneceğini açıkladı.

Bunun dışında askeri birlikler deniz harekatı ve müşterek harekat taktiklerine yönelik yetenekleri geliştirecek. Mavi Vatan-2021 tatbikatı ile deniz kuvvetleri, diğer kuvvet komutanlıklarıyla ortak hareket edebilecek. Deniz kuvvetleri tarafından başlatılan tatbikat bugün itibariyle başlayacak.

Milli Savunma Bakanlığı bugün başlayacak olan Mavi Vatan-2021 tatbikatı hakkında açıklama yaptı. Bakanlık, 'Tatbikatta deniz kuvvetleri komutanlığına bağlı 82 gemi yer alıyor' açıklamalarını ekledi. Ayrıca 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, 5 deniz karakol uçağı,  Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan, F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan genel maksat ve taarruz helikopterleri, Jandarma Genel Komutanlığından arama kurtarma unsurları, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter yer alacak.

Bunun dışında İnsansız Hava Araçları su üstü ve hava savunma atışları icra etmek için tatbikatta bulunacak. Bugün Ege ve Akdeniz'de başlayacak olan tatbikat hazırlıkları son aşamasına yaklaştır. Mavi Vatan-2021 tatbikatı ile askeri operasyon başlayacak.

- Medya Başkent, Gündem bölümünde yayınlandı
https://medyabaskent.com/haber/7563387/turk-askeri-denizlerdeki-gucunu-dunyaya-tekrar-gosterdi