Korsanlar Tarafından Rehin Alınan 15 Türk, Büyük Bir Sevinçle Yurda Ayak Bastı!

Korsanlar tarafından rehin alınan 15 Türk, büyük bir sevinçle yurda ayak bastı! Nijerya açıklarında korsanların Mozart adlı gemiye saldırmasının ardından da 15 gemici rehin alınmıştı. Korsanların elinden kurtarılan 15 Türk gemici sabah saatlerinde İstanbul'a getirildi.

Yaklaşık 20 gün önce Mozart adlı gemiye saldıran korsanlar, Azerbaycan uyruklu bir gemiciyi öldürerek, 15 Türk mürettebatı kaçırmıştı.

Konuya dair çalışmalar yürüten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizcisinin İstanbul'a giriş yaptığını açıkladı.

Nijerya açıklarında Mozart adlı gemide 19 kişilik mürettebata saldıran deniz haydutları, 15 Türk denizcisi kaçırmıştı. Geminin farklı noktalarına saklanarak deniz haydutlarından kurtulan 3 mürettebat İlhan Süha Tatlıgül, Furkan Yaren ve Bahadır Yeşilalan yurda dönmüştü.

Sabah Saatlerinde Vatanlarına Kavuştular!

Sabah saatlerinde vatanlarına kavuştular! Korsanlar tarafından rehin alınan 15 Türk denizci ise sabah saatlerinde Türkiye'ye giriş yaptı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 15 Türk gemicinin uzun süren esaret sonucunda yurda getirildiğini, Nijerya'nın Abuja kentinden Türk Hava Yolları ile İstanbul ulaştıklarını açıkladı.

Pasaport işlemlerini gerçekleştirip yurda giriş yapan 15 Türk gemici, İstanbul Havalimanı'nda kendilerini bekleyen basın mensuplarına neler yaşadıklarını anlattı.

Kurtulan 15 Türk denizciden biri, zor süreçler geçirdiklerini, bu durumun kimsenin başına gelmemesini, korsanların kendilerine kötü davrandığını, psikolojik olarak da her türlü manipülasyonda bulunduklarını dile getirdi.

Ülkelerine geldikleri için mutlu olan 15 Türk denizci, zor bir süreçten geçtiklerini, fiziksel şiddet yaşamadıklarını fakat korsanların silahla başlarında beklediklerini, o günlerin bir daha yaşanmamasını ümit etti.

15 Türk denizci, havaalanında ailelerine kavuştu. Sahilde takas yapıldığını, paralarını alan korsanların 15 Türk denizcinin serbest bıraktığı açıklandı.

Geminin kaptanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükelçiliğe teşekkürlerini ileterek, bu dönemde yanlarında olduklarını, hassasiyet ile çalışmalar yürüttüklerini, Türkiye'ye dönebilmeleri için her türlü fedakarlığı yaptıklarını açıkladı.

Ülkelerine döndükleri için çok mutlu olan 15 Türk denizci havaalanında ailelerine kavuştu. Başlarında sürekli silahlarla korsanların beklediğini söyleyen denizciler, fiziksel olarak şiddete maruz kalmadıklarını bildirdi.

- Medya Başkent, Gündem bölümünde yayınlandı
https://medyabaskent.com/haber/7561384/korsanlar-tarafindan-rehin-alinan-15-turk-buyuk-bir-sevincle-yurda-ayak-basti