Sosyal Toplumda İntihar Teşebbüsü

Sosyal Toplumda İntihar Teşebbüsü

Fransız yazar Emile Durkheim, toplumsal olgular üzerine araştırmalar yapan bir sosyologtur. Yaşamı boyunca toplumu dönüştüren değişmelerle uğraşmıştır. Peki Durkheim'e göre intiharın sebepleri nelerdir?

Fransız yazar Emile Durkheim, toplumsal olgular üzerine araştırmalar yapan bir sosyologtur. Yaşamı boyunca toplumu dönüştüren değişmelerle uğraşmıştır. Peki Durkheim'e göre intiharın sebepleri nelerdir? 

İnsanlar özgür iradeye ve seçim hakkına sahip olduklarını savunsalar da toplumsal olguların insan hayatı üzerindeki etkisi son derece önemlidir. Durkheim çalışmasında intiharın kişisel bir karar olmaktan çok toplumsal bir olgudan kaynaklandığını öne sürmüştür.

emile-durkheim.png

Resmi intihar istatistiklerini inceleyen Durkheim, belirli kategorilere mensup insanların intihara daha meyilli olduklarını saptamıştır. Örneğin; yoksula oranla zenginlerde, kadınlara oranla erkeklerde, evlilere oranla bekarlarda bu oran oldukça yüksektir.

DURKHEİM'İN İNTİHAR ÇÖZÜMLEMESİ

Durkheim intiharı 4'e ayırır. Bencil intiharlar, anomik intiharlar, özgecil intiharlar ve kaderci intiharlardır.

Bencil intihar grubunda insanların toplumla bağı zayıftır. Kendilerini toplumdan kopmuş, yalnız ve çaresiz hissederler. Savaş dönemlerinde gerçekleşen intihar oranlarında ki azalma da buna kanıt niteliktedir. Bir gruba ya da topluluğa fayda sağlama hissi önemlidir.

Anomik intihara normsuzluk, sebepsizlik, istikrarsızlık yol açar. Ekonomik sorunlar, boşanma gibi olaylar bunlara örnektir.

intiharlar.jpg

Özgecil intihar, toplumun bireyden önemli olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda birey kendini topluma feda eder. Japon kamikaze pilotları gibi.

Kaderci intiharda ise bireyin baskı altında ya da toplum karşısındaki güçsüzlük durumunda ortaya çıktığını savunmaktadır.

Acı, kişiye göre değişir. Bizim sorun olarak gördüğümüz şeyler başka insanlara nimet gibi gelebilir. Burada önemli olan o acıya karşı durma gücüdür. Durkheim'e göre intihar, toplumsal olaylardan ve kişilerden kaynaklı olsa da bireysel bir çok nedeni de vardır. Bir sonraki yazımızda bunlara da değineceğiz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.