Sizin Batılınız Hangisi?

Sizin Batılınız Hangisi?

Sizin batılınız hangisi? Batıl inançların asıl nedenleri neler? Siz de ayna kırıldığında korkanlardan mısınız? Yoksa?

Sizin batılınız hangisi? Batıl inançların asıl nedenleri neler? Siz de ayna kırıldığında korkanlardan mısınız? Yoksa?

Batıl inançların asıl kaynağı bilinmemekle birlikte çok eski dönemlere uzanan bir tarihi vardır. İnsanlar bu batıl inançlara sahip olma hissine engel olamazlar ve neden bu şekilde davrandıklarını da bilmezler çoğu zaman. İşte o çok bilinen batıl inançlar hakkında az bilinen gerçekler...

'MERDİVENİN ALTINDAN GEÇİLMEZ' BATILI

'Merdivenin altından geçilmez' batılı en sık karşılaştıklarımızdan. Aslında merdiven altından geçmek normal şartlar altında da risklidir. Başınıza düşebilir, merdiven tam yaslanmamış olabilir gibi. Fakat bu batıl inanışın çıkma sebebi tam olarak bu değil.

merdiven.jpg

Merdiven ile duvar arasında oluşan üçgen bir çok inanışta Tanrıların kutsal üçgeni olarak adlandırılır. Böylelikle bu üçgenin altından geçen kişi kutsal yere saygısızlık yapmış sayılır. Başka bir inanışa göre de merdiven şansın sembolüdür ve Tanrıların katına çıkmak için kullanılır fakat İsa'nın çarmıha gerilmesinden sonra merdiveni kötülük olarak görmüşler ve altından geçenin başına uğursuzluklar geleceğine inanmışlardır.

'KIRILAN AYNA' BATILI

'Kırılan ayna' batılı en eski inançlardandır. Mısır ve Yunanlılar işlerini garantiye almak için metalden kırılmaz aynalar yapıyor, buradan silüetlerine bakıyorlardı. O dönemde ruhun ayna da olduğuna inanıyorlar, ayna kırıldığında ruhta bedeni terk edecek sanıyorlardı. 

kirik-ayna.jpg

Romalılara göre kırılan ayna kötü talihin işaretiydi. İnsan bedeninin 7 yılda kendini yenileyeceğine inandıkları için, 7 yıl boyunca bu kötülüğün süreceğini düşünüyorlardı. 15. yüzyılda bu batıl inancı kullanmaya çalışan tacirler sağlam aynalar üretmeye başladılar. Evlerde temizlik yapan hizmetliler ise aynayı kırdıkları takdirde 7 yıl boyunca cezalandırıldılar.

'TAHTAYA VURMA' BATILI

'Tahtaya vurma' batılı ise meşe ağacının sağlamlığından gelmektedir. İlk olarak milattan önce ortaya çıktığı bilinen bu inanış, meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğü için, Tanrı'nın yeryüzüne indiğinde orada oturduğuna inanılırdı. 

tahtaya-vurma-001.jpg

Daha sonraları ise bu ağacın köküne vurarak tehlikelere ve kötü şansa karşı kendilerini koruduklarını düşündüler. Bu tahtaya vurmanın anlamı ise 'Tanrım dua ve isteklerimi gerçekleştir.' demektir.

'KARA KEDİ' BATILI

'Kara kedi' batılı ise en bilinen batıl inançlardandır. Siyah bir kedi gördüğünde insanlar başlarına kötü bir şey geleceğine inanırlar. Eski Mısırlılara dayanan bu inanışta kediler kutsal canlılar olarak görülmekteydi. 

siyah-kedi-001.jpg

Kedilerin yüksek yerlerden düştükten sonra bile hayatta kalmaları bu düşüncelerinin temeliydi. Medeniyetler geliştikçe kediler evlere girmeye başladı ve insanların iyi dostları oldular. Fakat siyah kediye bakış hiç değişmedi. Siyah kedi besleyenlerin büyü yaptıklarına dahi inananlar vardı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.