Sizi Daha İyi Bir Lider Yapacak Sosyal Beceriler Neler?

Sizi Daha İyi Bir Lider Yapacak Sosyal Beceriler Neler?

Sizi daha iyi bir lider yapacak sosyal beceriler neler? Bu becerileri nasıl gelişiriz? Nasıl rakiplerimizden bir adım öne geçeriz? Tüm cevaplar...

Sizi daha iyi bir lider yapacak sosyal beceriler neler? Bu becerileri nasıl gelişiriz? Nasıl rakiplerimizden bir adım öne geçeriz? Tüm cevaplar...

İş hayatında unutulan duygusal zeka ve sosyal becerilerin önemi küreselleşen dünyada rekabetinde artmasıyla yeniden su yüzüne çıktı. Bu becerilerinizi geliştirmek, ekibinize ilham vermek, onları motive etmek son derece önemli olmaya başladı. Peki bu beceriler neler? Nasıl geliştiririz? 

DOĞRU YAKLAŞIM HER ŞEYDİR

Doğru yaklaşım her şeydir. Lider yeniliklere açık olmak, yeni fikirler üretmek ve ekibine bu fikri verecek özgür alanı yaratmak zorundadır. Tüm fikirlere saygılı, fakat verimli ve işlevsel fikirlere de özenli yaklaşılmalıdır. Bu fikirleri ancak ikna kabiliyeti yüksek, kendini ve şirketini pazarlamayı bilen güçlü liderler değerlendirebilir. İşte o zaman, fikir değerli bir yatırım aracı olabilir.

lider.jpg

İnsanlar üzerinde etkili olabilmek için mesai harcamak gerekir. Okumak, araştırmak, beden dili öğrenmek, pazarlama teknikleri bilmek ve insanı anlamak bunu size sağlar. Etkili olduğunuz ekibinizle iş birliği içinde olmanızda son derece önemlidir. 

BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİN

Bakış açınızı değiştirin. Tüm iletişim yollarına açık olmalı, tüm fikirleri büyük bir özveriyle dinlemelisiniz. Ekibinizle uyum içinde olmanız dışında değişen ve gelişen dünya ile de o uyumu yakalamalısınız. Küreselleşen dünyada her şey çok hızlı değişiyor ve değişiyor. Değişime uyum sağlayamayan firmalar ise geride kalmaya mahkum oluyorlar. 

Motivasyonu yüksek ekipler siz güçlü liderlerin görevi. Kişisel hırslardan uzak, samimi ve iş odaklı ekiplerin motivasyonunu yükseltmek hiç zor olmayacaktır. Enerjiyi doğru yönetmek, sorunlara karşı dirençli olmak, al ver dengesini iyi korumak motivasyonu yüksek ekipler için oldukça kolaydır.

motivasyon.jpg

İyi bir lider iyi bir hikaye anlatıcı da olmalıdır. İnsanları nasıl harekete geçireceğini konuşma üslubuyla sağlayan lider gerçek bir liderdir. Doğru zamanda doğru cümleler kuran, harika konuşmalarla toplulukları etkileyen liderler zaman yönetiminde de son derece başarılıdırlar. Unutulmamalıdır ki zaman, kolay elde edilen ve ucuz olan şeyleri çabuk siler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.