Romanya'nın Kültürü Kaybolmamış Tek Osmanlı Köyü

Romanya'nın Kültürü Kaybolmamış Tek Osmanlı Köyü

Romanya'nın Kültürü Kaybolmamış Tek Osmanlı Köyü. Kıyı Bölgesi Köstence'ye Yaklaşık 50 km Mesafede Bulunan, Geçmişten Günümüze Osmanlı Kültürünü Yaşatan, Türkçeden Başka Dil Konuşulmayan Yoksul ve Bir O kadar da Gönlü Zengin. O Köyün Adı Başpınar.

Romanya'nın Kültürü Kaybolmamış Tek Osmanlı Köyü

Başpınar köyü, bozulmamış yapısının yanı sıra, sosyal yaşantıları ve dış görünümüyle Türkiye'de bulunan Anadolu köylerini hatırlatıyor. Osmanlı torunlarının yaşadığı bu köy insanların sıcaklığıyla herkesin içini ısıtıyor. Köyün sakin huzurlu yapısı, insanı adeta rahatlatıyor. Araç seslerinin olmayışı, baharının güzelliği, insanı eskilere götüren duruşu adeta büyülüyor.

tikanin-baspinar-koyunde-verdigi-iftar-yemeginden-kareler-sayfa-4-4.jpg

Köyün camisi, köprüsü ve çeşmesi neredeyse Türkiye'dekilerle hemen hemen aynı. Burada yaşayan halk genelde çiftçilikle uğraşırken, köyün hanımları ise evlerde su olmadığı için halen köyün belirli yerlerinde bulunan çeşmelerden su taşıyor. Ayrıca hayvancılıkla uğraşma işleri kadınlara düşüyor.

cp54ehoukaabeip.jpg

130 haneli bu köyde 500 kişi yaşıyor. Halkın tamamı Türklerden oluşuyor. Kominizm döneminde Romen Hükümeti tarafından çeşitli baskılara boyun eğen bu köy halkı  " Tek Türk köyü siz kaldınız sizde çekin gidin " gibi sözlerle ve yıldırmalarla  karşı karşıya kalmış olup, bu dönemde elektrik ve yiyecek sıkıntıları çekmelerine rağmen köyü terk etmemişlerdir.

1 ocak 2007 tarihinde avrupa birliğine üye olan Romanya' da yetkililer, köyün tarihi zenginliklerinden dolayı Başpınar Köyü' nün yaşayan müze olması için harekete geçti. 

Genel olarak Romanya' nın tamamında rakamlara göre 35 bin Türk yaşıyor. 

  

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.