Psikopat Mıyız? Ted Bundy Vakası

Psikopat Mıyız? Ted Bundy Vakası

Psikopat mıyız? Ted Bundy vakası. Ted Bundy, 24 Kasım 1946'da gayrimeşru bir çocuk olarak dünyaya gelmiş, dünyanın ilk seri katilidir. İyi giyimli, eğitimli, karizmatik ve etkileyici Ted Bundy, alıştığımız 'psikopat' kavramından oldukça farklı değil mi?

Psikopat mıyız? Ted Bundy vakası.

Ted Bundy, 24 Kasım 1946'da gayrimeşru bir çocuk olarak dünyaya gelmiş, dünyanın ilk seri katilidir. İyi giyimli, eğitimli, karizmatik ve etkileyici Ted Bundy, alıştığımız 'psikopat' kavramından oldukça farklı değil mi?

Psikopati, çekici, acımasız ve suç işleme potansiyeline sahip kişiler için kullanılan bir kavram olsa da algıda 'pejmude, şiddet yanlısı, vücudunda yaralar ve kesikler olan' kişiler kafamızda canlanmaktadır. Sanılanın aksine birçok doktor, gazeteci, siyasetçi, avukat psikopati özelliği taşımaktadır.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Psikopatların insanları etkileyen cazibeleri, özgüvenleri ve karizmaları sayesinde kamufle olma özelliği çok yüksektir. Baş döndürücü zekaları ve soğuk kanlılıkları sayesinde birçok sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Duygudan yoksun oluşları onlar için büyük avantajdır.

Ahlak, etik, sağduyu, empati gibi değerlere önem vermezler. İnsanların büyük tepkiler vereceği, ölüm, yaralanma, kaza gibi olaylara çok sığ tepkiler verirler. Ben merkezci ve kararlarının hep doğru olduğunu savunurlar. Yalan söyleme konusunda profesyonel olan psikopatlar istedikleri an mağduru oynayabilirler. Suçluluk duygusu ve pişmanlık hissetmeseler bile 'öyleymiş' gibi davranabilirler. Ted Bundy de bunlardan biridir.

TED BUNDY'NİN SIRADIŞI HAYATI

Çocukluk dönemi sancılı geçen Bundy, uzun yıllar gerçek annesini ablası olarak tanımış, içine kapanık, insanlarla iletişim kurmakta zorlanan biridir. Aşık olduğu kız tarafından reddedilip, ablası sandığı kişinin de annesi olduğunu öğrendiği sırada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Kadınlara duyduğu nefreti içinde büyüten Bundy, bu sırada Psikoloji bölümünü okumuş, Cumhuriyetçi Parti adına çalışmaya başlamıştır. Politika ile ilgilenmeye devam ederken, bir taraftan da hukuk okumuştur. Aldığı eğitimler onu cazibeli, karizmatik, kültürlü bir adama dönüştürse de aslında o işleyeceği cinayetler için altyapı hazırlıyordur.

Yıllar sonra aşık olduğu kadını tekrar görüp ona yaşattığı travmanın intikamını almış, evlilik teklifine 'evet' cevabı aldıktan sonra onu terk etmiştir. İlk cinayetini 1974 yılında gerçekleştiren Bundy, bu ve bundan sonraki tüm cinayetlerinde aşık olduğu kadına benzeyen kadınları seçmiştir.ted-bundy.jpeg

Zekasını, dış görünüşünü ve çekici taraflarını çok iyi kullanan Bundy onlarca cinayet işlemesine rağmen fark edilmemiş ve kadın katline devam etmiştir. Ancak bir gün 'Carol DaRonch isimli gence polis kılığında yaklaşan Bundy'nin planı suya düşmüş, genç kız kurtulup polise ifade vermiştir.

Aylar sonra yakalanan Bundy hakkında 15 yıl hapis cezası istenmiş fakat Bundy hiçbir zaman avukat istememiştir. Kendi savunmasını kendi yapan Bundy bunu kullanarak duruşma salonundan kolayca kaçmayı başarmıştır.

Cinayetlerine devam eden Bundy son olarak tutuklanmış, maktülün kalçasındaki ısırık izinden tespit edilmiş ve idam cezasına çarptırılmıştır. Tutukluluk süresince aldığı mektuplar, duruşmalarda kadınların ona duyduğu hayranlık artmaya başlamıştır. Ted Bundy olağan psikopat tanımının dışına çıkmıştır. Bu dönemde saçını özellikle siyaha boyatan kadınlar bile olmuştur.

TED BUNDY'NİN İDAMI

Ted Bundy'nin idam edilmesinden önceki açıklamaları oldukça ilginçtir. Onu bu hale medyanın getirdiğini, şiddete ve pornografiye yer vermeye devam ederlerse birçok seri katilin doğuşuna sebep olacaklarını belirtmiştir. 

Son öğününde biftek, yumurta, patates ve kahve isteyen Bundy, vücuduna elektrik verilerek idam edilmiştir. Ölümünü yüzlerce kişi havai fişeklerle kutlamıştır. Birçok filme, tiyatro oyununa, makalelere konu olan Ted Bundy'nin hayatı oldukça dikkat çekicidir. Psikopatlık gözle görülmeyen çoğu şeyi içinde barındırmaktadır. 'Dış görünüş her şey değildir.'

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.