Pandemi Döneminde Bırakın Besinler İlacımız Olsun! Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları… Diyetetik Uzmanı Hilal Karaca Anlatıyor…

Pandemi Döneminde Bırakın Besinler İlacımız Olsun! Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları… Diyetetik Uzmanı Hilal Karaca Anlatıyor…

Pandemi döneminde bırakın besinler ilacımız olsun! Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolları… Diyetetik uzmanı Hilal Karaca anlatıyor…

Pandemi döneminde bırakın besinler ilacımız olsun! Bağışıklık sistemini güçlü tutmanın yolları… Diyetetik uzmanı Hilal Karaca Anlatıyor…

İnsanların bağışıklık sistemi, besinler dışında birçok faktörden etkilenmektedir. Hafta sonu kısıtlamalarından dolayı insanlar eve hapis olmuş durumda.

Bu süreçte yanlış beslenmenin bağışıklık sistemini düşüreceğini söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hilal Karaca, besinlerin yeterli miktarda üretilmesi gerektiğini, bu uygulamanın bağışıklık sistemini ayakta tutacağını söylüyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari.jpg

Uyuma esnasında güçlük çeken insanlara seslenerek, uyumadan yaklaşık bir saat önce ekran süresinin kısıtlanması gerektiğine vurgu yapan Karaca, televizyon, telefon ya da bilgisayardan yayılan ışığın insan vücudunu etkilediğini, bundan ötürü uyku düzeninde aksamaların olduğunu söylüyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-001.jpg

Spor, sağlıklı besinler tüketmek, uyku düzeni ve düşük stres gibi faktörlerin, bağışıklık sistemini etkilediği açıklanmış.

Karantina kısıtlamasında yanlış beslenilmemesi gerektiğine değinen Karaca, dışarıdan alınan sağlıksız atıştırmalıkların bağışıklık sitemini kötü yönde etkilediğini, bu dönemde insanların sürekli dışarıdan market ürünü aldığını söylüyor.

Bunun dışında eve sipariş verme kolaylığından dolayı, sağlıksız yaşamın arttığını söyleyerek, gün içerisinde şeker, doymuş yağ ve tuz tüketiminin artması sonucu bağışıklık sisteminin baskılandığını aktardı.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-002.jpg

Paketli ürünlerden olabildiğince uzak durulması gerektiğini, market ürünlerinden kaçınılması gerektiğini, bunun yerine atıştırmalık olarak meyve tüketiminin alışkanlık haline gelmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Gün içerisinde çikolata ya da market ürünleri yerine çiğ kuruyemiş ve meyve tüketilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu ya da sağlıklı, evde hazırlanacak atıştırmalıkların alternatif olduğunu söylüyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-003.jpg

YANLIŞ UYGULANAN DİYET, AZ İÇİLEN SU… BAKIN NE GİBİ ETKİLERİ MEVCUT

Yanlış uygulanan diyet, az içilen su… Bakın ne gibi etkileri mevcut. Koronavirüs salgınının ekonomik, psikolojik yanından ziyade fiziki olarak zarar verdiği görülmektedir.

Bu dönemde birçok kişinin kilo aldığını ve alınan kiloları vermek için yanlış diyet uyguladıklarını söyleyen Karaca, bu uygulamanın da bağışıklık sistemini düşürdüğünü dile getiriyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-004.jpg

Kilo vermek için uygulanan sağlıksız diyetlerin, bağışıklık sistemini ayakta tutan besinlerden yoksun olmasının, hastalıklara yol açacağını ifade etti.

Vücuda yeterli alınan besin gruplarının, bağışıklık sistemi dahil vücutta bulunan tüm hücreleri ayakta tuttuğunu söylüyor.

Ayrıca hekim önerisi dışında tercih edilen multivitaminlerin, besin desteği olarak toksin etkisi yaratması dışında kullanılmakta olan ilaçlarla etkileşime girme ihtimalinin olduğunu söylüyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-007.jpg

Bağışıklık sisteminin ve uykunun birbiriyle paralel olduğunu söyleyen Diyetetik Uzmanı Hilal Karaca, yetersiz alınan uykunun, beslenme sistemine de yansıyacağını dile getirdi.

Dinlenmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, uyku düzeni problemi yaşanıyorsa, uyumadan yaklaşık 1 saat öncesinden ekran süresinin sınırlandırılması gerektiğini aksetti.

Teknolojik aletlerden yayılan ışığın uyku düzenini olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-006.jpg

Su içme alışkanlığının edinilmesi gerektiğine vurgu yapan Karaca, bağışıklık sistemi dışında, vücut için önemli olduğunu, dolaşım sisteminde bulunan lenf adı verilen bir sıvının sudan oluştuğunu söylüyor.

Susuz kalan bir insanın lenf hareketinin de yavaşladığını ve bağışıklık sisteminin bozulduğunu açıkladı.

Bundan dolayı spor yapılaması gerektiğini, terleme işlevi olmadan da nefes alıp verme yöntemiyle, idrar ve bağırsak hareketleriyle vücudun su kaybettiğini söyledi.
bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-008.jpg

Susuz kalmanın baş ağrısına neden olabileceğini, kişinin ruh halinin değişeceğini, sindirim siteminde sorun yaşayacağını, fiziksel performansının etkileneceğini, kalp ve böbrek fonksiyonunun çalışma reaksiyonlarının etkileneceğini açıkladı.

Her gün yeteri kadar su içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

STRES, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ NE DERECE ETKİLİYOR? EGZERSİZ YAPMAK ALIŞANLIK HALİNE Mİ GELMELİ? BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ İÇİN NELER YAPILMALI?

Stres, bağışıklık sistemini ne derece etkiliyor? Egzersiz yapmak alışkanlık haline mi gelmeli? Bağışıklık sistemi için neler yapılmalı? Stres ortamının da bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği dile getiren Karaca, pandemi döneminde var olan uzun vadeli streslerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Bağışıklık sisteminde olumsuz etkiler gösterdiğini, uyku bozukluğuna neden olduğunu, bunun dışında kaygı, sindirim sorunu, depresyon, kalp hastalığı, kilo problemi gibi birçok kötü etkilere neden olduğunu anlattı.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-009.jpg

Stresin kişiyi daha fazla kötü beslenmeye ittiğini, buda kişide bağışıklık sistemini düşürdüğünü dile getirdi.

Sözlerine devam eden Karaca, yoğa, spor, hobi gibi kişinin kendini iyi hissedecek alanlara yönelmesinin stresi azaltıcı etkenler olacağını vurguluyor.

Stres tehdidi ortadan kalktığı sürece, bağışıklık sisteminin güçleneceğini açıkladı.

Egzersiz uygulamalarının genel sağlık siteminden ziyade, bağışıklık sitemini ve vücutta ki kas hareketlerine de iyi geldiğini açıkladı.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-010.jpg

Her gün 30 dakika egzersiz yapılması gerektiğini, bu egzersizlerin bağışıklık sistemini ayakta tuttuğunu ve karantina döneminde evde kalındığı süre boyunca egzersizlere yönelmenin iyi olacağını aktardı.   

Dans, temizlik, spor aletlerinin vücut ve kas sistemi için uygun olabileceğini ifade etti.

PANDEMİ DÖNEMİNDE YAKLAŞIK OLARAK 1 MİLYON KİŞİ SİGARA KULLANIMINI BIRAKTI!

Pandemi döneminde yaklaşık olarak 1 milyon kişi sigara kullanımını bıraktı! Bağışıklık sistemini kötü etkileyen 2 diğer faktör ise sigara ve alkoldür.

Tütün kullanımına değinen Karaca, sigaranın akciğer kapasitesinde ve besin emiliminde azalma yarattığını söylüyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-011.jpg

Pandemi döneminde yaklaşık olarak 1 milyon kişinin sigara kullanımını bıraktığı hesaplanmış. Bağışıklık sitemi için atılmış önemli bir adımdır.

Sigara kullanan insanların bir süre sonra tat duyusu değişiyor. Bu insanların tat duyusunun değiştiğinden, yedikleri besinlerden tat alamadıkları için daha fazla tüketime giderler.

Karaca, alkol tüketiminin bağışıklık sistemine ciddi zarar verdiğini dile getirerek, enfeksiyon hastalığına yol açtığını anlattı.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-012.jpg

Alkol tüketiminin su tüketimini azalttığını söyleyerek, riskli davranışların meydana geldiğini aksetti.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için alkol ve benzeri ürünlerden kaçınılması gerektiğinin altına çizen Karaca, sağlıklı besinler tüketilmesinin alışkanlık haline gelmesini, su tüketiminin yerinde yapılması ve günde yeteri kadar su içilmesi gerektiğini söylüyor.

bagisiklik-sistemini-guclu-tutmanin-yollari-013.jpg

Pandemi döneminde dikkat edilmesi gereken etkenler üzerine yoğunlaşarak, bu dönemde olabildiğince sağlıklı besinler tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğin açıkladı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.