Midemiz Bize Ne Anlatıyor?

Midemiz Bize Ne Anlatıyor?

Midemiz bize ne anlatıyor? ‘Çok zayıfım, kiloluyum’ gibi sözleri günlük hayatınızda kullanıyor ve rahatsız oluyorsanız bu gibi sorunlar ve öneriler yazımızda..

Midemiz bize ne anlatıyor?
‘Çok zayıfım, kiloluyum’ gibi sözleri günlük hayatınızda kullanıyor ve rahatsız oluyorsanız bu gibi sorunlar ve öneriler yazımızda..

Yeme bozuklukları son zamanların en sık görülen rahatsızlıklarından. Beslenme yetersizliği, aşırı beslenme, stres, depresyon gibi pek çok sebeple ortaya çıkan bu rahatsızlık psikolojik bir problem olarak görülmekte ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından önemli tıbbi durum olarak tanımlanmaktadır.

Anoreksiya Nervoza, Bulimiya Nervoza ve tıkanırcasına yemek yeme olarak 3 gruba ayrılan yeme bozukluğu son 20 yılda ciddi artış göstermektedir. Bunda en önemli etkenin stres ve sosyal medya olduğu ileri sürülmektedir.

ANOREKSİYA NERVOZA OLDUĞUNUZUN FARKINDA MISINIZ?

anoreksiya.jpg

Bu yemek bozukluğuna sahip insanlar kendilerini zayıf oldukları halde kilolu görmekte, oldukları hallerini beğenmemektedir. Kendilerini aç bırakarak zayıf kalacaklarını düşünen hastalar  bazı günleri 1 adet meyve ile bile bitirebilir. Bu rahatsızlıkların sinsice başladığını unutmamalısınız. 13-19 yaş aralığında sıkça görülen bu rahatsızlık ilerlediği takdirde saç dökülmesi, halsizlik, kabızlık, sinirlilik hali gibi pek çok soruna da sebep olmaktadır.

Çok zayıf olmak her zaman çok güzel olmak anlamına gelmez. Sağlıklı olmak daha önemlidir. Hiç kimse sıfır beden olmak zorunda değil. Sosyal medyanın dayatmalarından uzaklaşın. Kendinizi iyi hissetmek ve dirençli olmak en büyük hazineniz. Bunun tadını çıkarmak zorundasınız. Evet bu bir zorunluluk. Yeme bozukluğu yakalandığında kolayca atlatılacak bir rahatsızlık olmayabilir fakat ilk teşhis oldukça önemlidir. Size öğretilmeye çalışılan güzellik kalıplarından vazgeçin. Güzellik, kiloyla değil, gülümsemeyle, davranışlarla, zerafetle, kibarlıkla olur.

Kendinin en iyi haline dönüşmek herkes ister, fit olmak, sağlıklı olmak, iyi görünmek. Fakat bunu kalıplara sığdırmak büyük hatadır. İnanın sizi kilolarınızla yargılayan kişiler zayıf olsanız bile başka şeylerle yargılamaya devam edecektir. Şekilci olan insanlardan uzak durun. Onların her zaman her şeye bir bahanesi vardır. Siz olduğunuz halinizle zaten çok güzelsiniz.

SÜREKLİ KUSUYOR MUSUNUZ?

kusma.jpg

Bulimia Nervoza rahatsızlığına yakalanan insanlar, genellikle ortalama kilodadırlar. Burada problem kilo değil yemek yedikten sonra gelen pişmanlıktır. Yediklerini kendilerini zorla kusturarak çıkaran hastalar bir süre sonra bunu alışkanlık haline getirirler ve bu işlemi gizli gizli yaparlar. Ya kendilerini tamamen aç bırakırlar ya da tıka basa yemek yerler.

Bir süre sonra kusmaların sonucunda mide yanması, reflü böbrek sorunları gibi problemlerle de uğraşmak zorunda kalırlar. Çok uzun ve zorlu bir süreçtir. İnsanı fiziksel ve psikolojik olarak yıpratan bu süreçte mutlaka yardım alınmalıdır.

TIKA BASA YEMEK BİR SENDROM

tika-basa.jpg

Bu sendroma sahip kişilerde, bulimianın aksine kusma işlemi yoktur. Hasta hızlı bir şekilde ne yediğine dikkat etmeden sürekli yer. Doymasına rağmen bu yemek yeme döngüsü devam eder. Suçluluk duygusu olsa da telafi etmez ve devamında tekrar yer.

Bu sendromun en önemli sebepleri sıkıntı, üzüntü, stres, tek başınalık ve can sıkıntısıdır. Temelde hangi sebeple bu sendroma yakalanılmışsa o sebep bulunmalı ve geç kalınmadan tedavi olunmalıdır. Tek başınayken bu rahatsızlığı geçirenlerin öncelikle kendilerine dürüst olmaları gerekmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.