Madde Bağımlılığında Risk Grubu Ergenler

Madde Bağımlılığında Risk Grubu Ergenler

Madde bağımlılığında ergenler risk grubunda mıdır? Ailelere düşen görev nedir? Madde bağımlılığının belirtileri nelerdir? Cevabı yazımızda...

Madde bağımlılığında ergenler risk grubunda mıdır? Ailelere düşen görev nedir? Madde bağımlılığının belirtileri nelerdir? Cevabı yazımızda...

Çocukluktan ergenliğe geçişte köprü görevi gören bu ergenlik süreci hem aile için hem de ergen için oldukça zordur. Bireyselleşmenin önem kazandığı, kimlik oluşumunun yavaş yavaş şekillendiği bu zorlu süreçte, ergen alkol ve madde kullanımına başlayabilir. 

duvar-yazisi.jpg

ZORLU DENEYİMİN SEBEPLERİ

Zorlu deneyimin sebepleri bir değil birden çok etkene dayanıyor. Psikolojik, kalıtımsal, biyolojik, sosyokültürel, aile gibi pek çok etkenle ergenin madde kullanımı bağdaşmaktadır. 

Kaotik aileler, yanlış yetiştirme yolları, ilgi eksikliği, okul hayatında başarısızlık, sapkın arkadaşlarla olan ilişkiler, şiddet içeren davranışlar bu durumu tetiklemektedir. 

madde-bagimliligi-aile.jpg

SAKLAMAK MÜMKÜN DEĞİL!

Saklamak mümkün değil! Saklanabilen bir durum değildir madde kullanımı. İdrar ve kan testlerinde çıkabileceği gibi fiziksel, duygusal ve sosyal her alanda da kendini belli eder. İştahsızlık, kilo kaybı, aşırı terleme, kusma ve ishal, alışılmadık koku, değişken ruh hali, depresyon gibi pek çok belirti vardır.

Bağımlılık yapan maddeler ne kadar çeşitliyse, tedavi yöntemleri de o kadar çeşitlidir. Kişiye özel tedavi yöntemleri daha işe yarar olacaktır. Sabır gerektiren zorlu bir süreçtir ve ergenin bu süreçte ailesinden destek görmesi gerekmektedir. 

TEDAVİ VE SONRASINDA AİLENİN GÖREVİ

Tedavi ve sonrasında ailenin görevi ergene destek olmaktır. Tedavi süreci en az üç ay olmak üzere genellikle bir kaç kez uygulanır. Tedavi bittikten sonra da ergenin davranışları kontrol edilmeli, spora yönlendirilmeli, şefkat ve ilgi gösterilmelidir. 

ergenlikte-spor.jpg

Burada işin büyük kısmı aileye düşmektedir. Otoriter ve baskıcı ailelerin ceza yöntemi uygulaması, sevgilerini göstermekten çekinmeleri maalesef problemi çözmez. Ergenlik çağındaki her bireyin düşüncesinin, kararının, sosyal yaşantısının, hayallerinin olacağı unutulmamalıdır. Sınırsız özgürlük hakkı vermekten bahsetmiyorum elbette fakat bu süreç sevgi, saygı ve anlayışla atlatılmalıdır. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.