Koronaya Karşı Keçi Sütü!

Koronaya Karşı Keçi Sütü!

Koronaya Karşı Keçi Sütü!Türk Bilim adamları keşfetti! Keçi sütü içerisinde Koronavirüs’e karşı etkili protein var!

Koronaya Karşı Keçi Sütü!

Türk Bilim adamları keşfetti! Keçi sütü içerisinde Koronavirüs’e karşı etkili protein var!

Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay ve Prof. Dr. Göksel Şener, ikisi de Marmara Üniversitesinde Öğretim üyesi olarak görev yapıyor. İki bilim insanı yaptıkları yoğun araştırmalar sonucunda keçi sütü içerisinde koronavirüse karşı etkili protein bulduklarını açıkladılar.

keci.jpg

TÜRK BİLİM İNSANLARININ ÇALIŞMASI AVRUPA’DA YAYINLANDI

Marmara Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay ve Prof. Dr. Göksel Şener’in yapmış olduğu çalışma Avrupa Farmakoloji Dergisinde (European Journal of Pharmacology) yayınlandı.

"İLAÇ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR"

Yapılan açıklamada Prof. Dr. Akbay’ın görüşlerine yer verildi. Akbay, “beta laktoglubini dediğimiz ve keçi sütü kaynaklı olan bu protein bazı enzimlere muamele ettikten sonra gelişen ‘biyoaktif peptit’ in koronavirüse karşı etkili olduğunu tespit ettik. Yaptığımız çalışmada peptitlerin virüs üzerindeki bağlama noktalarının tamamıyla etkileşimde olduğunu gözlemledik. Bahsi geçen bu protein, reseptörleri kapatıp virüs girişlerini önlemektedir. Koruyucu bir proteinin mevcudiyeti durumunda ilaç haline dönüştürülerek kullanılması mümkündür. Hazırlanan bu proje, maskelerin arasına koyulabilecek bir materyal, nazal sprey yada sprey olarak kullanıma sunulabilir” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.