Koronavirüs’ün İkinci Kez Bulaşma Riski Var mı?

Koronavirüs’ün İkinci Kez Bulaşma Riski Var mı?

Koronavirüs’ün İkinci Kez Bulaşma Riski Var mı?Tüm Dünya’da etkisini gösteren ve birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan Kovid 19 virüsünü atlatanlar, bir kez daha virüsün bulaşıp bulaşmayacağını merak ediyor…

Koronavirüs’ün İkinci Kez Bulaşma Riski Var mı?

Tüm Dünya’da etkisini gösteren ve birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan Kovid 19 virüsünü atlatanlar, bir kez daha virüsün bulaşıp bulaşmayacağını merak ediyor…

Dünya’nın birinci gündemi korona virüs, her geçen gün virüsün bulaşı sayısı artarken bu oranları ölüm sayıları da takip ediyor. Korona virüsü atlatanlar ise “acaba bir daha virüse yakalanır mıyım?” sorusunu gündeme getiriyor.

Kovid 19 virüsünü kaptıktan sonra iyileşen hastaların tekrar bu virüse yakalanma ihtimallerinin düşük olduğu uzmanlar tarafından çokça dile getirildi, ancak aynı uzmanlar tedbiri elden bırakmamanın da mühim olduğunun altını çizdi.

ssssss.jpg

KORONAVİRÜS İKİNCİ KEZ BULAŞIR MI?

Korona virüs ortaya çıktığı ilk günden bu yana tüm Dünyadaki bilim insanları hem tedavi hem de aşı çalışmaları hakkında binlerce çalışma yaptı. Yapılan çalışmalar sayesinde her geçen gün korona virüs hakkında daha detaylı bilgiye sahip olan uzmanlar, korona virüse yakalanan hastaların iyileştikten sonra bir kez daha virüs kapıp kapmayacağı hakkında net bir bilgi veremiyor.

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs günümüze kadar çeşitli mutasyonlar geçirerek yapısını değiştirdi, bu anlamda kovid 19’u atlatmış da olsak mesafe ve maske kurallarına uymamız sağlığımız açısından kaçınılmaz olacaktır.

thumbs-b-c-94e0a1a73d4ffa59b9adc01473c160a7.jpg

İYİLEŞEN HASTA TEKRAR ENFEKTE OLABİLİR Mİ?

Dünya genelinde karşılaşılan vakalar göz önünde bulunduğunda korona virüse ikinci kez yakalanan vakalar görmek pek mümkün değil. Fakat bu durum risk grubundaki hastalar için değişkenlik gösterebiliyor, kişilerin maruz kaldıkları virüs ortamı, bağışıklık sistemi ve taşıdığı kronik hastalıklar gibi etkenler ikinci kez virüs kapma riskini artırıp azaltabiliyor. Ayrıca koronavirüs’ün sürekli mutasyon geçirmesi de kişilerin ikinci kez bu hastalığa kapılma riskini artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüse ikinci kez yakalanma riskine karşı, çalışmalarını hala sürdürüyor. Ancak” hastalığı geçirmiş bir insana yeniden korona virüs bulaşır mı?” Sorusunun cevabı hala yok.

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.