Kırmızı Oda'da Online Terapi Seansı

Kırmızı Oda'da Online Terapi Seansı

Kırmızı odada online terapi seansı! Son bölümlerde Kırmızı Oda’ya katılan Selvi Hanım ile online terapi yapılıyor. Nedir online terapi? Avantajları nelerdir? Etkili midir? Cevabı yazımızda...

Kırmızı Oda dizisini her izlediğimizde İnsanların ne dertleri varmış, bu da mı yaşanmış demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Son bölümlerde Kırmızı Oda’ya katılan Selvi Hanım ile online terapi yapılıyor. Nedir online terapi? Avantajları nelerdir? Etkili midir?

Hayatımız 1980’lerden sonra ne kadar da hızlı gelişti ve değişti, öyle değil mi? İnternetin kullanılmaya başlamasıyla her işimizi internet üzerinden halleder olduk. Hem kolaylık sağladı bize hem de zaman kaybını önledi bu gelişme. Şu an içinde bulunduğumuz ‘pandemi’ sürecinde de internete mahkum olduk diyebiliriz.

online-terapi.jpg

Son zamanların en çok izlenen dizilerinden Kırmızı Odada son birkaç bölümdür Selvi Hanım’ın online terapisini izliyoruz. Selvi Hanım yaşadığı ağır tramvalar sebebiyle maalesef evden dışarı çıkamıyor ve kendini eve kapatmak zorunda kalıyor. Evladını kaybeden, kocasından psikolojik şiddet gören ve mutsuz bir hayat geçiren Selvi Hanım yıllar sonra oğlunun da desteğiyle terapi almaya ikna oluyor.

NEDİR ONLINE PSİKOTERAPİ?

1986 yılında Cornell Üniversitesi’nde kurulan ‘Dear Uncle Ezra’ isimli forum ilk online terapi örneğidir. İnsanlar bu forumda yaşadıkları problemleri yazıyor ve sorunları anonim ruh sağlığı uzmanları tarafından aynı platform üzerinden yanıtlanıyordu. İnternetin hız kazanmasıyla bu sistem videolu konferans şekline dönüşünce online terapi, sahada da kullanılmaya başlandı.

Avantajlı mı? Yoksa?

Online terapi ulaşılabilir ve pratiktir. Hasta kendini en rahat ettiği yerde seansını tamamlayabilir. Etrafında klinik olmayan ya da kırsal bölgelerde yaşayan insanlar için de büyük nimet online terapi. Düzenli olarak devam etmesi ve verim alınabilmesi için bu terapi sistemi oldukça faydalı.

online-terapi-yontemi.jpg

Bazı hastalar psikolojik nedenlerle de dışarıya çıkamayabilir. Bu örneği dizide de gördük. Bu sebeple hastayı zorlamayan bu yöntemde, hasta konforlu olduğu alanında daha rahat ve güvende olacaktır. Sağlığımız açısından pandemi döneminde de en uygun yöntem online terapidir.

Dezavantajları da vardır elbette. Danışan terapistiyle yüz yüze gelmek isteyebilir, böylece kendini daha güvende hissedebilir. İntihar, psikoz gibi durumlarda uygun bir yöntem değildir. Terapistin bu gibi ataklara anında müdahale etmesi gerekir.

cevrimici-gorusme.jpg

Yüz yüze mi? Online mı?

Yapılan araştırmalar online terapinin de birçok ruh sağlığı probleminin tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Ani ataklar geçirebilecek ruhsal bozukluklar dışında, depresyon, anksiyete gibi bozukluklarda son derece faydalı bir yöntem online terapi. Hele de pandemi döneminde.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.