Karantinada Kitap Okumaya Ne Dersiniz?

Karantinada Kitap Okumaya Ne Dersiniz?

Karantinada Kitap Okumaya Ne Dersiniz? Kitap okumayı seviyor musunuz Defalarca okuduğunuz bir kitap var mı? Gelin kitaplar üzerine sohbet edelim…

Karantinada Kitap Okumaya Ne Dersiniz? Kitap okumayı seviyor musunuz Defalarca okuduğunuz bir kitap var mı? Gelin kitaplar üzerine sohbet edelim…

Okumak keşfetmektir. Kendini, doğayı, bazen bir yabancıyı… İyi kitaplar keşfettiğinizde size ilim öğreten insanlarla sohbet etmiş sayılırsınız. Deneyim kazanır, hayatınıza hiç bilmediğiniz bir pencereden bakarsınız. Yazarların hayal dünyasına eriştiğiniz şahane yollardır kitaplar. Bir kere o aydınlanmayı yaşarsanız bir daha eski benliğinize, o karanlık ruhuna dönemezsiniz.

YÜZYILLIK YALNIZLIK- GABRIEL GARCIA MARQUEZ

Yüzyıllık Yalnızlık kitabında bir ailenin başına gelen 100 yıllık lanet anlatılıyor. Tek tek tüm aile fertlerinin öleceği bilinen bu lanette ortaya çıkan el yazmaları olayların akışını değiştiriyor ve okurları merak içinde bırakıyor. 

Ailenin son üyesi olan Aureliano, yazmanın son kısmına geldiğinde ailenin sonunun ve kendi ölümünün nasıl gerçekleşeceğini de öğreniyor. Tüm bu olaylar yaşanırken köye, soyun tükenişini haber eden bir fırtına yaklaşıyor.

yuzyillik-yalnizlik.jpg

USTA İLE MARGARİTA- MİHAİL BULGAKOV

Mihail Bulgakov, yapıtlarında sıkça Sovyet bürokrasisini eleştirdiği için yazdıkları genellikle sansürlenirdi. Usta ile Margarita kitabı ise yazarın ölümünde 26 yıl sonra yayımlanmıştır, neredeyse seksen sayfası çıkarılarak. Hikaye otuzlu yıllarda Moskova'da geçmektedir. İki yazarın sohbet ederken yanına gelen yabancı geleceği bilen Şeytandan başkası değildir ve olaylar burada başlar. Bulgakov'un keskin kara mizahıyla şahlanan Usta ile Margarita, yirminci yüzyıl edebiyatının başyapıtlarındandır.

 

usta-ile-margarita-mihail-bulgakov.jpg

KURTLARLA KOŞAN KADINLAR- CLARİSSA P. ESTES

Kadınlar için uygulanabilir önerilerde bulunan kitapta, kadınların eziklik ve yetersizlik duygularına, bastırılmış cinsel dürtülerine yer verilmiştir. Bu önerileri masallar aracılığıyla anlatan yazarımız kadınların tekrar tekrar okuyacağı bir kitap yazmış.

kurtlarla-kosan-kadinlar-clarissa-p-estes.jpg

YALNIZIZ- PEYAMİ SAFA

Peyami Safa'nın bu romanı Yalnızız, yalnızca Türk edebiyatında değil, Dünya edebiyatında da zirvededir. Bireysel ve toplumsal kimliklerimiz arasında, özellikle Batılılaşma hareketlerinden sonra kendini gösteren  uyumsuzluğun yarattığı sıkıntılar insanların yalnız kalmalarına sebep olmuştur. Kitap, Türk edebiyatının en çok sevilen kitapları arasına girmeyi başarmıştır. 

yalniziz-peyami-safa.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.