Kan Grubumuz Yol Gösteriyor; Nasıl Beslenmeliyiz?

Kan Grubumuz Yol Gösteriyor; Nasıl Beslenmeliyiz?

Kan Grubumuz Yol Gösteriyor; Nasıl Beslenmeliyiz?Hazır gıda tüketimleriyle birlikte kilo problemi ciddi anlamda sağlık sıkıntısı olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte obezite hastaları da çoğaldı. Peki Kan gruplarımız bize bu konuda ne söylüyor?

Kan Grubumuz Yol Gösteriyor; Nasıl Beslenmeliyiz?

Hazır gıda tüketimleriyle birlikte kilo problemi ciddi anlamda sağlık sıkıntısı olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte obezite hastaları da çoğaldı. Peki Kan gruplarımız bize bu konuda ne söylüyor?

7 Günde zayıflatan diyetler, zayıflama çayları, detokslar ve daha fazlası, insanların vücut şeklini korumak için denediği birçok yöntem var. Doktorlar ısrarla diyet yapmak yerine sağlıklı ve düzenli beslenmeyi öneriyor. Son zamanlarda artan hazır tüketim gıdaları hem sağlığı olumsuz yönde etkiliyor hem de kilo artışını hızlandırıyor.  

Bu anlamda uzmanlar kişilerin kan gruplarına göre beslenebileceklerinin sinyalini verdi. Her kan grubunun kendine göre özel bir yapısının olduğunu belirten uzmanlar, kanın yapısına uygun olmayan lektinlerin kanın akışkanlığını yavaşlattığını ve kan yoluyla taşınarak başta damarla olmak üzere birçok organa zarar verebileceğini belirtiyorlar. Bu anlamda henüz somut bulgular olmasa da son zamanlarda kan gurubuna göre beslenme son dönemde oldukça revaçta. Peki kan grubuna göre beslenme nasıl olur?

KAN GURUBU 0 (SIFIR) OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

1111111111.jpg

0 Kan grubu insanlığın ilk kan grubu olarak bilinir ve “Avcı” kan grubu diye de tanımlanır. Sıfır kan grubuna avcı denmesinin nedeni ise vücut sistemlerinin eski insanlara göre çalışmasıdır. İnsanlığın en eski kan grubu olan 0 kana sahip olanlar bu yüzden kimyasaldan uzak, saf ve yağsız et ve kümes hayvanları tüketmeliler.

Bu gruba tahıllar ve süt ürünleri önerilmezken, buğday, mısır, kurufasulye, mercimek gibi besinler kilo aldırmaya yardımcı besinlerdir. 0 grubunda kilo vermeye yardımcı besinler ise deniz ürünleri, iyotlu tuz ve karaciğer gibi gıdalardır.

Et sever 0 gruplarının etin işlenmiş her halinden uzak durmaları gerekir, (pastırma, sucuk, jambon vs) Beyaz ekmek yerine çavdar tüketimi idealdir. Bu grup için Muz, Mango, Kiraz, Erik ve İncir faydalı meyveler grubuna girer. İçecek olarak en uygun olanı ise maden suyu veya yeşil çaydır. Sıfır kan grubu taşıyanların kalsiyum, iyot, manganez alımına dikkat etmeleri gerekmektedir, zira bunların eksikliği belirgin rahatsızlıklara yol açar.

KAN GRUBU A OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

222222222222.jpg

En sık rastlanan ve çitçi kan grubu olarak da adlandırılan A grubuna sahip kişiler oldukça hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Bu hassas sistemden dolayı A grubu olanların daha çok sebze ürünleri tüketmesi yararlı olacaktır. Sebzeler ve soyalı yiyecekler kilo vermeye yardımcı olurken, et ve süt ürünleri tam tersi bir etkiyle hızlı kilo aldıracaktır.

A grubu olanların beyaz et tüketmeleri faydalı olduğu gibi, bu ürünleri de abartıya kaçmadan ve fermente edilmiş ürün tüketimine girmeden kullanmaları gerekmektedir. Et tüketiminin düşük olması nedeniyle protein alımını daha çok tahıllarla sağlamalıdır. Bilhassa sebze tüketimi A grubunun sağlığı açısından çok önem taşır. Domates, biber, patlıcan, lahana gibi sebzelerin yanı sıra muz mandalina ve kavun dışındaki meyveler tüketilmelidir. A grubunun en ideal

KAN GRUBU B OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

444444444444.jpg

Bağışıklık ve sindirim sistemi kuvvetli olan bu grubun bir diğer ismi de “Göçebe” kan grubudur. Esnek bir beslenme biçimine sahip bu gruptakilerin süt, et, karaciğer ve yeşil sebzeler kilo vermesine yardımcı olurken, mercimek, mısır, buğday kilo almasına etken maddeler arasındadır. Süt ürünlerini en rahat tüketebilen gruptur ancak beyaz ete çok fazla yaklaşmaması gerekir.

Çavdar, mısır ve buğday ekmeği dışındaki ekmekleri tüketebilir. Domates ve enginar dışındaki sebzeler de öneriler arasında bulunmaktadır. Bu grubun da en ideal içeceği yeşil çaydır. En çok görülen eksiklikler B vitamini, magnezyumdur bu nedenle beslenme ağırlığında takviye edici gıdalar tüketmesi önerilmektedir.

KAN GRUBU AB OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

son.jpg

Bir diğer ismi “Gizemli” kan grubudur. Belirgin bir sınıflandırması olmayan bu kan grubu, diğer kan gruplarının birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu kan grubunda deniz ve süt ürünleri, yeşil sebzeler kilo vermeye yardımcı olurken, barbunya, mısır ve kırmızı et kilo almasına yardımcı olan besinlerdir. Deniz ürünlerinin birçoğunu rahatlıkla tüketebilen bu grubun insanları, mezgit, levrek ve alabalık gibi balıklara yaklaşmaması tavsiye edilir.

Karabuğday ürünleri, mısır gevreği, mısır ekmeği gibi ürünlerden uzak durulması gerekirken, pirinç, çavdar, yulaf tüketilmesi gerekenler sınıfına girer. Meyveler sınıfında avakado, muz, mango, nar ve ayva dışındaki meyveler ideal olanlardır. Sebze konusunda ise, Mısır, enginar, turşular ve biber dışındakileri tüketmesi tavsiye edilir. Bu grup içinde en ideal içecek yeşil çaydır.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.