Kalıntılar Nasıl Toprağa Gömülür?

Kalıntılar Nasıl Toprağa Gömülür?

Kalıntılar nasıl toprağa gömülür? Sualtı Arkeolojisi İncelemesi nasıl yapılır? Kalıntılar toprağa nasıl gömülür? Sualtı arkeolojisi nedir? Merak ediyorsanız…

Kalıntılar nasıl toprağa gömülür?

Sualtı Arkeolojisi İncelemesi nasıl yapılır? Kalıntılar toprağa nasıl gömülür? Sualtı arkeolojisi nedir? Merak ediyorsanız…

Geçmişten çok az şey günümüze kadar gelir. Bir insanın yaşamı boyunca kullandığı sadece bir kısım eşya toprağa karışır. Bunlar kaybolan, atılan veya bilerek gömülen eşyalardır. Bu eşyaların da bir kısmı doğal nedenlerle çürür ya da fiziksel bir tahribata uğrar. Zaman geçtikçe tüm bu eşyaların korunma ihtimali de azalır. İşte arkeologlar tüm bunlara rağmen geçmişi okumaya çalışırlar.

Eski altın ve gümüş eşyalar günümüze daha sağlam ulaşırlar fakat bakır ve bronzlar çürümeye mahkumdur. Kumaş ve diğer organik malzemeler olağan olmayan yollarla korunur ve saklanırlar. Günümüze insan kalıntıları da ulaşır, en çokta iskeletleri.

arkeoloji.jpg

GEÇMİŞ NASIL GÖMÜLÜR TOPRAĞA?

Toprak seviyesi yıllar içinde kademe kademe yükselerek geçmişi gömer ve üst üste gelen bitkiler, kayalar, toprak parçaları, sokağa atılan çöpler en eskisi altta kalacak şekilde sıralanırlar. Bu tabakalar depremler veya insan eliyle kazılan çukurlar sebebiyle elbette ki yer değiştirebilirler. Stratigrafinin (katman bilimi) konusu olan bu yatay tabakalaşma, tarihlerin tespiti açısından oldukça önemlidir.

Tabakaların yığılma şekilleri, kalıntıların nasıl çürüdüğü ile ilişkilidir. Bilinçsiz toprağın altında kalanlar dışında özellikle gömülen hazinelerde sıkça görülmektedir. Dayanıklı yapılar tarihin tespit edilmesini kolaylaştırır.

SUALTINDA KAZI ÇALIŞMALARI

Denizlerde, olağanüstü düzeyde iyi korunmuş batık gemiler ve yerleşim yerleri tespit edilmiştir. Ancak denizlerde tuz, deniz organizmaları ve akıntılar deniz altındaki kalıntıların düşmanı olmuştur. 

su-alti.jpg

Kalıntılar deniz tabanına tamamen çöktüğünde bu fiziksel yıkım durur. İngiltere’de ki Mary Rose, balçıkların yer değiştirmesi sebebiyle oldukça zor bulunmuştur. Görüş azlığı sebebiyle fotoğraflama işi de zorlaşmaktadır. Sualtında kazı dışarıya göre daha kolay olsa da güvenle çalışmak imkansıza yakındır.

MARY ROSE NASIL ÇIKARILDI?

Mary Rose 8.Henry için inşa edilen, zamanının en gelişmiş gemilerinden biridir. 1545’te Fransız işgal donanmasıyla yapılan savaşta batan gemi, deniz altında neredeyse hiç bozulmadan kalabilmiştir. 1966-1982 yılları arasında kazısı yapılmış ve gövde kısmında bulunanlar dikkatle kaydedilip yerinden kaldırılmıştır. Gövde kısmı yukarı çekilmeden önce bir beşiğe konarak çekilmiştir.

mery-rose.png

Mary Rose’u çıkaran beşik, ahşabı korumak amacıyla günde en az 20 saat soğuk su püskürtülerek havuzda bekletiliyor. Fiziksel ve biyolojik çürüme olasılığına karşın sürekli testler yapılıyor ve notlar alınıyor.

Mary Rose’un sualtında sorunsuz çıkarılması birçok kişiye ilham vermiştir. Gemi yapım teknolojisi ve tasarımına dair birçok bilgi aslında kalıntıyla birlikte su yüzüne çıkmıştır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.