İkili İlişkilerde Hayatta Kalma Yolları

İkili İlişkilerde Hayatta Kalma Yolları

İkili İlişkilerde Hayatta Kalma Yolları Neler? Endişe, hayal kırıklığı ve bazen de korku, ilişkilerimizde asla istemediğimiz fakat istemesek de içine düştüğümüz kara bir bataklık sanki. Peki biz bu bataklıktan nasıl kurtulabiliriz?

İkili İlişkilerde Hayatta Kalma Yolları Neler? Endişe, hayal kırıklığı ve bazen de korku, ilişkilerimizde asla istemediğimiz fakat istemesek de içine düştüğümüz kara bir bataklık sanki. Peki biz bu bataklıktan nasıl kurtulabiliriz? 

İnsan sosyal bir varlık ve bunun gerekleri olarak günden güne genişleyen çevremiz, büyüdükçe karşımıza çıkan değişik sektörden insanlar veya gönül ilişkilerimiz bizi zaman zaman zorlayabilir. Kadın erkek ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri, anne kız ilişkileri yada patron çalışan ilişkisi her zaman mükemmel olmayabilir. Fakat 'biz bu ilişkilerden daha az hasarla nasıl çıkabiliriz'in yollarına bakabiliriz.

iliskiler.jpg

Kulağa fazla acımasız gelse de maalesef ikili ilişkilerin bizi uğrattığı hüsranı görünce ister istemez 'biz nerede hata yapıyoruz' diyoruz içimizden. Güvenebilmek, hiç gitmeyeceğini bilmek, birine inanmak, sevmek, anlayış göstermek, korumak elbette ki her insanın isteği fakat değişen koşullar, sosyal medya etkisi, insanlarda kaybetme korkusunun kalmaması gibi nedenlerle umutsuzluğa kapılmak mümkün.

KENDİ ÖZEL ALANINIZI OLUŞTURUN

kitap-okuma-kosesi.jpg

İnsanlara bağlı olmak son derece doğal fakat bağımlılık tehlikelidir. Kendi hayatımız, kendi kararlarımız ve seçimlerimiz bizi biz yapar. Ilımlı olmak her zaman iyidir fakat yeri geldiğinde 'hayır' demeyi de bilmeliyiz. En yakınlarımızla birlikteyken bile kendimize ait alanımız olmalı. Eşler arasında oluşan 'her şeyi birlikte yaparız' klişesinden de böylelikle kurtulmuş olursunuz. Özgür olduğunuz alanlar yaratmak, yaratabilmek sizi güçlü kılar.

İNSANLARI DOĞRU ANALİZ EDİN

beden-dili.jpg

İnsanları gözlemleme ve anlama yetinizi geliştirin. Bu size içinde bulunduğunuz tüm ilişkilerde yardımcı olacaktır. İnsanların ne söylediklerinden ziyade ne yaptıklarına odaklanın. Eline, koluna, duruşuna, tavrına... Gerekirse beden dili öğrenin. 

AYNI ÇUKURA İKİ KERE DÜŞMEYİN

bagislamak.jpg

Affetmek erdemdir derler inanmayın. İnsanları affettikçe ve özürlerini kabul ettikçe özür dileyeceği şeyler katlanarak artar. İnsanlara 'nasıl olsa affeder' lüksünü yaşatmayın. Değerli olan sizsiniz, değerinizi belirleyen de. Meditasyon yapanlar affetmenin gücünü bilir, üzerinizdeki kötü enerjiden kurtulmak için affetmeniz gerekir. Fakat affedip özgür bıraktıklarınızı hayatınıza tekrar alırsanız o zaman mağlup olmaya hazırlanın.

ÖNEMLİ KONULARI İLK KONUŞAN OLMAKTAN KORKMAYIN

lider-konusmasi.jpg

Çok düşünüp az konuşan, yerinde konuşan ve doğru konuşan insanlar her zaman bir tık öndedir. Liderlik vasfı yüksek bu insanlar ilk konuşmaktan çekinmezler, iyi bir hazırlıkları varsa. Doğru zamanda konuşmanız gereken konuları konuşmaktan çekinmeyin. Karşıdaki kişiye 'ben de varım' demenin harika bir yoludur. Fikirlerinizi açıklamaktan çekinmeyin. Siz bu fikirlerinize senelerinizi verdiniz. Değerini bilin, her anın ve her tecrübenin. 

'OLMAZSA BEN NE YAPARIM' KLİŞESİNDEN KURTULUN

ozgurluk.jpg

'Kimse vazgeçilmez değildir.' sözünü hayatınız da baş köşeye koyun. Evet bağlı olmak, güvenmek, acıları paylaşmak, sevinçleri birlikte çoğaltmak hepimiz isteriz fakat bize iyi gelmeyen ilişkilerin peşinden gitmek sadece bize zarar verir. İş, aile, sevgili, eş, arkadaş... Ne olursa olsun önce kendimizi düşünmeliyiz. Başta bencillik gibi gelebilir kulağa fakat biz varız, onlar biz varız diye var. Kendi değerimizi unutmamalıyız. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.