Harfler Dans mı Ediyor?

Harfler Dans mı Ediyor?

Harfler dans mı ediyor? Çocuğunuz yazıları okumakta zorlanıyor mu? Öğrenme bozukluğu ile nasıl mücadele ederiz? Hepsi ve daha fazlası yazımızda...

Harfler dans mı ediyor? Çocuğunuz yazıları okumakta zorlanıyor mu? Öğrenme bozukluğu ile nasıl mücadele ederiz? Hepsi ve daha fazlası yazımızda...

Öğrenme bozukluğu olarak bilinen disleksi, bireyin normal zeka düzeyinde olmasına karşın, okuma ve yazmada güçlük çekmesine sebep olmaktadır. Disleksi rahatsızlığı olan bireyler sesleri tanısa dahi harfler ve kelimeler ile olan ilişkisini çözmekte zorlanır. Disleksi genel olarak dikkat ve hafızayı da olumsuz etkilemektedir. 

ogrenme-bozuklugu.jpg

Duygusal destek disleksi rahatsızlığı olan çocuklar için oldukça önemlidir. Öğrenme bozukluğu olan çocuklarda bu rahatsızlık kendini geç konuşma, öğrenme zorluğu ve oyun oynarken sorunlar yaşama gibi semptomlarla gösterir.

Bazı kelimeleri seslendirmede zorluk çekmeye fonolojk disleksi, sözcüklerin yazılmasında zorluk çekmeye yüzeysel disleksi, travma ve hastalık nedeniyle beyinde hasar meydana gelmişse buna da travma disleksisi denilmektedir.

YAŞAM BOYU SÜREN ÖĞRENME BOZUKLUĞU

Yaşam boyu süren öğrenme bozukluğu Disleksi ne yazık ki yaşam boyu süren bir rahatsızlıktır. Fakat bu rahatsızlığı yaşayan çocukların hayatını kolaylaştırmak mümkündür. Yüksek sesle okuma, okuduğunu anlama egzersizleri, kelime hazinesi oluşturma gibi yöntemlerle okul hayatında başarı sağlanabilir. Okuma uzmanıyla yapılan özel dersler de oldukça faydalıdır.

her-cocuk-ozeldir.jpg

Disleksi olan çocuklara ailenin destek olması önemlidir. Çocukla konuşarak bunun başarısızlık değil bir rahatsızlık olduğu anlatılmalıdır. öğretmenlerle sık sık görüşüp, görüş almak, okumayı çözmesi için stratejiler düzenlemek, bu rahatsızlığın hasarlarını en aza indirir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.