Eyvah! Sevgilim Narsist Mi ?

Eyvah! Sevgilim Narsist Mi ?

Eyvah! sevgilim narsist mi ? İkili ilişkilerimizde narsist birini nasıl tanırız? Ona nasıl davranmalıyız? Kaçarak uzaklaşmalı mıyız? Cevabı yazımızda…

Eyvah! sevgilim narsist mi ?
İkili ilişkilerimizde narsist birini nasıl tanırız? Ona nasıl davranmalıyız? Kaçarak uzaklaşmalı mıyız? Cevabı yazımızda…

Freud, narsisizimi Narsisus mitiyle açıklamıştır. Narsisus, suda gördüğü siluetine dahi aşık olan, dış dünyayla ilişkisi olmayan Eski Yunan’da yaşamış güzel bir gençtir. Kendisine asla tamamen sahip olamayacağını düşünüp eriyip tükenir ve öldükten sonra bir çiçeğe dönüşür.

Freud, bebeklikte narsisizmi her ne kadar normal karşılasa da yetişkinler de ortaya çıkmasını kişilik bozukluğu olarak tanımlıyor.

narsist.jpg

DİKKAT ÇEKİCİ VE CAZİBELİ

Narsisizm, kişinin kendine duyduğu aşk ve beğenme duygusudur. Başkalarının haklarına saygı göstermeyen, güçlerinin ve tutkularının sınırını yok sayan narsistler aynı zamanda dikkat çekici, cazibeli, ortamın neşesini yükselten özgüvenli insanlardır.

narsizm.jpg

Her zaman en gözde, en önde ve tek olmak isterler. Böyle insanlarla duygusal bağ kurmak son derece yıpratıcıdır. Benmerkezci tutumlarıyla karşı tarafı zorlayan narsistler, sürekli onaylanmayı, beğenilmeyi ve kabul görmeyi beklerler.

NASIL FARKINA VARIRIZ?

İkili ilişkilerde karşı tarafın bu özellikleri ve davranışları var ise muhtemelen sevgiliniz narsistir. Gereğinden fazla ukalalık, sizi asla dinlememe, anlattıklarınızı önemsememe ve unutma, her zaman kendi sorunlarını anlatma ve bunları önemseme gibi davranışlarla başlayan narsisizm de daha birçok davranış sizi fazlasıyla yıpratabilir.

Narsistler, kimseyi beğenmezler ve kendi kurallarından başka hiçbir kurala itaat etmezler. Utanma duyguları olmayan narsistler, sorumluluk almaktan da kaçınırlar.

narsist-kisilik.png

NARSİST KİŞİLERE NASIL DAVRANMALI?

Sevgiliniz narsistse onunla kesinlikle tartışmaya girmeyin. Haklı çıkamazsınız. Çıkarsanız size ya kinlenir ya da öfkelenir. Duygu ve düşüncelerinizi direk belli etmek yerine ona dolaylı yollardan sorular yöneltebilirsiniz.

Muhtemelen sevgiliniz sözünde durmayan biridir. Sözlerine değil davranışlarına odaklanın. Onu değiştirmeye çalışmayın. Başaramazsınız.

Anlamaya çalışın fakat kendi özsaygınızı yitirmeden. Burada önemli olan kendinize dürüst olmaktır. Onu seviyor musunuz? Onu anlamaya değer mi? Unutmayın ki burada sorun sizin yetersizliğiniz değil…

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.