Ev İçi Şiddet, Boşanma ve Ayrılık

Ev İçi Şiddet, Boşanma ve Ayrılık

Ev içi şiddet, boşanma ve ayrılık. Sevgisizlik, iletişimsizlik ve tahammülsüzlük son zamanların vebası sanki. Sebep olduğu durumlar ve olayların etkileri ise gün geçtikçe artıyor. Şiddet, boşanmalar, ayrılıklar, kavgalar ve daha fazlası...

Ev içi şiddet, boşanma ve ayrılık. Sevgisizlik, iletişimsizlik ve tahammülsüzlük son zamanların vebası sanki. Sebep olduğu durumlar ve olayların etkileri ise gün geçtikçe artıyor. Şiddet, boşanmalar, ayrılıklar, kavgalar ve daha fazlası...

Ev içi şiddet, ailenin bir üyesi tarafından başka bir üyeye ya da üyelerine yöneltilmiş fiziksel istismardır. Özellikle küçük çocukların maruz kaldığı şiddet, günümüzde ölümle dahi son bulmaktadır.

cocuga-siddet.jpg

Erkekler tarafından kadınlara uygulanan şiddet ise en sık rastladığımız şiddet tiplerinden bir diğeridir. Kadınların ev içinde uğradığı şiddet, dışarıda uğrayacağı şiddetten daha fazladır. 

EV İÇİ ŞİDDETİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Aile bağları oldukça kompleks bağlardır. Sevgiyle nefretin birbirine geçtiği güçlü duygularla yüklü bir kurumdur aile. Ev ortamında ortaya çıkan tartışmalar büyük kavgalara sebep olduğu gibi, farklı karakterlerin çarpışmasına da çoğu zaman rastlarız. 

kadina-siddet.jpg

Hoşgörü yetersizliği, şiddetin normalleştirilmesi, çocukların bilinçaltına verilen ince mesajlar, küçük sorunların halledilmeyip ileride büyütülmesi, tahammülsüzlük ve eşler arasındaki sağlıksız iletişim gibi pek çok sebep ev içi şiddete yol açmaktadır.

BOŞANMA VE AYRILIK

Birbirini yeterince tanımamış ya da hiç tanımamış iki insanın aynı evin içine girmesiyle başlayan birliktelikte elbette sorunlar, anlaşmazlıklar olabilir. Çözülmeyen her sorun ileride maalesef büyümeye, kalıcı hasarlar bırakmaya mahkumdur. Öncelik insanların kendilerini tanımalarından, psikolojik sorunları varsa çözmelerinden ve bir uzlaşı çabası içine olmalarından geçer.

Boşanma oranları ile evdeki mutsuzluk oranını anlayamayız. Yasal olarak boşanmamış fakat ayrı yaşayan insanlar olabileceği gibi, aynı evin içinde yaşayıp ruhen ve bedenen boşanmış, ayrılmış insanlar da olabilir. Aradaki 'çift bağını koparma' işlemi ilişkinin derinliğine bağlıdır ve çoğu zaman uzun yıllar alır.

bosanma.jpg

Boşanmanın veya ayrılığın psikolojisi, öncesi ve sonrası çok farklıdır. Kişiler bağımlı ya da bağlı olduğu her alışkanlığını arar. Zaman en değerli şeydir ve zamanının büyük kısmını harcayıp sonunda hayal kırıklığı yaşamak insanları hayata küstürebilir. Karşındaki insan seni incitebilir, yaralayabilir fakat sürekli bu korkuyla yaşamak zorunda değilsiniz. İnsan özünde kendi içine kök salmalı, kendi benliğini bulmalıdır. Böylelikle çevresini özümser, anlar ve sağlıklı ilişkiler kurar.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum