Dünya'nın En Büyük Su Yaratıkları

Dünya'nın En Büyük Su Yaratıkları

Dünya'nın en büyük su yaratıklarını sizler için açıklıyoruz. Su altı yaşamı hala tam bir muamma. Dev yaratıklar, vahşi canlılar ve esrarengiz olaylar...İşte karşınızda en büyük deniz yaratıkları...

Dünya'nın en büyük su yaratıklarını sizler için açıklıyoruz. Su altı yaşamı hala tam bir muamma. Dev yaratıklar, vahşi canlılar ve esrarengiz olaylar...İşte karşınızda en büyük deniz yaratıkları...

DEV İSTİRİDYELER

Dev istiridyeler, denizlerin en büyük yumuşakçalarıdır. Bu canlılar 1,5 metreye kadar büyüyebilir ve 200 kiloya kadar çıkabilirler. Kendilerine has renklere sahip olan istiridyeler okyanusun göz alıcı canlılarındandır. Ev bulma konusunda oldukça seçici olan istiridyeler hayatlarını rahatsız edilmeden 100 yıl kadar yaşamayı planlarlar.

dev-istiridye.jpg

BÜYÜK BEYAZ KÖPEK BALIĞI

Büyük beyaz köpek balığı, adını karnının altındaki beyaz renkteki derisinden almaktadır. 6 metreye kadar büyüyebilen bu deniz canlısı, balık dünyasının en büyük avcılarındandır. Deniz anası, fok ve küçük balinalarla beslenen beyaz köpek balığı, saatte 25 kilometre hızlar avlarını kusursuz bir şekilde avlamayı başarıyor. 100 litre su içinde 1 damla kanı bulma efsanesi tamamen doğru.

buyuk-beyaz-kopek-baligi.jpg

BALİNA KÖPEK BALIĞI

Balina köpek balığı, tam bir tasarım harikası. Kulağa komik gelse de üzerindeki beneklerle ilk defa görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. 5-10 metre kadar büyüyebilen köpek balıkları, ağırlıkları ile 20 tona ulaşabilmektedir. Yemek konusunda oldukça seçici olan köpek balıkları yalnızca plankton yerler. 

balina-kopek-baligi.jpg

OLUKLU BALİNA

Oluklu balina, Dünya'nın en büyük ikinci memelisidir. 26 metreye kadar boyu uzar ve ağırlıkları 75 tona kadar çıkmaktadır. Bu balinaları kıyıda görmeyi beklemeyin. Açık denizleri severler. Yaşam süreleri ise 85-90 yıldır. 

oluklu-balina.jpg

MAVİ BALİNA

Mavi Balina, 200 tona kadar çıkan ağırlığıyla ve 25 metre uzunluğuyla Dünya'nın en büyük su altı yaratıklarından olmayı başarıyor. Bu balina türü de genellikle krilleri avlamaktadır. Günde 4 ton kadar kril yiyen mavi balinalar, kutuplardaki buzlu bölgeler hariç tüm okyanuslarda yaşıyorlar. 1600 km öteye ses ve titreşim dalgalarını ileten mavi balinalar, 80-90 yıl kadar yaşayabiliyorlar. 

mavi-balina.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.