Dikkat! Yargıtay O Eşyayı “Silah” Saydı

Dikkat! Yargıtay O Eşyayı “Silah” Saydı

Dikkat! Yargıtay O Eşyayı “Silah” Saydı Sopa ile kavgaya girdi, tazminata mahkûm oldu! Bursa’da sopalı kavgaya Yargıtay’dan manevi tazminat talebi…

Dikkat! Yargıtay O Eşyayı “Silah” Saydı

Sopa ile kavgaya girdi, tazminata mahkûm oldu!

Bursa’da sopalı kavgaya Yargıtay’dan manevi tazminat talebi…

Trafikte bir araç sürücüsüne sopa ile saldıran şahıs, Bin 500 TL manevi tazminat cezasına çarptırıldı. Yargıtay, saldırgan şahsın elindeki sopayı silah sayarken, Bin 500 TL verilen tazminat miktarını az bularak kararı bozdu.

sopa.jpg

SU SIÇRATTI KAVGASI

Olay Bursa’da meydana geldi, yol kenarında duran bir genç, yoldan geçen arabadaki sürücüye su sıçrattı. Yaşanan olayın ardından iki taraf sözlü tartışmaya başladı ve tartışma kavgaya dönüştü. Yoldan geçerken bir anda üzerine su sıçrattığı adama hakaretler savuran genç, elindeki sopa ile araç sürücüsüne saldırdı. Yaşanan arbede üzerine yaralanan sürücü, hastanelik oldu ve 3 gün iş göremez raporu aldı.

SOPALI SALDIRIYA MANEVİ TAZMİNAT

Mağdur sürücü, Asliye Hukuk Mahkemesi’ne giderek kendisini yaralayan sopalı saldırgan hakkında 10 Bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Yargı sürecinin sonucunda sürücüye saldıran sopalı şahsın üzerine atılı “kasten adam yaralama” suçunu işlediği sabit görüldü ve adli para cezasına çarptırıldı. Davacı, davalıdan, en yüksek faiz mevduatı ile birlikte tahsil talebinde bulundu.

Davalı olan şahıs, herhangi bir gerekçe olmadan davacının onun üzerine su sıçrattığını ve iki taraf arasında başlayan tartışmanın kavgaya dönüştüğünü belirtti. Davacı şahsa kasıtlı bir eylem içerisinde bulunmadığını, hakaret etmediğini ve yaralama eylemlerinde bulunmadığını belirten Davalı şahıs, asıl şiddete uğrayanın kendisi olduğunu ve konuyla ilgili ceza dosyasının temyiz aşamasında olduğunu dile getirerek kendini savundu.

MAHKEME SUÇLU BULDU

Ceza yargılaması sonucu toplanan deliller mahkemece incelendi ve davalının davacıyı yaraladığı sabit görüldü. Davanın kısmen kabulü ile BİN 500 TL tazminat ve olayın yaşandığı tarihten itibaren işleyen yasal faizin davalıdan alınıp davacıya verilmesine hükmedildi.

DAVALI TEMYİZ ETTİ, YARGITAY CEZAYI AZ BULDU

Davalı mahkeme sonrası alınan kararı temyiz etti ve Yargıtay 4. Hukuk Dairesi emsal nitelikte olacak bir karara imza attı. Alınan kararda; “Yaşanan somut olay değerlendirildiğinde, davaya bahis olan davacının kafa bölgesinde silah sayılan sopa ile vurma şeklinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Buna göre kasten yaralama suçunun kesinleşmesi, yaşanan olayın tarihinin 2013 olması ve davalı ile davacının ekonomik durumları ile yukarıda açıklanan ilkeler gerçekleştiği için, davacı yararına alınan tazminat miktarı az olduğu anlaşılmıştır. Bu açıklama ışığında davacı adına ve yararına en üst seviyede manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi yerinde görülmemiş, bu yüzden kararın bozulması gerekmiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.