Çocukluk Şizofrenisi Hakkında Her şey

Çocukluk Şizofrenisi Hakkında Her şey

Çocukluk şizofrenisi hakkında her şeyi açıklıyoruz. Nadiren de olsa şizofreni erken dönemde görülmektedir. Tedavisi var mıdır? Belirtileri nelerdir?

Çocukluk şizofrenisi hakkında her şeyi açıklıyoruz. Nadiren de olsa şizofreni erken dönemde görülmektedir. Genetik faktörler, gebelikte annenin yoğun stres altında kalması gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Tedavisi var mıdır? Belirtileri nelerdir?

Beynin gelişimini önemli ölçüde etkileyen şizofreni, çocuklarda ender görülen bir hastalıktır. Çocukluk yıllarında sıkıntı ve kaygı ile birlikte ortaya çıkan hezeyan ve halüsinasyon gibi şizofrenik belirtiler her zaman çocuğunuzun şizofren olduğunu göstermez. Bu bulgular çocukluk çağı şizofrenisinin birçok hastalıkla karıştırılabileceğini ve yanlış tanının önlenmesi için iyi bir klinik analizinin gerekli olacağını ortaya koymaktadır. Yanlış tanı tedaviyi yanlış yönlendirmekte ve iyileşmeyi geciktirmektedir.

sizofreni.jpg

SIKÇA GÖRÜLEN BELİRTİLER

1-      Düşünceleri organize edememek ve konudan konuya atlamak

2-      Gerçek olmayan yanlış inanışlar içinde olmak

3-      Gerçek olmayan şeyleri duymak ve görmek

4-      Depresyon, kaygı ve öfke nöbetleri

5-      Kontrolsüz davranışlar ve aşırı saldırganlık

6-      İçe kapanmak ve sosyal çekilme

7-      İlgi ve istek kaybında artış

8-      Uyku problemleri

9-      Dikkat problemleri

10-  Hafıza problemleri

Bu belirtilerin en az 6 ay sürmesi şizofreni tanısı için şarttır. Hastalık toplumdan uzaklaşma, okula veya işe karşı ilgi kaybı, kendine bakımda ihmal, olağandışı davranışlar, öfke patlamaları gibi sebeplerle kendini göstermektedir. Kişi olağan üstü güçlere sahip olduğunu dahi düşünebilir. Bu belirtiler bazı kişilerde hafif düzeyde bazı kişilerde ise şiddetli düzeyde ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda içine kapanma, okulda başarısızlık , davranış problemleri, isteksizlik, agresiflik, dil ve konuşma gelişiminde bozukluklarla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle profesyonel bir destek alınması son derece faydalı olacaktır. Sorunların kaynağını bulmak ve sorunu doğru bir şekilde ele almaya çalışmak çocuk ve aile açısından önemlidir.

ŞİZOFRENİ TANISI NASIL KONULUR?

Tanı, detaylı bir değerlendirme ile konulmaktadır Tanıyı desteklemek için psikolojik testler yapılabilir. Fakat çocukluk ve ergenlik yıllarında şizofreni tanısı koymak oldukça zordur. 

cocuk-depresyonu.jpg

Çocuk ve ergenlere şizofreni tanısı konulurken madde bağımlılığı, travma, istismar ve kötü muamele ilişkili belirtilere dikkat edilmekte, çocuk ve ergenlerde tanı konulurken başlangıçta şizofreni benzeri belirtiler veren hastalıkları dışlamak için fiziksel hastalıklara yönelik tetkikler yapılabilmektedir.

TEDAVİ SÜRECİ

Tedavide ilaç tedavileri ve psikososyal yaklaşımların bir arada yürütülmesi gerekmektedir. Başlangıçta ve şiddetli durumlarda hasta yatırılarak tedavi edilmelidir. Tedavi planı yapılırken hastalığın tedavisinin yanı sıra aile ve çocuğun ruhsal, toplumsal ve kültürel özellikleri ile bu alanlardaki ihtiyaçları ile ilgili destek ve düzenlemeler yapılmalı ve buna uygun hareket edilmelidir. Semptomları arttıran stres ve endişeye yönelik önlemler de alınmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.