Büyük Yazar Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

Büyük Yazar Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

Büyük Yazar Hüseyin Nihal Atsız Kimdir? 11 Aralık 1975’te hayata gözlerini yuman Nihal Atsız Türkçülük üzerine yaptığı çalışmaları ile günümüzde de sıklıkla anılmaktadır. Fikirleriyle bir devire damgasını vuran Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

Büyük Yazar Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

11 Aralık 1975’te hayata gözlerini yuman Nihal Atsız Türkçülük üzerine yaptığı çalışmaları ile günümüzde de sıklıkla anılmaktadır. Fikirleriyle bir devire damgasını vuran Hüseyin Nihal Atsız Kimdir?

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ KİMDİR?

atsız kimdir

12 Ocak 1905’te Dünyaya gelen Hüseyin Nihal Atsız 11 Aralık 1975 yılında Dünyaya gözlerini kapamıştır. Türk Şair, Yazar, düşünür ve Öğretmen olan Hüseyin Nihal Atsız, Türklerin tarihine dair yaptığı edebi eserleri ve tarihi araştırmaları vardır. Türkçü Turancı dünya görüşüne sahip olan Atsız’ın çok sayıda şiiri de vardır.

Babası, Gümüşhaneli Deniz Güverte Binbaşısı Mehmet Nail bey, annesi Deniz Yarbayı Osman Fevzi Bey’in kızı Fatma Zehra Hanım’dır. 3 kardeş olan Nihal Atsız ailenin en büyük evladıdır, sonradan kendisi gibi yazar olan Ahmet Necdet Sançar da küçük kardeşidir.

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ’IN YAŞAMI

Kadıköy’deki çeşitli okullarda ilköğretimini tamamlayan Atsız, İlk ve Orta öğretiminin ardından Askeri Tıbbiyeye yazıldı.

Tıbbiyeye yazıldığı yıllarda Türkçülük fikri etkisi altına girmeye başlayan Atsız, Ziya Gökalp’in cenazesinin ardından karşı fikirli öğrencilerle kavga ettiği ve Arap asıllı bir Teğmen’e selam vermediği için 4 Mart 1925 tarihinde henüz 3. Sınıf talebesiyken Askeri Tıbbiyeden çıkarılmıştır.

Askeri Tıbbiyeden ayrıldıktan üç ay sonra Kabataş Erkek Lisesinde yardımcı öğretmenlik yapan Atsız, buradan sonra da Deniz Yolları’nın Mahmut Şevket Paşa adlı vapurunda kâtip muavini olarak görev yapmış, İstanbul- Mersin arasında seferler yapmıştır.

hüseyin nihal atsız vapurda

Bu olaydan sonra üç ay kadar Kabataş Erkek Lisesi'nde yardımcı öğretmenlik yapan Atsız, daha sonraları Deniz Yolları'nın Mahmut Şevket Paşa adlı vapurunda kâtip muavini olarak çalışmış ve bu vapurla İstanbul-Mersin arasında birkaç sefer yapmıştır.

ESERLERİ

Türkçülük- Turancılık fikrinin öncülerinden olan Hüseyin Nihal Atsız, çevresi tarafından da güçlü bir Türkolog olarak kabul edilmiştir. Türk edebiyatını, tarihini, dilini iyi derecede bilen Atsız, özellikle Türk tarihinin Göktürk kısmında uzmanlaşmıştı. Atsız’ın “Çok sevdiğim bir devredir” diye nitelediği bu dönemleri, “Bozkurtların Ölümü” ve “Bozkurtlar Diriliyor” isimli eserlerle taçlandırdığı biliniyor. Benzer biçimde Osmanlı dönemini de roman yazarak anlatan Atsız bu romana “Deli Kurt” ismini vermiştir.  “Ruh Adam” kitabındaki Selim Pusat karakterinde Atsız’ı görürüz. Hüseyin Nihal Atsız’ın Ruh Adam’ın devamı olarak “Yalnız Adam” isminde bir kitap daha yazmak istediği iddia edilmektedir.

atsiz gençliği

ATSIZ’IN ÖLÜMÜ

1975 yılının Kasım ayında hasta olduğundan şüphelenen Atsız’ın yaptırdığı muayene ve test sonucunda herhangi bir hastalığa rastlanmamıştır. 10 Aralık 1975 Çarşamba gününü akşamında kalp krizi geçiren Atsız, evine gelen doktorun Atsız’ın kalp krizi geçirdiğini anlayamaması üzerine ertesi gün bir kalp krizi daha geçirip vefat etmiştir.

Kadıköy Osmanağa camiinde 13 Aralık 1975 tarihinde gerçekleşen cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Hüseyin Nihal Atsız’ın cenazesinde akıllara kazınan ve anlatılan en belirgin olay ise, Cenaze namazında İmamın “Nasıl bilirdiniz?” sorusuna Fethi Gemuhluoğlu’nun “Bu musalla taşı, Atsız kadar gerçek bir er kişiyi az görmüştür” sözü olmuştur.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.