Boşanma Sürecinin Çocuk Psikolojisine Etkileri

Boşanma Sürecinin Çocuk Psikolojisine Etkileri

Boşanma sürecinin çocuk psikolojisine etkilerine yazımızda yer veriyoruz. Eşlerin boşanma sürecinde çocuklarına karşı tavrı nasıl olmalıdır? Bu durum çocuğa nasıl açıklanmalıdır? Detaylar yazımızda...

Boşanma sürecinin çocuk psikolojisine etkilerine yazımızda yer veriyoruz. Eşlerin boşanma sürecinde çocuklarına karşı tavrı nasıl olmalıdır? Bu durum çocuğa nasıl açıklanmalıdır? Detaylar yazımızda...

Araştırmalar evliliklerin ilk yedi yıl içerisinde sona erdiğini göstermektedir. Boşanma kararı alan çiftleri belirli süreçler beklemektedir. Bunlar, boşanma kararı öncesi, boşanma süreci ve sonrası olmak üzere zorlu ve anlayış gerektiren süreçlerdir. Aile bu süreçte bir çok değişimi bir arada atlatmalıdır.

Boşanma sürecindeki ailelerde sözel, duygusal veya fiziksel şiddet görülebilir fakat bu durumda çocuğun bunları en az hasarla atlamasını sağlamak ebeveynlerin görevidir.

ÇOCUKLARA KARŞI BU SÜREÇTE NASIL DAVRANILMALI?

Çocuklara karşı bu süreçte nasıl davranılmalı? Bu süreçte çocuklar genelde suçluluk psikolojisine kapılırlar. Boşanmaya sebep olduklarını düşünebilir kendisine ve çevresine öfke duyabilir ya da saldırganlaşabilir. Bu gibi durumlarda hatırlanmalıdır ki bu eşlerin kararıdır çocukların değil. Bu yükü çocukların omuzlarına bindirmek son derece yanlıştır. 

cocuk-depresyonu.jpg

Bu kararı çocuklar anne ve babasından duymalıdır. Uygun bir dille yapılan açıklama çocukların psikolojisi için önemlidir. Bundan sonra hayatlarındaki değişimleri çocuk bilmeli ve kendini bu duruma fiziksel ve ruhsal olarak hazırlamalıdır. 

ÇOCUK GÜVENDE OLDUĞUNU BİLMEK İSTER

Çocuk güvende olduğunu bilmek ister. Çocuğun hayatında her ne kadar değişimler olacaksa da her fırsatta ona güvende olduğunu hissettirmek şarttır. Eski düzeninde konforlu alanında yaşamaya alışan çocuk veya ergen için yeni düzen korkutucu gelebilir. Alışana kadar anlayışlı ve sabırlı davranmak gerekir. Bu süreçte anne veya baba çocuk için psikolojik destek aldırmalıdır. 

Aksi durumların yaşandığı boşanmalar da olabilir. Burada çocuğun kendini ifade etme şekli tamamen değişecek, hırçınlaşacak ve ailesinden gördüğü şiddeti ya içine atacak ya da dışına vuracaktır. Bu da çocukta öfke patlamaları, kaygı bozukluğu, depresyon belirtileri gibi pek çok ruhsal bozukluğa sebep olacaktır.

cocuk-psikolojisi.jpg

Boşanma süreci maalesef her iki taraf için de  bir kayıp sürecidir. Fakat bu kaybın ardından yeni bir düzen kurmak zorundadırlar. Bu süreçte doğru kişilerden destek almak son derece önemlidir. Anne veya baba hayata yeniden yeni normaliyle dönmeye çalışmalıdır. Ve ilerleyen zamanlarda tekrar evlenme durumu söz konusu olursa bunu da çocuğuyla paylaşmalı ve güvenini zedelemeden uygun bir dil seçmelidir. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.