Bir Tuhaf Aşk Hikayesi: 3 Şair Tek Kadın

Bir Tuhaf Aşk Hikayesi: 3 Şair Tek Kadın

Uğruna şiirler yazılması, hislerin sana adanması büyük mutluluk bir kadın için. Tomris Uyar o şanslı kadınlardan. Peki 3 büyük şaire ilham olan Tomris Uyar aslında kimdir?

Uğruna şiirler yazılması, hislerin sana adanması büyük mutluluk bir kadın için. Tomris Uyar o şanslı kadınlardan. Peki 3 büyük şaire ilham olan Tomris Uyar aslında kimdir?

Kocası Turgut Uyar, aşk yaşadığı Cemal Süreya ve platonik aşığı Edip Cansever. 3 büyük isim de Tomris Uyar'a şiirler bahşetti, onu sevdi, duygularını açtı. Tomris Uyar da kalemi güçlü kadınlardandı. O da verirdi cevabını şiirlere.

TOMRİS UYAR NASIL BİRİYDİ?

Tomris, özgür ruhlu, asla sahip olunamayan, elde tutulamayan, ruhu istediğinde yeni sevdalar yaşamaktan çekinmeyen bir kadındı. İlk lise yıllarında başladı öykü yazma isteği. Heyecanlıydı, yazdıkça yazmak istiyordu. Yaptığı çevirilerle kalemini ve dilini günden güne güçlendiren Uyar büyük bir mutluluk içerisindeydi.

TOMRİS UYAR- CEMAL SÜREYA

cemal-sureya.jpg

İlk çevirisini yaptığı sırada kolej aşkı 'Ülkü Tamer'le evliydi. Aşık olarak evlendiği kocasıyla onları kızlarının ölümü ayırdı. Toparlanamadılar. Dağıldılar. Birlikte kurdukları Papirus adlı dergide Cemal Süreya da vardı. Tomris Uyar kocasından boşanmıştı, Cemal Süreya da eşinden 'birbirleri için'. Tomris onun tüm  dünyasıydı. Fakat ayrılık vakti gelip çattığında söz verdi kendine Cemal Süreya. Bir daha o şiire başlamayacak, Tomris'in adını ağzına almayacaktı ve öyle de oldu.

TOMRİS UYAR- TURGUT UYAR

turgut-uyar.jpg

Turgut Uyar ile tanıştığı sırada Cemal Süreya'dan ayrılmak üzereydi Tomris. Mektuplaşmaya başladılar, birbirlerine iyi geldiler ve iki iyi sohbet arkadaşı oldular. Zamanla aşka dönüşen bu ilişki evlilikle taçlandı, bir de oğulları oldu üstelik. Çalkantılı bir aşk yaşasalar da yaşadılar sonuna kadar ilişkilerini. Ta ki Turgut Uyar ölene kadar.

TOMRİS UYAR- EDİP CANSEVER

edip-cansever-001.jpg

Bir de Edip Cansever var bu hikayede. Ünlü şair, şiirleri dillerde, Turgut Uyarın da arkadaşı aynı zamanda. Tomris Uyar'ı görüp de hayran olmamak elde değil. Her yıl Tomris Uyar'ın doğum gününde şiir yazacak kadar hayran hemde.Tomris'in rakıyı sevdiği kadar ben de onu sevdim diyordu Edip Cansever. 

VEFATI

Tomris Uyar dolu dolu 62 yıl geçirdi bu dünyada.Bir kanser aldı götürdü onu sevdiklerinden. Yalnızca işe yaramayan yerleri toprağın altında şuan da. Tomris Uyar aşklarıyla bilinse de, eleştirilse de herkes bilirdi ki o acılı bir anneydi, o acılı bir eşti. İyi ki bu dünyadan bir Tomris Uyar geçti.

 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.