Bir Fincan Kahve, Biraz da Sosyoloji

Bir Fincan Kahve, Biraz da Sosyoloji

Sosyoloji, sosyal varlıklar olan insanların yaşamını, toplumsal davranışlarını, küresel toplumsal süreçleri inceleyen zorlayıcı ve geniş kapsamlı bir bilim dalıdır. Peki sadece bir içecek olmayan kahvenin sosyolojideki yeri nedir?

Sosyoloji, sosyal varlıklar olan insanların yaşamını, toplumsal davranışlarını, küresel toplumsal süreçleri inceleyen zorlayıcı ve geniş kapsamlı bir bilim dalıdır. Peki sadece bir içecek olmayan kahvenin sosyolojideki yeri nedir?

Dünya, gelecek hakkında yoğun kaygı duyduğumuz bir yer olduğu kadar olağanüstü umutlarla da dolu bir düzen aslında. Kendi kaderimizi daha önceki kuşakların hayal edemeyeceği ölçüde elimizde tutuyoruz mesela. Dünya nasıl ortaya çıktı? Yaşam koşulları önceki nesillerden neden farklı? Gelecekte neler değişecek? gibi bir çok sorunun cevabı sosyoloji biliminde.

SOSYOLOJİ VE BİR FİNCAN KAHVE

Sosyolojide 'sosyolojik imgeleme' son derece önemlidir. Yeni bir bakış açısı kazandırır. Bir fincan kahveyi düşünelim. Kahve yalnızca bir içecek değildir. Kahve gündelik etkinliklerimizin bir parçasıdır. Kahve içmenin 'törensel' bir yönü vardır. Sabah uyandığınızda içtiğiniz bir fincan kahve bireysel bir rutin iken, gün içinde içtiğiniz kahve toplumsal bir törenin parçasıdır.

Tüm toplumlarda yeme-içme, toplumsal etkileşim için önemlidir. Kahve içmek için bir araya gelen insanlar için önemli olan tüketme biçiminden ziyade yapılan sohbettir. 

turk-kahvesi.png

Kahve, beyin üzerinde uyarıcı etkisi olan kafein içermektedir ve alışkanlık yaratır. Kahveyi 'fazla uyanıklık' amacıyla içenler, işyerindeki mesailerinin, gece çalışılan derslerinin daha çekilir olduğunu söylüyor. Batı kültüründe 'kahve' bir çok insan tarafından uyarıcı madde olarak görülmez. Sosyoloji tam da bu zıtlıkla ilgilenir. 

DÜNYA'DA KAHVE SEKTÖRÜ

Bir fincan kahve içen kişi, tahmin edemeyeceği kadar karışık bir toplumsal ve ekonomik sisteme girer. Kahve, en zengin toplumlarla en yoksul toplumları birbirine bağlar ve petrolden sonra ticaretteki en değerli mallardandır. Yoksul ülkelerde üretilir, zengin ülkelerde tüketilir. Kahvenin üretimi, nakliyesi, dağıtımı, tüketen insanlar arasındaki etkileşim koca bir sektördür ve sosyoloji bu ilişkilerle ilgilenir.

Kahve içen biri, bütün bir geçmişi de benimsemiş sayılır. Batı beslenme biçiminin bir parçası olarak görülen kahve aslında 1800'lerin sonlarından başlayarak Ortadoğu'dan gelmektedir. Bugün tükettiğimiz kahvenin çoğunluklu kısmı Avrupalılar tarafından sömürgeleştirilmiş bölgelerden gelmektedir.

kahve.jpg

Kahve küreselleşme, çevrenin zarar görmesi, uluslararası ticaret gibi tartışmaların göbeğinde yer alan bir üründür. Markalaşıp siyasallaştıkça ticari olarak fayda sağlamak isteyen şirketler bunu fırsata çevirmişlerdir. 'Starbucks' örneği gibi. Aslında insanlar kendi seçimlerini yapabilirler. Sicili kötü olan ülkelerden gelen kahveyi içmeyebilir, fiyatı daha makul kahvelerden içebilirler. Bu seçimler insanların yaşam biçimini de gösterir. Bu bilinçlenmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, topluma yansımaları da sosyolojinin konusudur. 

 

 

Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.