Aşk Neden Bağlılığa Dönüşür?

Aşk Neden Bağlılığa Dönüşür?

Aşk neden bağlılığa dönüşür? Bağlılık tehlikeli, aşk ise özgürdür. Alışkanlıklarımız mı bizi ona bağlar, sevgimiz mi? İşte tüm kafa karışıklıklarımız yazımızda…

Aşk neden bağlılığa dönüşür?

Bağlılık tehlikeli, aşk ise özgürdür. Alışkanlıklarımız mı bizi ona bağlar, sevgimiz mi? İşte tüm kafa karışıklıklarımız yazımızda…

‘Onsuz yaşayamam.’ dediğiniz kaç kişi olmadan hayatınıza devam ettiniz? Kendinizi özgür hissettiğiniz kaç ilişki yaşadınız? Bedensel tutkuların aşk sanıldığı günümüzde gerçek aşkın besleyici tarafını çok az insan tadıyor. Ruhu güçlendiren, egosuz, birbirini destekleyen ilişkiler görmek çölde serap görmeye benziyor. Peki, nedir gerçek aşk? Nasıl yaşanmalıdır? Bağlılık zorunlu mudur?

GERÇEK AŞK BAĞLILIĞI KABUL ETMEZ

ask.jpg

Gerçek aşk bağlılığı asla kabul etmez. Gerçeği bilmeyen ve kendi benliğini tamamlamayan insanların yaşadığı duyguların, bağlılığın ve fiziksel hazların aşk olduğunu düşünenler büyük bir yanılgı içindedirler. Birine ‘Seni seviyorum’ diyebilmenin ağırlığı tüm bedeninizi, benliğinizi, zihninizi sarmalıdır. Gerçek aşıklar bölünmezler aksine birleşirler, bir olurlar. Buna da asla kısıtlayıcı bir duyguymuş gibi bakmazlar.

Kimseye bağımlı olmadığın o zamanları düşün. Derin bir sessizlik ve ferahlama hissedersin. Güç senin elindedir. Peki bu gücü seni seven biriyle birleştirdiğin de olacakları hiç düşündün mü? Dünyaya karşı bakışın değişir, huzur bulursun, sevgi sana karşı konulamaz bir güç, bir heves verir. Hayattaki en büyük deneyim de budur. Kayıtsız şartsız birini sevmek, fakat bağlılık hissetmemek.

ozgurluk.jpg

Özgürlük gerçeğe ulaşmada bir merdiven gibidir. Hakikate böyle ulaşabilirsin. Sevdiğini veya aşık olduğunu köleye çevirmek niye? Bırak gelişsin, dönüşsün, bu dünyaya neden geldiğini bulsun. Yanında ol, karşısında değil. Bu gerçek aşktır. Asıl sahiplenme budur. Sahibinim demek değil. Ben seni sahiplenirsem sen insan değil bir eşya olursun. Bu yanlıştır.

Yalnız kalmaktan korkan insanların en büyük sığınağı birine bağlanmaktır. ‘O olmadan yaşayamam’ tiratları da bu sebeple atılır. Bağlılık size neşe getirmez, yalnızlığınızı almaz. Aksine sizi sessizliğe, köleliğe, mahkumiyete iter. ’Ben de varım’ diyebilmenin eşsiz gücüne sahip olun.  Şimdiye kadar yanlış ilişkiler yaşamış, yıpranmış, değer görmemiş olabilirsiniz. Fakat bu an ve bundan sonrası neden böyle devam etsin ki?

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.