'Anksiyete Bozukluğu'na Karşı Etkin Yöntemler

'Anksiyete Bozukluğu'na Karşı Etkin Yöntemler

Kaygılarımız, vücudumuzun üzüntüye, korkuya, endişeye ve strese karşı verdiği tepkilerdir. Psikolojide 'anksiyete' de denilen bu tepkiler, tehlikeli durumlarda korunma içgüdüsüyle vücuda sinyal verir. Bu sinyaller doğal ve hızlı karar verme de önemlidir.

Kaygılarımız, vücudumuzun üzüntüye, korkuya, endişeye ve strese karşı verdiği tepkilerdir. Psikolojide 'anksiyete' de denilen bu tepkiler, tehlikeli durumlarda korunma içgüdüsüyle vücuda sinyal verir. Böyle durumlarda anksiyete 'doğal' ve hızlı karar vermek açısından son derece önemlidir.

Anksiyete bozukluğu ise kaygının tehlikeli durum ortada yokken ortaya çıkması ve kişinin ruhsal, fiziksel ve zihinsel anlamda zorlanmasıdır. Uzun süre devam etmesi halinde muhakkak tedavi yöntemleri denenmelidir. Ayrılma olayına duyarlı, öfkeye yatkın, stresli yaşam alanı bulunan, sorunlu bağlanma şekillerine sahip bireylerde sıklıkla görülen anksiyete bozukluğunun tedavisi iki türlü mümkündür. İlaç tedavisi ve psikolojik terapi.

Özgüvensiz olduğunu düşünmek, çabuk yorulmak, uykusuzluk çekmek, insanların sözleriyle zihnini meşgul etmek, toplum içinde konuşmaktan çekinmek, umutsuz hissetmek, hızlı nefes alıp vermek, gelecek hakkında endişe duymak gibi belirtilerle başlayan anksiyete bozukluğu, beyinde doğal olarak bulunan kimyasallarda ortaya çıkan dengesizlik ile görülmektedir.anksiyete.jpg

Peki saplantı bozukluğu, panik atak, travma sonrası stres, agorafobi, sosyal fobi gibi türleri olan 'kaygı bozukluğu'na karşı ne yapmalıyız?

'Beden, Ruh ve Zihin' mottosuyla hareket etmeliyiz. Bu da ancak doğru beslenme, egzersiz ve zihni sabit tutmakla mümkündür. Bitkilerle ilgilenmek, yeni bir dost edinmek, resim yapmak, dışarı çıkmak, komik bir şeyler izlemek bize iyi gelecektir. Önemli olan kaygılarımızı yazmak, onlara zaman ayırmak ve korkularımız gerçekleşirse nasıl başa çıkacağımızı bilmektir. 

Bedenimize iyi gelecek egzersizler yapmak, günlük magnezyum takviyemizi almak, bağırsak floramızı iyileştirmek, kan şekerimizi düzenlemek anksiyete bozukluğumuzu yenmemizde  çok faydalı olacaktır.

Ruhumuza iyi gelecek müzikleri, filmleri, kitapları keşfetmeli ve o kaygı anlarında bunların bize hissettirdikleri güzel duygulara odaklanmalıyız. Anksiyete bozukluğuna iyi gelecek bir kaç kitap önerelim. 'İyi Hissetmek', 'Seninle Başlamadı', 'Beden Kayıt Tutar', ' Kaplanı Uyandırmak: Tramvayı İyileştirmek' gibi.

Zihin son derece önemlidir. Zihni 'an'da tutabilmek çoğu problemi çözer. O 'an' a odaklanmak için, anksiyete krizinin başladığını hissettiğinizde 3-3-3 kuralını uygulayabilirsiniz. Gördüğünüz 3 şeyi, duyduğunuz 3 şeyi söyleyin ve son olarak vücudunuzda 3 bölgeyi oynatın. Vücudunuzu dik tutun ve ayağa kalkın, Derin nefesler de o 'an'da kalmanızı sağlayacaktır. Olumlu düşünmek, kendimizi motive etmek, karamsarlığa kapılmamak o anda zor gibi görünse de imkansız değildir. İnandığınız, düşündüğünüz ve güvenle baktığınız her şey muhakkak bir gün gerçekleşir.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.