AFAD Gönüllülerini Arıyor! Herkes Gönüllü Olabilir Çağrısı

AFAD Gönüllülerini Arıyor! Herkes Gönüllü Olabilir Çağrısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından oluşturulan ‘Gönüllülük Sistemi’ne katılan kişi sayısı 270 bine ulaştı.

AFAD afet risklerinin azaltılması çalışmalarında toplumun afetlere duyarlılığını artırmayı hedefliyor. Bu alandaki projelerinden biri de Gönüllülük Sistemi.

Sistem, her bir bireyin yakınında afet ve acil durumlar konusunda bilgi ve beceriye sahip bir “Afet ve Acil Durum Gönüllüsü” bulundurmayı amaçlıyor.

270 Bin Gönüllü Var

Afet ve Acil Durum gönüllüleri 3 Ocak 2019 tarihinden bu yana toplamda 270 bin kişi oldu.

Hiçbir maddi beklenti olmaksızın çalışmalara katılan gönüllülerin eğitimleri, öncelikle çevrim içi olarak başlıyor. Ardından AFAD'ın İl Müdürlüklerinde yüz yüze ve uzman ekiplerle sahada devam ediyor.

3 Ayrı Seviye Var

Gönüllüler, yetkinlikleri ve aldıkları eğitimlere göre 3 ayrı seviyede yer alıyor.

Çevrim içi eğitimler yoluyla sisteme katılanlar "Temel AFAD Gönüllüsü" oluyor. Profesyonel ekiplere yardımcı olanlar "Destek AFAD Gönüllüsü" oluyor. Son olarak ise profesyonellerle koordineli çalışan ve mesleğinde kariyer sahibi olanlar ise "Uzman AFAD Gönüllüsü" olarak gruplandırılıyor.

Gönüllüler ayrıca sosyal etkinliklerde de yer alıyor. Bunlar arasında, huzurevi ziyareti, kan bağışı, kütüphane kurma ve fidan dikme gibi etkinlikler yer alıyor.

Herkes Gönüllü Olabilir

Sisteme dahil olmak isteyen herkes 18 yaşından büyük olmak koşulu ile e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor.

Ayrıca gönüllülerin sağlık durumlarının ise alan çalışmalarına uygun olması gerekiyor. Ek olarak eğitim ve çalışma programlarını aksatmamaları ve seyahate engel bir durumu olmaması da gerekiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.