1107 Yılında Savaşta Çayda Boğulan 1. Kılıçarslan'ın Mezarı Bulundu!

1107 Yılında Savaşta Çayda Boğulan 1. Kılıçarslan'ın Mezarı Bulundu!

1107 Yılında Savaşta Çayda Boğulan 1. Kılıçarslan'ın Mezarı Bulundu! Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi hocaları Anadolu Selçuklu hükümdarının kabrini buldu.

1107 Yılında Savaşta Çayda Boğulan 1. Kılıçarslan'ın Mezarı Bulundu! Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi hocaları Anadolu Selçuklu hükümdarının kabrini buldu.

1. KILIÇARSLAN VE KIZI SAİDE HATUN

Diyarbakır Silvan'da uzun süren çalışmalar sonuç verdi ve Anadolu Selçuklu Sultanı olan 1. Kılıçarslan ve kızı Saide hatunun kabirlerinin bulunduğu duyuruldu.

AKADEMİSYENLERDEN OLUŞAN BİR HEYET

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Tanyıldız Başkanlığında, İrfan Yıldız, Oktay Bozan, Aytaç Coşkun ve Salih Erpolat'tan oluşan araştırmacı akademisyenlerden oluşan bir heyet uzun süredir civarda olduğu bilinen Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın kabrini aramak için komisyon oluşturdu.

1-kilicarslan.jpg

Komisyon işe tarihi kaynak taraması yaparak başladı. Ardından Silvan ilçesindeki bütün mezarlıklarla fiziksel inceleme yaptı. Kulaktan dolma da olsa o döneme dair bilgi sahibi olanlara kulak verdiler.

ORTA ÇEŞME PARKI İÇİNDE

Toplanan bilgiler sonrasında dikkatler Orta çeşme Parkı içinde bulunan iki mezar üzerinde yoğunlaştırıldı. Kazılar başladı, 9 gün boyunca devam eden kazıların sonucunda, Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan ve kızı Saide Hatun'un kabirlerine ulaşıldı.

MEZARDAKİ BULUNTULARIN O DÖNEME UYGUN

Dicle Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, bugüne kadar yapılan çalışmalarda net bir sonuca ulaşılamadığının altını çizerek, tespit edilen mezardaki buluntuların o döneme uygun olduğunun belirlendiği, türbe taşlarının da yine o dönem kullanılanlardan olduğunu ifade etti.

1-kilicarslan-001.jpg

Prof. Dr. İrfan Yıldız, Silvan ilçesinin tarihi önemine vurgu yaparak, kazının 5'inci gününde her iki kabrin ve bir duvar kalıntısının ortaya çıkarıldığını ifade etti. İrfan Yıldız, o gün, gün boyu devam eden kazı çalışmalarında buluntuların tamamen ortaya çıkarıldığını bildirdi.

DÖNEMİN YAZI STİLİ ÖZELLİKLERİ

Kazıda çıkan kitabe parçalarının da dönemin yazı stili özelliklerini gösterdiğinin altını çizen İrfan yıldız, ilk kabirde kalıntıları bulunan kişinin Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan, diğer kabirde yatan kişinin ise Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın kızı Saide Hatun olduğunu ifade etti.

Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın kabri nerede bulundu? Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan'ın mezarı nerede bulundu? Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan kimdir? Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan nerede?

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.