Ünlü Komedyen Artık Yürüyebiliyor

Ünlü Komedyen Artık Yürüyebiliyor

Ünlü komedyen artık yürüyebiliyor. Kaçış Sendromu yüzünden uzun zamandır tedavi gören ve yoğun bakımda kalan ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil sevenlerine iyi haberi verdi.

Kaçış Sendromu yüzünden uzun zamandır tedavi gören ve yoğun bakımda kalan ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil sevenlerine iyi haberi verdi.

18 Kasım 2018'de evinde geçirdiği banyo kaza sonrasında 258 gün yoğun bakımda kalan Mehmet Ali Erbil ailesini ve sevenlerini korkutmuştu. Kazadan sonra kaburgalarında ciddi kırık oluşan Erbil'in Kaçış Sendromu yüzünden de uzun yıllar yürüyemeyeceği söylenmişti.

mehmet-ali-erbil-hastane.jpg

Ailesinin desteği, sevenlerinin duası ve doktorların yardımlarıyla ayağa kalkan ünlü komedyen artık tekerlekli sandalye olmadan hayatına devam edebiliyor. Ercan Yaşar yakın arkadaşını ziyaret ettikten sonra şu sözleri söyledi. 'Babacığımı ziyaret ettim tedavisi çok güzel geçiyor. Artık kimsenin yardımını almadan evin içinde yürüyebiliyor. Maşallah. 2021'in en güzel haberi' dedi.

mehmet-ali-erbil.jpg

PEKİ, NEDİR KAÇIŞ SENDROMU?

Peki, nedir kaçış sendromu? Prof. Dr. Vecih Oduncu şu sözlerle tanımlıyor rahatsızlığı ' Kaçış sendromu; ciddi ataklar, aralıklarla tekrarlayan krizler ve benzeri belirtiler ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın temelinde, kılcal damarlarda bulunan sıvı ve birtakım elementlerin bilinmeyen bir nedenle hızlı bir şekilde damar dışına doğru difüzyonunu yatar. Kılcal damarlarda oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşen bu olayın sonucunda vücudun belirli kısımlarında şişlikler oluşur, hastanın tansiyonu ani bir şekilde düşer ve ciddi bir şok tablosu gelişir. Bu anda acil olarak hastaya müdahale edilmemesi durumunda kaçış sendromu atakları, ölüme yol açabilecek ciddiyete sahiptir.

Damar dışına sızan sıvı kütlesinden dolayı akciğerler, kalp, karın zarı gibi vücudun iç kısmında yer alan boşluklarda ve kasların içerisinde sıvı birikimi meydana gelir. Sızan sıvı nedeniyle damar içerisindeki kan basıncı ani olarak düşer ve bu durum şok tablosunun oluşmasına neden olur. Yine damar içindeki sıvının damar dışına sızması sonucunda kandaki albümin seviyesi düştüğünden kanın akıcılığı azalır, diğer bir deyişle kanda yoğunlaşma meydana gelir. Hastalık ülkemizde ve dünyada çok nadir olarak görülmekle birlikte bilinen kesin bir kaçış sendromu tedavisi yoktur.'

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.