Kırmızı Oda Dizisine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Kırmızı Oda Dizisine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Başrollerini Binnur Kaya, Tülin Özen , Meriç Aral, Burak Sevinç gibi oyuncuların paylaştığı, Banu Kiremitçi Bozkurt'un senaristliğini yaptığı 'Kırmızı Oda' Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanmaktadır.

Başrollerini Binnur Kaya, Tülin Özen , Meriç Aral, Burak Sevinç gibi oyuncuların paylaştığı, Banu Kiremitçi Bozkurt'un senaristliğini yaptığı 'Kırmızı Oda'  Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanmaktadır.

Gülseren Budayıcıoğlu, Türkiye'nin ilk ve tek psikiyatri merkezi olan 'Madalyon Psikiyatri Merkezi' ni kurmakla birlikte, kitaplarıyla da bir çok dizinin senaryosuna yön vermiştir. 2011 yılında yazdığı 'Hayata Dön' adlı kitabıyla İstanbullu Geline, 'Camdaki Kız' kitabıyla da Doğduğun Ev Kaderindir dizisine ilham olmuştur.

Dizide Budayıcıoğlu'nun kitabında yer alan ve hastalarıyla olan terapilerine yer verilmektedir. Gelen hastalarda dikkat çeken en önemli detay ise aileden gelen sevgisizlik, ilgisizlik ve şiddetin insan gelişiminde,büyümesinde ve diğer insanlarla olan iletişiminde ne kadar önemli olduğudur. 'Seni dünyaya getirenler sevmediyse tüm dünya seni sevse de sevgisiz hissedersin' sözüyle buna vurgu yapan dizide insanları geçimsiz yapanın aslında sevgisizlik olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Şiddete, ilgisizliğe ve iletişimsizliğe maruz kalan çocukların ileride nasıl hayatları olacağını her bölümde acı bir gerçeklikle yüzümüze vuran 'Kırmızı Oda'da senarist şiddet denilen şeyi bir virüse benzetmiş ve kuşaklar boyu devam ettiğini ifade etmiştir.kirmizi-oda-terapi.jpg

Yönetmenliğini Cem Karcı'nın üstlendiği dizide alışılmış güzellik algısının dışında başrollere yer verilerek halktan beğeni toplasa da bir çok eleştiriye de maruz kalmıştır. Ağır dram içeren dizide ruhsal rahatsızlıkları olan hastaların mahremiyetine girildiğini iddia eden bir takım gruplar, Binnur Kaya'nın hayat verdiği doktor hanım karakteri için de duygularını belli etmesinden, hastalarıyla duygusal bağ kurmasından ve gerçek terapilerin insanları böyle beklentilere sokmasından rahatsız olduklarını dile getirmişlerdir.

İnsanların hayatlarında belki de kimseye anlatamadıkları olayları, anıları, hissettikleri duyguları milyonlarla buluşturması açısından son derece önemli bir proje olan dizide, gerçekte bu olayları yaşayanların ve kitapta yer alan hastaların kendilerini izlerken hissettikleri ise merak ve eleştiri konusudur. 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.