Rebiülevvel Ayı Başladı! Rebiülevvel Ayı İbadetleri Rebiülevvel Ayında Neler Yapılır? İşte Rebiülevvel Ayı Duaları

İslam alemi için mübarek aylardan biri olan Rebiülevvel ayına bugünden itibaren girildi. Mevlid Kandili’nin de idrak edeceği Rebiülevvel ayı Müslüman alemi için oldukça önemli aylar arasında yer almaktadır. Peki Rebiülevvel ayında hangi ibadetler yapılır? Rebiülevvel ayında hangi dualar okunur? İşte Rebiülevvel ayı önemi hakkında bilgi, Rebiülevvel ayı tesbihleri, Rebiülevvel ayı ilk gecesi ve on ikinci gecesi yapılması gerekenler…

İrem Arslan
İrem Arslan Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İslam aleminin mübarek aylarından birisi olan ve içerisinde Mevlid Kandilini de barındıran Rebiülevvel ayında eller semaya açılacak ve dualar edilecek… Mübarek ayda Müslüman alemi Rebiülevvel ayı için özel ibadet ve dualar aramaktadır. Ayrıca Rebiülevvel ayının ne demek olduğunu bilmeyenler ise arama motorunda Rebiülevvel ayı hakkında merak edilenleri araştırmaktadır.

HZ. PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN  (S.A.S) DOĞDUĞU EV

REBUL AYI NE DEMEK?

Rebiülevvel ayı Müslüman vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Rebiülevvel, Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. "Rebî" kelimesi, Arapça'da "bahar" anlamına gelir.

REBİÜLEVVEL AYI 2021 YILI NE ZAMAN?

Rebiülevvel ayı 2021 yılı ile 7 Ekim’de başlayıp 5 Kasım tarihinde de sona erecektir.

RBİÜLEVVEL AYI ÖNEMİ

Rebiülevvel ayı Ay'ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (S.A.V), bu ayda dünyaya geldiği için arabi ayların en şereflisi olarak nitelendirilmektedir. Doğum vakti sabaha yakın bir zamandır. Bugün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir.

İŞTE REBİÜLEVVEL AYI İBADETLERİ!

Bu ay içinde mümkün olduğu kadar Resûlüllah için çokça salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumak faydalıdır.

Bu gecenin mânevî zenginliğinden bolca istifade edebilmek için bir Tesbih namazı kılmalı ve mümkünse bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

Bu gece kılınacak tesbih namazına şu şekilde niyet edinilebilir;

Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar eyle, Allâhü Ekber."

100 Elhamdülillah (Rebiülevvelin 1-12. günleri arası her gün)

500 Salavat-ı Şerif getirmek. Hz. Muhammed S.A.V.'i anmak.

Kur'an okumak (Kur'an-ı Azimüşşanın beşinci suresi olan En'am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. Tesmiye gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.)

İki rekat sünneti selat-ı vudu namazı kılmak. Fatihadan sonra Kul ya Eyyyühel Kafirun ikinci rekatta ise ihlas surelerini okumak kaydı ile namazımızı eda etmek.

+Kelime-i Şahadet getirmek

+Estağfurullah çekmek.

+Fatiha suresini okumak.

+Amenerrasulü'nü okumak

+Bol bol ihlas suresini okumak yapılabilecek ibadetler arasında yer almaktadır.

REBİÜLEVVEL AYI ÇEKİLECEK TESBİHLER!

1-1000 Salavat (Kim 1000 Salavat çekerse, Muhafaza altında olacaktır)

2-70-700 "Estağfirullah"

3-100-1000 kelime-i Tevhid

4-100-1000 İhlas-ı Şerif

5-40 defa "Ya Munkizel halka – "O helak olanların Kurtarıcısı"

6-100 defa "La ilahe illa ente Subhaneke, inni küntü minez-zalimin

Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah…

En'am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

REBİÜLEVVEL AYININ İLK GECESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

İki Rekat Sünnet: İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

REBİÜLEVVEL AYININ ON İKİNCİ GECESİ YAPILMASI GEREKENLER

İki Rekat namaz kılınır. Bu namazın hususiyteti şöyledir. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir.

Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur. Rebiül- evvel duası okunur.

1-En az 100 defa salavat çok önemli

2-"Estağfirullah El Azim" 100 defa

3-"Lâ ilâhe illâllah, "100 defa

4-"Ya Ya munkizel halka " (O ezilmiş ölümlerin kurtarıcısı) 40 defa

5- "La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin" 100 defa

6-İhlas suresi 100 defa

7-Yâ Latif 100 defa

8-Salaten Tüncina 40 defa

9- Ya hannân 100 defa

10-Ya mennân 100 defa

11- Ya Vedud 100 defa

Ayrıca fırsat buldukça aşağıdaki zikirleri okuyun

1) " Sübhanım Allah, Sultanım Allah, Nebim Muhammed, Aleyhisselam."

Bu şu anlama gelir: "Benim Sübhanım Allah'tır. Benim Sultanım Allah'tır. Benim Nebim Muhammed. Ona selam olsun. "

2) "Ente allah ya celil "

3)" Lâ gâlibe İllallah " (Allah'tan başka Galip yoktur!)

08 Eki 2021 - 13:37 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?