Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca kişi tarafından özel hayatı merak ediliyor. Türk tarihinde önemli gelişmelere imza atan Recep Tayyip Erdoğan kimdir? Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında? Memleketi neresi? Hangi görevlerde bulundu? Erdoğan ne zaman Cumhurbaşkanı oldu? İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkında merak edilen tüm bilgiler…

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de en uzun süre olarak görevde bulunan Türkiye’nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını ve biyografisi haberimizde yer alıyor. Peki, Cumhurbaşkanı nereli, kaç yaşında?  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aldığı eğitimler ve daha birçok merak edilen tüm bilgiler haberimizde!

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

RECEP TAYYİP ERDOĞAN KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul Beyoğlu ilçesinde dünyaya geldi. Memleketi aslen Rize olan Erdoğan, ilköğretimini Kasımpaşa Paşa Piyale İlkokulu’nda tamamladı.

Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlayan Erdoğan 1973 senesinde liseden mezun oldu.

Ayrıca o dönem imam hatip liseleri ve normal liseler arasındaki ders farklarını tamamlamak için fark dersleri sınavına girmiş ve Eyüp Lisesi’nden de ikinci diplomasını almıştır.

Üniversite eğitimini ise Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nde tamamladı. 1981 senesinde lisans eğitimini tamamlayan Erdoğan, ayrıca lise ve üniversite öğrenciliği zamanlarında Millî Türk Talebe Birliği’nin öğrenci kollarında aktif görev almıştır.

SPOR OLARAK FUTBOL’U TERCİH ETTİ…

1969- 1982 yılları arasında takım ruhunun önemini futbol ile öğrenen Erdoğan, Futbol ile amatör olarak yakından ilgilendi. Futbolu seven ve yakından ilgilenen Erdoğan, o süreçte yavaş yavaş yaşam tazını değiştirerek siyasete girişti. Böylece futboldan vazgeçmek zorunda kaldı Memleket meseleleri ve toplumsal sorunlar sayesinde politikaya adım attı ve aktif olarak görev almaya başladı.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

SİYASİ KARİYERİNDEKİ İLK YILLAR NASIL GEÇTİ?

Gençlik yıllarında siyasete duyduğu ilgi ilerleyen zamanlarda gerçeğe dönüştü. 1976 yılında Milli Selamet Partisi’nin (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığı'na ve aynı sene MSP’nin İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçilmiştir.

1980 yılına kadar bu görevini sürdüren Erdoğan, siyasi partilerin kapatılması ile 12 Eylül darbesinden sonraki dönemde özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yapmıştır.

1983 yılında ise Refah Partisi (RP) kurulması ile tekrar siyasete geri döndü. 1984 senesinde Refah Partisi’nin Beyoğlu İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. 1985 yılında ise Refah Partisi’nin İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten Erdoğan, ardından Refah Partisi’nin MKYK üyeliğine seçilmiştir.

Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında diğer siyasi partiler içinde örnek oluşturacak projelerde bulunmuştur. Özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını sağlamak adına çalışmalar düzenleyen Erdoğan, geniş halk kitlelerine ulaşmaya çalıştı. Ele aldığı düşünce sayesinde kendisinin de mensubu olduğu Refah Partisi'ne 1989 yılında gerçekleşen Beyoğlu yerel seçimlerinde oldukça büyük bir başarı kazandı.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

 RECEP TAYYİP ERDOĞAN BELEDİYE BAŞKANI NASIL OLDU?

Yerel seçimler 27 Mart 1994 tarihinde gerçekleşti. Refah Partisi’nden aday olan Recep Tayyip Erdoğan, Bedrettin Dalan, Ertuğrul Günay ve İlhan Kesici gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Başkanlık sırasında ekip çalışmasına önem verilirken insan kaynakları ve malî konularda gösterdiği başarılı yönetimiyle, dünyanın önde gelen metropollerinden biri olan İstanbul'un artık kronikleşmiş hale gelen sorunlarına doğru teşhisler koymuş ve etkili çözümler üretmiştir.

O yıllar İstanbul’da hava kirliliği büyük bir sorun teşkil ederken Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde doğalgaz projesi geliştirmiştir. Bu sayede hava kirliliği son bulmuştur.

Ayrıca İstanbul’a 50’den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edilerek ulaşım konusunda rahatlama sağlanmıştır.

Öte yandan yine 90’lı yılların en büyük sorunu su olurken Erdoğan, o yıllarda yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle son bulmuştur. Ayrıca kentin o dönem diğer bir başka büyük problemi olan çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözüme kavuşabilmiştir.

Belediyelere örnek olup halkın güvenini ise belediyelerdeki yolsuzluğun önünü keserek başarmıştır. 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödemiş ve bu dönemde 4 milyar dolarlık bir yatırım da gerçekleştirmiştir.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN NEDEN CEZAEVİNE GİRDİ?

Aralık 1997 yılında Siirt’te halka hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitapta yer alan Ziya Gökalp’e ait Balkan Savaşı’ndaki Türkler için yazılan “Asker Duası” adlı şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkum edilmiştir. Böylece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine de son verilmiştir.

Şiir sebebiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemi ve yargılama süreci başlarken Recep Tayyip Erdoğan, açıklanan gerekçeli karara göre, “Siirt’te yaptığı konuşmada, dindar ve dindar olmayan kesimler arasındaki gerginliği canlı tutmaya çalışıyordu”. Erdoğan, tüm bu suçlamalara karşın “Bunları inanç birliği maksadıyla söyledim, benim referansım İslam’dır” diyerek açıklamasını yapmış olsa da mahkeme kendisini inandırıcı bulmadığını belirtmiştir. Böylece mahkemenin verdiği karar ise 23 Eylül 1998 tarihinde, Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından 1’e karşı 4 oy ile onaylanmıştır. Bu kararın ardından Erdoğan hakkında bir partiyle veya bağımsız olarak seçimlere katılmama yasağı getirilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

RECEP TAYYİP ERDOĞAN AK PARTİ’Yİ NASIL KURULDU? BAŞBAKAN NASIL OLDU?

Pınarhisar Cezaevi’nde 4 ay 10 gün kadar kalan ve çıktıktan sonra halkın ısrarı ve talebi üzerine 14 Ağustos 2001 tarihinde arkadaşlarıyla beraber Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurmuştur. Parti kurulmasının ardından Kurucular Kurulu tarafından AK Parti'nin Kurucu Genel Başkanı olarak seçilmiştir.

Ak Parti, kurulduğu ilk yıllardan bu yana daha önceden de halkın güvenini kazanan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde benimsenmiştir. Duyulan bu güven sayesinde 2002 yılında genel seçimlerde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla sahip olan AK Parti, 363 milletvekili sayısı ile tek başına iktidar olmuştur.

Fakat hakkında verilen mahkeme kararı nedeniyle, 3 Kasım 2002 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003 tarihinde gerçekleşe Siirt İli Milletvekili Yenileme Seçimine katılmıştır. Bu seçimde ise kullanılan oyların yüzde 85'ini alan Recep Tayyip Erdoğan, 22. dönem Siirt Milletvekili seçilerek, parlamentoya girmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

15 Mart 2003 senesinde Başbakanlık görevini üstlenen Erdoğan, görevinde ilk önce şeffaflığı ve yolsuzluğu ele almıştır. Birçok konuya aydınlık katarak halkın bilinçlenmesini sağlayan Recep Tayyip Erdoğan, yine halkın gönlünü kazanmıştır.

Bu dönemde devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekilerek, kişi başına düşen milli gelirde büyük bir artış gerçekleştirilmiştir. Bu gelişmelerin yanı sıra ülke tarihinde görülmemiş bir hız ve sayıda, batılı gözlemci ve liderler tarafından ise "Sessiz Devrim" olarak nitelendirilen çok sayıda baraj, okul, konut, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girmiştir.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN NE ZAMAN CUMHURBAŞKANI OLDU?

10 Ağustos 2014 yılında Türkiye’de ilk kez doğrudan halkın oyuyla gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ilk turda aldığı oy oranıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

24 Haziran 2018 senesinde ise yine halk oylaması ile %52.59’luk oranla yeniden Cumhurbaşkanı olmuştur.

9 Temmuz 2018 yılında yemin ederek Cumhurbaşkanı görevine başlayan Erdoğan, 2021 yılı ile görevine halen devam etmektedir.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN SOSYAL MEDYA HESAPLARI

Recep Tayyip Erdoğan Instagram hesabı: https://www.instagram.com/rterdogan/

Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabı: https://twitter.com/RTErdogan

RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE AİLESİ

4 Temmuz 1978 yılında Emine Erdoğan ile evlenen Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 çocuğu bulunmaktadır.

Çocukları: Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Recep Tayyip Erdoğan Nereli? Kaç Yaşında?

05 Şub 2022 - 16:55 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.