2021 Polis Akademisi Bekçi Alımı Ne Zaman? 400 Bekçi Alım Sınavları Hangi Tarihte?

2021 Polis Akademisi bekçi alımı ne zaman? 400 Bekçi alım sınavları hangi tarihte? İstanbul’a 400 bekçi alınacak. 2021 Bekçi alımı ne zaman? Sınav tarihi belli mi?

bekciler.jpg
bekci-sinav.jpg
+4
Haber albümü için resme tıklayın

2021 Polis Akademisi bekçi alımı ne zaman? 400 Bekçi alım sınavları hangi tarihte?

Polis Akademisi duyurdu! İstanbul’da görevlendirilecek 400 bekçi alınacak. 2021 Bekçi alımı ne zaman? Sınav tarihi belli mi?

İstanbul’da görevlendirilmek üzere 400 bekçi alımı yapılacağı bilgisini Polis Akademisi açıkladı. Binlerce kişilik adayın yarışacağı sınav 100 soru ile adayları terletecek. Bekçi olmak için aday olan binlerce kişi “2021 bekçi alımı yazılı sınavı ne zaman yapılacak?” sorusunun cevabını aramaya başladı. Bekçilik sınavı giriş belgesi ve 2021 bekçi alımı başvurusu detayları haberimizde…

2021 yılında mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyenler, bekçi alımları için yapılacak sınavın detaylarını araştırmaya başladı. Polis akademisi 2021 yılında da polis, komiser yardımcısı, bekçi alımları yapacak, bekçi alımları başvuruları Polis Akademisi Başkanlığı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak açıklamayla duyurulmaya devam ediyor.

2020 yılının 1. Dönem bekçi alımı Polis Akademisi Başkanlığı’nın yaptığı son açıklama ile duyuruldu. Yapılan duyuruda İstanbul için 400 bekçi alımının yapılacağı belirtildi. Bekçi olmak için başvuru yapan binlerce aday sorulacak 100 soru ile sınava tabi tutulacak. 2021 yılında bekçi olmak isteyen binlerce kişi, 2021 yılı bekçi alımı sınavı ne zaman yapılacak sorusunu internet üzerinden aratmaya başladı. 2021 yılı bekçi alımı başvurusu ve sınavları ne zaman?

2021 BEKÇİLİK SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

2021 Bekçilik sınavları ne zaman yapılacak?

Sınav Merkezi İstanbul olan 2021 Bekçilik sınavları 16 Ocak 2021 Cumartesi günü saat 14.00’de yapılacak.

GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Giriş belgesi nasıl alınır? Bekçilik sınavına girmek isteyen binlerce aday sınav belgesini nasıl alçağı konusunda araştırmalar yapmaya başladı. 2021 bekçilik sınavlarına girmek isteyenler giriş belgelerini 7 Ocak 2021 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresine girdiklerinde alabilirler.

Bekçi alımı sınavı uygulaması nasıl yapılacak? Şahsen müracaat etmiş ve sağlık kontrollerinden başarıyla geçmiş olan her aday 2020/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavına katılabileceklerdir.

100 soru sorulacak olan sınavda çoktan seçmeli yani beş seçenekli testlerden oluşan ve A ve B soru kitapçıklarının kullanılacağı sistem uygulanacaktır.

SINAVA GİRME HAKKI KAZANMIŞ ADAYLARIN DİKKATİNE!

Sınava girme hakkı kazanmış adayların dikkatine! Sınava girecek olan adayların doktor tarafından kullanımı raporlanmış engelli yada hastalara ait cihazlar dışında (insülin pompası, işitme cihazı, kan şekeri ölçüm cihazı) kalan, cep telefonu, cüzdan, çanta, saat, kablosuz iletişim araçları, küpe, kolye, bilezik, broş, yüzük ve buna benzer eşyalar, her türlü mekanik, elektronik cihazlar, kayıt veri aktarma, depolama cihazları, sözlük, databank, hesap makinesi, kitap, kağıt, not defteri, defter, açıölçer, pergel, cetvel ve buna benzeyen araçlar, ruhsatlı yada resmi amaçlı olsa bile silah ve bunun yerine geçebilecek her türlü nesneleri üzerinde taşıyan adaylar sınav binasına alınmayacaktır.

* Adaylar sınav merkezine gelirken yanlarında ambalajı çıkarılmış şeffaf şişe içinde su, kalem, silgi ve kalemtıraş getirebileceklerdir.

* Sınava giren adaylar sınav giriş belgesinin yanı sıra geçerli olan kimlik belgelerinden biri (T.C. kimlik kartı, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı, geçerlilik süresi sona ermemiş olan sürücü belgesi veya pasaport) ile girebilirler. Sınava girecek olan adaylar yanlarında kimlik belgesi ya da sınava giriş belgelerini getirmezlerse sınav binasına alınmayacaklar.

* Sınava girecek olan adaylar nüfus müdürlüğü tarafından verilmiş olan imzalı, mühürlü, barkodlu, karekodlu, fotoğraflı geçici kimlik belgesi ya da T.C. kimlik kartı ile sınava alınabileceklerdir.

* Sınav bittikten sonra sorulmuş olan sorular ve cevap anahtarı 19 ocak 2021 tarihinde http://odsgm.meb.gov.tr , https://www.pa.edu.tr yada www.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacaktır.

* 2021 bekçilik alımı sınavının sonuçları 15 şubat 2021 tarihinden itibaren açıklanacaktır. Sınav sonuçları http://odsgm.meb.gov.tr , www.meb.gov.tr yada https://www.pa.edu.tr adreslerinde yayınlanacaktır.

2021 BEKÇİ ALIMLARI HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

2021 Bekçi alımları hangi tarihte yapılacak? Tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını yüzünden sağlık ve emniyet personellerine ihtiyaç eskisinden daha çok arttı. Sağlık çalışanı, doktor, uzman doktor, hemşire, hasta bakıcı gibi alımların hemen ardından ikinci sırada da Emniyetin yapacağı alımlar yer alıyor.

EMNİYET AÇIKLAMA YAPACAK

Emniyet açıklama yapacak! Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı’nın duyurusu ile bekçi alımları yapılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı’nın konuya ilişkin 2021 bekçi alımları duyurularını ve son dakika gelişmelerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bekçi olmak isteyen binlerce kişinin en çok merak ettiği bir diğer mevzu ise bekçilerin ne kadar maaş aldığı, 2021 bekçi maaşları ne kadar olacak? Sorusunun cevabını araştıran binlerce kişi internet üzerinden 2021 bekçi maaşları ne kadar oldu? Sorusunu araştırıyor. Enflasyon, asgari ücret gibi birçok etkenle birlikte değişkenlik gösteren bekçi maaşları ne kadar? Bekçilik sınavı ve bekçi olma şartları nedir?

2021 YILINDA KAÇ KİŞİ BEKÇİ OLABİLECEK?

2021 yılında kaç kişi bekçi olabilecek? Polis Akademisi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü 2021 yılı içerisinde toplam kaç bekçi alımı yapılacağına dair net bir açıklama yapmasa da vatandaşlar 2021 bekçi alım tarihleri ve şartlarını internet üzerinden araştırmaya devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü veya Polis Akademisi Başkanlığı’nın bekçi alımları hakkında yapacağı son dakika açıklamaları haberimizde yer alacak. 2021 yılında kaç kişinin bekçi olabileceğine dair araştırma yapanlara, açıklanan yeni ekonomi paketi beraberinde bekçi alımı sayısının da arttığı bilgisini vermiş olalım.

BEKÇİLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR? 2021 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Bekçiler ne kadar maaş alıyor? 2021 bekçi maaşları ne kadar olacak? Türkiye’de etkisini gösteren koronavirüs salgınının ardından işsizlik rakamları da yükseldi, bu yükselişle birlikte bekçilik başvurusu yapanların da sayısı arttı. Bekçilik için başvuru yapan adayların en çok merak ettiği konu ise “bekçi maaşları ne kadar?” Sorusunu aratmak. İnternet üzerinden “2021 bekçi maaşları ne kadar?” sorusunu soran vatandaşlar haberimizde cevabını bulabilir.

İlkokul mezunu bekçi maaşı ne kadar? İlkokul mezunu olan bir bekçinin aldığı maaş güncel olarak 4,302, 80 TL olarak belirlenmiştir.

Lise mezunu bekçi maaşı ne kadar? Lise mezunu olan bir bekçinin aldığı maaş güncel olarak 4 bin 352 Türk lirası ile 4 bin 455 Türk lirası arasında değişen bir rakam.

Ön lisans mezunu bekçi maaşı ne kadar? Ön lisan mezunu olan bekçilerin güncel maaşı 4 bin 400 Türk lirasıdır.

Lisans mezunu olan bekçi maaşı ne kadar? Lisans mezunu olan bir bekçinin aldığı maaş ise günümüz rakamlarıyla 4,404, TL ile 4, 657, 00 TL arasında değişmektedir.

BEKÇİ MAAŞLARINA EK HANGİ ÖDEMELER YAPILIYOR?

Bekçi maaşlarına ek hangi ödemeler yapılıyor? Bekçilerin maaşları dışında aldığı ek ücretler eş için ödenen aile yardımı ve çocuk için ödenen aile yardımı ödeneğidir.  Eş için ödenen aile yardımı ödeneği ortalama üç yüz TL civarındayken çocuk için ödenen aile yardımı ödeneği ise 40 TL civarındadır. Bu rakamları asgari ücret ve enflasyon da etkilemektedir.

POLİS AKADEMİSİ VE EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BEKÇİ ALIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Bekçi Alımı Şartları Nelerdir? Bekçi olmak isteyen binlerce kişi “kimler bekçi olabilir, bekçi alımı başvuruları, bekçi alımı şartları” sorularını araştırmaya başladılar. Bekçi olabilecek olan kişiler Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelik şartlarında belirtilen yönergeler doğrultusunda başvuru yapabilecekler. Şartlar, sağlık, eğitim, yaş, fiziki ve eğitim gibi maddelerden oluşuyor.

2020 YILINDAN ÖNCE BEKÇİ ALIM ŞARTLARI NEYDİ?

2020 Yılından önce bekçi alım şartları neydi? 2020 Yılından önce bekçi alım şartları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Lise ve en az dengi okullardan mezun olmak, boy uzunluğunun en düşük 1,67 olması, Askerliğini yapmış olmak, beden kitle indeksinin 18 ve 27 arasında olması ve son olarak başvuru yapılan şehirde en az 12 aydır (1 yıl) yaşıyor olmak şartları yeterliydi.

BEKÇİ ALIMINDA YAŞ SINIRI KAÇTIR?

Bekçi alımında yaş sınırı kaçtır? Bekçi olmak için başvuru yapan adayların 18 yaşından sonra yapılan düzenlemeler varsa eğer düzenleme olmadan önceki yaşı baz alınarak başvuru şartlarıyla karşılaştırılıp adaylığı kabul edilecek. Bekçi alımı yaş sınırları 18 yaşını doldurmuş olanlar ile 31 yaşından gün almamış olanlar içinden yapılacak. Tekrar belirtmekte fayda var; 18 yaşından sonra yaş düzenlemesi yapanların işlemleri düzenleme yapmadan önceki yaş olarak kabul edilecek.

HÜKÜMLÜLÜK DETAYI

Hükümlülük detayı... Hükümlü olanların bekçi olup olamayacağı hakkında merak edilenler haberimizde. Bir önceki dönemde bekçi alınmasına dair şartların içinde hükümlü ve hapis durumu olanlarla ilgili şu şekilde bir bilgi yer alıyordu: Ağır hapis ya da altı aydan fazla hapis almış olanlar af kapsamında dışarı çıksalar dahi, rüşvet, irtikap, dolandırıcılık, iflas, sahtecilik, zimmet, hırsızlık, yüz kızartıcı suçlar ve inancı kötüye kullanmak gibi fiiller yüzünden hapis cezası almamış ve hüküm yememiş olması gerekmektedir.

Bu kuralların dışında Türk toplum kurallarının ışığında kötü şöhretle tanınmamış kişilerin yaptığı başvurular da bekçi alımları için kabul edilmişti. Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası olmaması, kamu haklarından mahrum olmamak, mahkûm bulunmamak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde belirtilen şartları taşıyarak memuriyete engel bir halde bulunmamak, silahlı görev yapmaya ya da silah taşımaya engel bir hal içinde olmamak şartları da geçtiğimiz yıllarda aranan şartlar arasındaydı.

Tüm bunların yanı sıra bekçi olabilmek için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde aranan şartlarında adaylarda bulunması istendi.

AHLAKİ DURUMUN BEKÇİ OLMAYA ETKİSİ

Ahlaki durumun bekçi olmaya etkisi var mı? Bekçi olmak için başvuru yapan adayların başvuruları değerlendirilirken hem kendisinin hem de varsa eşinin ahlaki durumu mutlaka kontrol edilir. Bekçi adayının kendisinin veya varsa eşinin, randevu evi, genelev, birleşme yeri, tek başına fuhuş yapılan konut tarzında yerlerde çalışması ya da aracılık, bekleyicilik gibi durumlarda bulunmaması gerekmektedir. Adayların genel ahlak ve edebe aykırı bulunan bütün sesli, yazılı, görüntülü eserlerin kayıtlarının yapıldığı materyallere bakmadan, üretmek ve satmaktan uzak olması gerekir.

Tüm bu unsurların dışında uyuşturucu ya da uyarıcı madde ile ilgili kişinin kendisi hakkında soruşturma ya da kovuşturma olmaması gerekiyor. Ayrıca kumar, alkol uyuşturucu ya da buna benzer keyif verici, uyuşturucu maddelerden dolayı tedavi görmüş ya da görmüyor olmaması da aranan şartlar arasında.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINDAN GEÇMEK ŞART!

Güvenlik soruşturmasından geçmek şart! Sağlık yönetmeliği dışında kalan, herhangi bir polislikle ilgili eğitim kurumlarından atılmamış olması, terör örgütleri ve bunların uzantıları ile legal ya da illegal bağının bulunmaması, miting ve yürüyüşlere katılmamış, karışmamış ve desteklememiş olması, adayın başvuru yaptığı tarihte hiçbir siyasi parti ya da onun yan kuruluşunda üyeliğinin olmaması ve bunlara ilaveten arşiv araştırması ile güvenlik soruşturmasının olumlu olması da istenen şartlardan biridir.

KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Kanun yürürlüğe girdi! Mahalle ve çarşı bekçilerinin istihdam edilmeleri için aranan şartlar, mahalle ve çarşı bekçilerinin adaylık süreci ve atamaları, görevleri ve yetkileri, çalışma şekillerine dair esaslarda düzenleme yapıldı.

Buna göre çarşı ve mahalle bekçileri genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için jandarma ve emniyet teşkilatları bünyesinde silahlı kolluk niteliğinde çarşı ve mahallelerde çalıştırılabilecekler.

Jandarma ve Emniyet teşkilatı içinde istihdam edilecek olan mahalle ve çarşı bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşisi içinde tespit edilecek.

01 Oca 2021 - 23:43 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.