CMC Turkey'de Kadınlara Öncelik. Çalışanlarının Yarısından Çoğu Kadın

CMC Turkey'de kadınlara öncelik. Çalışanlarının yarısından çoğu kadın. Şirket yöneticilerinin Fortune Türkiye'ye verdiği röportajda dikkat çeken ayrıntılar.

cmc-001.png
cmc-2-001.png
Haber albümü için resme tıklayın

CMC Turkey'de kadınlara öncelik. Çalışanlarının yarısından çoğu kadın. 

Şirket yöneticilerinin Fortune Türkiye'ye verdiği röportajda dikkat çeken ayrıntılar.

'ANNELİĞİN KARİYER ÖNÜNDEKİ ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ'

'Anneliğin kariyer önündeki engellerini kaldırıyoruz' CMC Turkey CEO'su Banu Hızlı ve CMC Turkey CHRO'su Barış Şanlıoğlu Fortune Türkiye'nin sorularını yanıtladı.

Türkiye ekonomisinde kadın gücü konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Son yayımlanan verilere göre Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılımı bakımından alt sıralarda olduğunu ve kadınların sadece yüzde 34'ünün iş gücüne katıldığını düşünürsek oldukça yol katetmemiz gerekiyor. Toplam istihdamımızın yüzde 90'ını İstanbul dışında yer alan Anadolu lokasyonlarımızda sağlıyoruz.

Bu da aslında o illerin ekonomisine katkı sağlamakla birlikte ailenin ortak gelirine katkı açısından çok değerli. Aynca kadınların iş hayatında olmaları, ekonomik özgürlükleriyle birlikte toplumsal bakış açısının değişmesinde de önemli bir rol oynuyor. Toplumların kadına karşı geleneksel değer ve tutumlarının bir günde değişmeyeceğini biliyoruz.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ SAVUNAN

Ancak bizler gibi, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan, destek veren kurumların ve STK'ların artması, devlet tarafından da teşviklenmesiyle gelişimin hızlanacağını düşünüyorum. 12 Kadınların sadece yüzde 34'ü iş gücünde CMC Turkey İnsan Kaynakları, Kalite & Eğitim, İdari İşler ve Satın Alma'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Şanlıoğlu: 

Bize kendinizden bahseder misiniz? İstanbul Üniversitesi matematik bölümü mezunuyum 2005 yılından itibaren CMC'de çalışıyorum. Şirketimizin Anadolu'daki ilk yatırımı olan ve şu anda 1.600 un üzerinde çalışanımızla en büyük lokasyonlarımızdan biri olan Malatya lokasyonunun kuruluşunda proje ekibinin liderliğinde görev aldım ve 3 sene bu şehirde yaşadım.

6 senelik operasyon ve müşteri ilişkileri direktörlüğü görevinde bulunduktan sonra, son 5 senedir genel müdür yardımcısı olarak görev alıyorum. Evli ve 1 kız çocuk babasıyım.

Firmanızın kadın çalışan ve yönetim kurulunda kadın lider oranı nedir? CMC'de kadın çalışan oranımız yüzde 60 seviyelerinde. Fırsat eşitliğine inandığımız, pozitif veya negatif ayrımcılığa karşı sergilediğimiz tutumumuzdan dolayı bu oranı bir kriter olarak görmediğimizi de belirtmeliyim.

CMC OLARAK YAPABİLECEKLERİMİZ

Sadece, dünyanın ve ülkemizin önemli konularından olan toplumsal cinsiyet eşitsizliği için CMC olarak yapabileceklerimizi sürekli gündemimizde tutup hem iş geliştirme faaliyetlerimizi bu doğrultuda sürdürüyor hem de sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı istiyoruz. Geçtiğimiz dönemde, TOCEV ve Vakıf K12 ile yaptığımız iş birlikteliklerini bu sene toplumsal cinsiyet eşitliğine destek vereceğimiz şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz.

Kadınların teknoloji sektörünü ve kariyer için de firmanızı tercih etmesinin başlıca sebepleri neler olabilir? CMC'de, biz tüm çalışanlarımıza güvenli, keyifli ve mutlu çalışabildikleri ve basarının sürekli olarak desteklendiği bir çalışma ortamı sunuyoruz. Sadece bu yıl çoğunluğu kadın 126 is arkadaşımız terfi etti.

BASTA EŞİTLİK İLKESİ

Basta eşitlik ilkesi ile hareket eden bir kurum olmamız ve kariyer yollarının bu şekilde acık olması, tercih edilebilirliğimizi de arttırıyor. Ayrıca pandemi ile birlikte tüm çalışanlarımızı hızlıca evlerden calısabilecekleri duruma getirmiştik.

Pandemi sonrasında da özellikle çocuğu olan, evden çalışmak isteyen çalışanlarımıza da bu fırsatı sunmaya devam edeceğiz. Böylelikle hem çocuklarına daha fazla vakit ayırabilecekleri hem de iş hayatlarına devam edebilecekleri bir modelimizi de kurguladık.

Çalışan kadının aile ve iş hayatındaki yaşadığı zorlukları çok iyi biliyoruz. Evden çalışma modelimiz ile bu sene 50 yeni anne olmuş çalışanımızı, yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışabilecekleri şekilde kariyerlerine devam edebilmeleri için destekledik.

Bu sayede anneliği kariyerinin önüne bir engel olarak çıkmamasını sağlıyoruz. Eğer çalışanımız, yasal sürelerinin sonunda biraz daha çocuğu ile ilgilenmek ve daha sonra iş hayatına dönmek istiyorsa da teşvik edici insan kaynakları politikalarını işletiyoruz."

İçinde bulunduğumuz toplumu tüm unsurları ile kucaklamak ve desteklemek amacındayız"

Bankacılıktaki 20 yıllık kariyerin ardından CMC Turkey ile farklı bir sektöre geçiş yaptınız. Bu süreçten bahseder misiniz? Ortadoğu Teknik Üniversitesi İsletme Bölümü nden mezun olur olmaz 1996 yılında iş hayatıma Dışbank Management Trainee Programı ile başladım. 2003-2008 yılları arasında BankEuropa'nm kuruluşunda ve sonrasında çeşitli yönetim kademelerinde rol aldım.

2008-2016 yılları arasında ise Finansbank'ta çok farklı iş kollarında yöneticilik yaptım. 2016'dan bu yana ise CMC Turkey'de önce COO, akabinde de CEO olarak çalışıyorum. CMC Turkey'de çalışmak beni yoğun hizmet verdiğimiz ve çok sevdiğim bankacılık sektörü ile yakın ilişkilerimi devam ettirdiği gibi, Türkiye'nin hatta dünyanın da çok önemli marka ve sektörleri ile tanışmama neden oldu.

Telekom, elektronik, e-ticaret, lojistik/kargo, perakende vb pek çok önemli markaya hizmet veriyoruz. Öte yandan sivil toplum örgütlerinde yer almaya ve desteklemeye gayret ediyorum. Yönetim kurulunda Kadın Derneği mentisiyim.

Yeniden Biz Derneği'nde iş yaşamına dönmek isteyen kadınlar için oluşturulan programda mentorluk yapıyorum. Bin Yaprak Oluşumu ile ise yolum henüz kesişti; başta memleketim Adana'ya yönelik etkinliklerde rol almaya çalışıyorum.

CMC 2000 YILINDA KURULDU

Firmanızın faaliyet geçmişi, kapsamı ve güncel konumu hakkında bilgi alabilir miyiz? CMC 2000 yılında kuruldu. İlk yıllarda 50'li sayıları geçmeyen çalışan sayısı ile faaliyet gösterirken, bugünlerde bizi 6 bine yakın çalışanla; ıoo'ün üzerinde kurumsal müşteriye kadar taşıdı. CMC'nin 20 yıllık geçmişini 3 önemli faza bölebiliriz, ilk 8 yıl tamamen çağrı merkezi odağı; sonraki 7 yıl yeni iş alanlarının eklenmesi ile "contact center", sonraki 5 yılda ise teknoloji sağlayıcı ve BPO şirketine dönüşüm yılları.

DAHA ETKİN VE DÜŞÜK MALİYET

Son yıllarda çağrı merkezi, telesatış hizmetlerimizin yanında müşterilerimize back-office, saha satış ve tahsilat gibi cok çeşitli alanlarda hizmetler sunuyoruz. Rakiplerimizden ayrıldığımız alanlar ise; hizmet kalitesinin yanında, süreç danışmanlığı ve kendi yazılımlarımız olan teknolojik ürünlerle, daha etkin ve düşük maliyetli hale getirdiğimiz hizmetleri bir paket olarak sunabilmemiz.

Yerinde Ar-Ge teşviki ile çalışan bir Ar-Ge merkezimiz var. Kendi yazılımlarımız olan TOTTI (Robotik Süreç Otomasyonu) ve Workspace (OmniChannel Yönetim Aracı) Ar-Ge merkezimiz tarafından geliştirilmiş araçlardır. Şirketimiz 2019 yılı sonuna kadar Avrupa'nın en büyük özel sermaye fonlarından Mid Europa Partners yatırımı iken, 2019 yıl sonunda Hırvatistan merkezli M+ Grupa'nm bünyesine dahil oldu.

M+ Grupa da CMC'nin son yıllardaki stratejilerine uygun şekilde, yoğun bir teknoloji ve süreç konusuna odaklanmış bir grup, organik büyüme ve geliştirmelerin yanında çok yoğun satın almalar yaparak genişliyor. 2021 yılı içinde TOTTI ve Workspace ürünlerimiz dışında M+ Grupa'nm ürünlerinin de Türkiye'de lansmanını yapmayı planlıyoruz.

CMC'nin kurumsal prensipleri nelerdir? CMC'nin misyonu hizmet verdiği müşterilerinin ana iş kollarına odaklanıp, daha başarılı olması için; uzman insan kaynağı, teknolojisi, esnekliği ve hızı ile vazgeçilmez iş ortağı olmaktır. Bunu sağlarken de tüm paydaşlarımız ile "BİR"lik içinde, güvenilir; yaratıcı ve tutkuyla çalışmak zorundayız.

Şirket içinde girişimciliği teşvik eden bir atmosfer yaratmak bizim için çok önemli. Pek çok ürün, hizmet ve çözümümüz bu atmosfer sayesinde ortaya çıktı. Bu ortamı koruyup, geliştirmek birinci önceliğimiz.

Bir diğer önemli konu ise şirket içindeki fırsat esitliği. "BİR"lik ruhu için bu ilkeye sadık kalmamız cok kritik ve cok önemli. CMC'nin şirket kültürünün önemli bir unsuru da pozitif rekabet. Hiçbir başarımız, bir paydaşımızın başarısızlığına baz edilemez.

Rakibimize zarar vermek, çalışanımiza ya da tedarikçimize zarar vermek pahasına bir başarı istemiyoruz. Rekabette farkımızı her zamanki gibi müşterimize yaratacağımız değer, yeni iş, hizmet modelleri ve kaliteli hizmet ile sağlayacağız. İçinde bulunduğumuz toplumu tüm unsurları ile kucaklamak ve desteklemek amacındayız.

02 Oca 2021 - 21:56 - Finans

Muhabir  Kutlu Rıfatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Sizce Kim Olur?