Türk Milleti Sigorta Yaptırmıyor, Çünkü Güvenmiyor.

Türk Milleti sigorta yaptırmıyor, çünkü güvenmiyor. Türkiye sigortalar birliğinin yaptırdığı araştırma, sigorta şirketlerine güvenmediğimizi ortaya koydu.

Türk Milleti sigorta yaptırmıyor, çünkü güvenmiyor. 

Türkiye sigortalar birliğinin yaptırdığı araştırma, sigorta şirketlerine güvenmediğimizi ortaya koydu.

ÇEŞİTLİ GÜVENSİZLİKLER

Türk halkı sigortayı olumlu bir kavram olarak algılarken, bu hizmeti veren sigorta şirketleri ile ilgili çeşitli güvensizlikler yaşıyor. Tam ve doğru bilgi verilmemesi ve iletişim olanaklarının kısıtlı olması en önemli şikayet nedenlerini oluşturuyor.

TSB'nin (Türkiye Sigorta Birliği), 17 ilde, hanelerde, işyerlerinde ve merkezi lokasyonlarda 3007 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği Türkiye Sigorta Tutum ve Davranış Araştırması Raporu'na göre Türk halkının sağlık ve deprem ile ilgili endişeleri artarken, ekonomi ve enflasyona dayalı kaygıları azalma gösteriyor.

Katılımcıların yüzde 69'u gelecekle ilgili endişelerinin içerisinde başta sağlık, işsizlik, deprem ve ekonomiyi dile getiriyor. Doğrudan sigorta kavramı ile ilişkili, 'Öncelikli bir ihtiyaçtır, Akıllıca bir davranıştır.

Benim ve sevdiklerimin geleceğini garantiler" ifadelerine katılımcıların neredeyse tamamı (yüzde 80-90) katıldığını söylerken, sigorta şirketleri ile ilişkili; 'Kara gününde tüketicinin yanında olur, Sigorta şirketlerine güvenirim, Tüketicilerin çıkarlarını gözeterek hareket eder" ifadelerine katılımcıların ancak yarısı ( yüzde 40-50) katıldığını belirtiyor.

Sigorta temel olarak olumlu bir kavram olarak algılanırken, bu hizmeti sunan sigorta şirketleri ile ilgili çeşitli çekince ve kuşkular bulunuyor. Katılımcıların yüzde 91'inin sosyal güvencesi bulunuyor, sosyal güvencesi olanların yüzde 24'u ise özel sigorta sahibi.

TANIDIKLARIN AĞIRLIĞI AZALMA EĞİLİMİNDE

Tüketiciler sigorta ürünü hakkında bilgi edinirken ve sigorta şirketini seçerken en fazla acentelerden (yüzde 57) ve tanıdıklarından (yüzde 26) bilgi alıyor. Ancak sonuçlara göre 2008 yılından 2012'ye gelindiğinde acentelerin ağırlığı artarken, tanıdıkların ağırlığı azalma eğilimine giriyor.

Sigorta sahiplerinin sigorta şirketini seçerken en çok dikkate aldığı unsur; sigorta şirketinin güvenilirliği. Bunu acentenin tanıdık olması, teminat içeriği ve şirketin tavsiye edilmesi izliyor.

'SİGORTA YAPTIRMAK AKILLICA BİR DAVRANIŞTIR'

25-34 yaş grubundaki katılımcıların yüzde 91'i, 'Sigorta yaptırmak akıllıca bir davranıştır' diyor Katılımcıların gelecekle ilgili endişelerini sağlık, işsizlik, deprem, ekonomi, enflasyon, terör, siyasi kriz ve hırsızlık/kapkaç alanları oluşturuyor.

Katılımcıların ilk üç sırada belirttiği alanlar genel toplamın yüzde 69'unu oluşturan ekonomi, işsizlik ve enflasyon olarak sıralanırken,genel toplamın yüzde 76'sına denk gelen sağlık, işsizlik, ekonomi, enflasyon ve deprem konularının önemli bir paya sahip olduğu dikkat çekiyor.

KAFASINDA SORU İŞARETLERİ OLUŞAN İNSANLARIN SAYISI ARTIYOR

İşsizlik, ekonomi ve enflasyon gibi maddi kayıplara sebep olabilecek konularda katılımcıların endişeleri azalırken, özellikle sağlık ve deprem gibi can güvenliğini tehdit eden alanlarda kafasında soru işaretleri oluşan insanların sayısı artıyor.

Katılımcıların sigorta yaptırmak ile ilgili ifadelere pozitif katılımı yüksek olmakla beraber sigorta şirketleri ile ilgili ifadelere katılımının düşük olduğu gözlemleniyor.

16 Oca 2021 - 22:50 - Finans

Muhabir  Kutlu Rıfatgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022-2023 Sezonu Şampiyonu Sizce Kim Olur?