MHP'den Ak Parti'ye Tezkere Desteği: Mehmetçik Yemen Denizi'nde

MHP'den Ak Parti'ye tezkere desteği: Mehmetçik Yemen Denizi'nde. Mehmetçik'in korsanlara karşı Afrika çevresindeki varlığı 1 yıl daha uzatıldı.

ismail-ozdemir-tbmm.jpg
aden-korfezi-harita.jpg
+1
Haber albümü için resme tıklayın

MHP'den Ak Parti'ye tezkere desteği: Mehmetçik Yemen Denizi'nde. Mehmetçik'in korsanlara karşı Afrika çevresindeki varlığı 1 yıl daha uzatıldı.

TBMM'de, Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap deniz ve mücavir bölgelerde askerlerimizin görevlendirilmesi için gönderilen tezkere görüşülüp oylandı. Tezkereye Ak Parti ve MHP'nin yanı sıra CHP de destek verdi.

MHP Grubu adına konuya dair söz alan Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Mehmetçik'in varlığı bölgede huzurun güvencesi şeklinde değerlendirmelerde bulunurken, güçlü Türkiye vurgusu yaptı.

MHP'li İsmail Özdemir'in konuşmasında öne çıkan kısımlar şöyle:

Küresel Ticaretin Yüzde 83'ten Fazlasının Deniz Taşımacılığıyla

Türk milletine Kaptanıderya olarak uzun yıllar boyunca hizmet etmiş, dünyanın görüp görebileceği en büyük donanma komutanı ve denizcilerinden olan Barbaros Hayrettin Paşa denizlere hâkim olanın dünyaya hâkim olacağını yüzlerce yıl öncesinden belirtmiştir. Günümüzde küresel ticaretin yüzde 83'ten fazlasının deniz taşımacılığıyla yapıldığı dikkate alınırsa bu sözün ne kadar gerçekçi, tutarlı ve geniş bir zaman dilimini kapsadığı daha iyi anlaşılır.

Deniz taşımacılığı Ümit Burnu ve Amerika Kıtası'nın keşfiyle tarihsel dönem içerisinde ayrı bir önem kazansa da bilhassa Süveyş Kanalı'nın açılması ve sanayi devrimi sonrasında petrol ticaretinin deniz yoluyla yapılmaya başlanması, ülkeler için küresel çaptaki politikalarda bazı bölgelerin değerini artırmıştır. Bu kapsamda 19'uncu yüzyılın sonları ile 20'nci yüzyılla beraber önemli hâle gelen deniz alanlarının başında Aden Körfezi ve Arap Denizi gelmiştir.

Türk milleti stratejik değeri haiz olan bu 2 deniz sahasına da yabancı değildir. Yavuz Sultan Selim Han döneminde Türk donanması Kızıldeniz sahil şeridi ile Arap Denizi'nde yürütülen korsanlık ve diğer ülkelerin yağma çabalarına karşı bölgede sorumluluk üstlenmiştir. Afrika Kıtası'nda sömürge faaliyetlerinin neredeyse hiçbir devlet otoritesine bırakmadığı, insanlığı açlık ve yoksulluğa mahkûm eden çabalarının sonuç ve yansımaları ise bugün dahi devam etmektedir.

Zira üzerinde görüştüğümüz tezkereye konu olan Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi etrafında, Afrika'nın güney kesiminde bulunan kimi silahlı gruplar son yıllarda korsanlığa başlamışlardır. Aynı dönemde dünya ticaretinin yaklaşık olarak yüzde 15'i ve küresel petrol ticaretinin de neredeyse yüzde 25'i deniz haydutluğundan doğrudan etkilenmiştir.

Alıkonulan gemilerin küresel ticarete vurduğu darbe sonrasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyince 2008 yılında bölgenin süre gelen deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemlerine karşı emniyete alınması maksadıyla ortak bir uluslararası çaba başlatılması kararına varılmıştır.

Ülkemizin de ilk andan itibaren küresel barış ve istikrara katkı sunmak, gönül bağımız olan coğrafyalarla bağımızı pekiştirme amacı ve kendi millî çıkarlarımız çerçevesinde bu çabalara katılımı sağlanmış, destek olunmuştur. Gelinen aşamada, tarihin hiçbir döneminde yalnız bırakmadığımız ve kendi kaderine terk etmediğimiz dost ve kardeş ülke Somali'de Türk askerinin görev yapması iki açıdan önem arz etmekte ve ülkemizin millî menfaatleri ile güvenliğimizi doğrudan ilgilendirmektedir.

Deniz Alanlarında Haydutluk

Deniz alanlarında haydutluk. Bunlardan ilki, Aden Körfezi ve Arap Denizi'nde seyreden gemilerimiz ile bu gemiler vasıtasıyla yürütülen ticaretimizin emniyet altına alınmasıdır. Zira ticaretimizin yaklaşık olarak yüzde 20'si bu bölgede yer alan güzergâhlardan yapılmaktadır. Uzun süreden bu yana Somali ve çevresinde yaşanan karışıklıklar, insani krizler ve diğer sebeplerle bölgede ortaya çıkan silahlı grupların, başta Aden Körfezi olmak üzere Afrika-Arabistan arasındaki deniz alanlarında haydutluğa başlamış olmaları malumdur.

Çok sayıdaki ülkenin gemilerinin alıkonulmasına sebebiyet veren korsanlık faaliyetleri ülkemizi de etkilemiştir. Bölgede yaşanan güvenlik kaygısı, çok sayıdaki ülkenin Aden Körfezi ve Babülmendeb Boğazı'na duyduğu ilgiyi de giderek artırmıştır. Bunun neticesinde, Kızıldeniz'den Aden Körfezi'ne açılan kıyı şeridine sahip olan Cibuti'de aynı anda ABD, Çin, Fransa, İtalya ve hatta Japonya gibi ülkeler askerî üsler kurmuşlardır.

Aynı bölgede Somali de uzun bir kıyı şeridine sahiptir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Aden Körfezi'yle birlikte Somali'de bulunan mevcudiyeti, coğrafyanın bize uzaklığı sebebiyle asla göz ardı edilmemelidir. Türkiye, küresel gündemi etkileyen bütün coğrafyalarda, insanlığın ortak meselesi olan her gelişmeyi yakinen takip etmeli ve müdahale hakkını korumalıdır. Somali'ye bigâne kalırsak Afrika'da olamayız, Afrika'da olmazsak Avrupa ve Orta Doğu'da oyun dışında kalırız, Aden'de gücümüzü göstermezsek Akdeniz'de huzuru bulamayız.

Mehmetçik'in Üstlendiği Büyük Sorumluluk

Dolayısıyla dünyanın gözünü diktiği, küresel ticaretin bir bakıma soluk borusu olan alanda Mehmetçik'in üstlendiği büyük sorumluluk, yalnızca tarihî bir görevi değil, yarınlar açısından Türkiye'nin var olan millî hedeflerini gerçekleştirme yolunda da büyük bir öneme sahiptir.

Türk ordusu, Aden Körfezi ve Arap Denizi'nde üstlendiği sorumlulukla, sadece deniz haydutluğuyla mücadele anlamında değil, ikmal ve lojistik bakımından da giderek büyük bir tecrübe kazanmaya başlamıştır.

Ayrıca Somali'de görev yapan askerlerimizin, Somali ordusunun eğitilmesi ve ülkede istikrarın sağlanmasına yönelik katkı vermesi bölgede ülkemizin kendisine has geliştirdiği başarılı bir stratejiyi de yansıtmaktadır. Bizim açımızdan ikinci büyük önem de işte budur.

Somali, Türkiye'nin Her Alandan Verdiği Destek Sayesinde Günden Güne Daha İleriye Gitmekte

Uzun süreden bu yana istikrarsızlık, iç savaş ve nihai olarak terör sorunuyla mücadele eden Somali, Türkiye'nin her alandan verdiği destek sayesinde günden güne daha ileriye gitmektedir. Hâlihazırda Somali ordusunun yaklaşık olarak üçte 1'inin Türkiye tarafından eğitilmiş olması erişilen seviyeyi gözler önüne sermektedir.

Somali, ülkemiz açısından dünyaya adalet, nizam ve huzur getirme hedefimizde ortaya koyduğumuz çabaların en somut hâliyle görünür bir yer olması bakımından önemlidir. İnsani hassasiyet ve yaklaşımla Türkiye'nin Somali'de yürüttüğü faaliyetler, devlet otoritesinin güçlenmesi ve kurumların işlemeye başlamasına, terörle mücadelede mesafe alınmasına, üretime ve gelişime katkı sağlamıştır.

Deniz Haydutluğunun Kaynağı Karadaki Sebeplere Bağlı

Deniz haydutluğunun kaynağı karadaki sebeplere bağlıdır. Bu sebeplerin ortadan kaldırılması hiç kuşku yok ki mücadelenin başarılı olmasının ana şartıdır. İşte ülkemizin Somali'de yaptığı da budur. Farkımız ortadadır; yumuşak güç unsurlarımız Somali'de kendi sorumluluk alanlarında örnek çalışmalara imza atmakta, gelişmeleri takip eden çok sayıdaki Afrika ülkesi, benzer faaliyetlerin kendi ülkelerinde de olması için zaman zaman bizlerden talepte bulunmaktadırlar.

Dünyaya "insani diplomasi" terimini başarıyla kazandıran Türkiye'nin sadece yardım getirip sonra bırakıp gitmeyen, aksine yardımı getiren, sonra bu yardımlarla yöre insanlarının kendi imkânlarını kendilerinin oluşturmasına vesile olan politikaları gurur kaynaklarımız arasındadır.

Ayrıca Afrika'nın kaderi hâline getirilmeye çalışılan aşırıcılık, ayrımcılık ve terörle mücadele, Somali'de verdiğimiz mücadele örneğinde olduğu gibi kıtanın geriye kalan bölgeleri için de emsal teşkil edebilecek, ülkemizin Afrika'ya dair politikalarında büyük katkı sağlayabilecektir. Türkiye'nin insanlığın huzurunu öncelediği devlet politikalarının Somali'deki ayağı bizim açımızdan memnuniyet vericidir. Temennimiz, bu çabaların devam etmesi, kapsamlarının genişlemesi, dünyanın diğer bölgelerine de zaman içerisinde yayılmasıdır.

26 Oca 2021 - 22:33 - Gündem

Muhabir  Kutlu Rıfat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.