TOKİ Sosyal Konut Projesinde 2+1 ve 3+1 Evler Kaç Metrekare Olacak? TOKİ 2+1 ve 3+1 Evlerin Fiyatları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 81 ilde hayata geçecek olan sosyal konut projesi detayları açıklandı. TOKİ Sosyal konut projesiyle ilgili detaylar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül 2022 tarihinde duyuruldu. TOKİ projesi ile ilgili olarak vatandaşlar, ''TOKİ Sosyal Konut 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare olacak?'' sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte açıklanan bilgilere göre merak edilenlerin yanıtı...

Haber albümü için resme tıklayın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 81 ilde vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olacağı projede konutların asgari ücretli ailelerin erişebileceği fiyat ve koşullarda olacağını müjdelemişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ) tarafından 81 ilde hayata geçecek olan sosyal konut projesinde detaylar belirlendi. Projeyle ilgili tüm detayları ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Türkiye tarihinin en büyük TOKİ sosyal konut projesinde adresler belli olurken vatandaşlar, ''TOKİ Sosyal Konut Projesinde 2+1 ve 3+1 evler kaç metrekare olacak?'' sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki; TOKİ sosyal konut projesi evleri kaç metrekare olacak? İşte detaylar...

TOKİ SOSYAL KONUT 2+1 VE 3+1 EVLER KAÇ M2?

TOKİ resmi internet sitesinde sosyal konut projesinde 2+1 ve 3+1 daire metrekare (M2) bilgilerine yer verilmedi. Gelişmeleri haberimizde aktarmaya devam edeceğiz.

TOKİ KONUTLARI ÖRNEK GÖRSELLERİ İÇİN İLGİLİ HABERİMİZE TIKLAYINIZ

KONUT FİYATLARI BELLİ OLDU

2+1 konutların aylık taksiti 2.280 TL olacak ve 240 ay vadeyle satılacak. Toplamda 608.000 TL olacak 3+1 konutların aylık taksiti 3.187 TL olacak ve 240 ay vadeyle satılacak. Toplamda 850.000 TL olacak.
2+1 ve 3+1 daireler için ödemeler % 10 peşin olacak. Gerisi 240 ay vadeyle olacak.

TOKİ PROJESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

 • Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için; T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T. Halk Bankası A.Ş.'nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak başvurular 14.09. 2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında kabul edilecektir. E-Devlet Başvuruları 28.10.2022 tarihinde sona erecektir.
 • Konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacaktır. (Hak sahiplerinin konut tipleri ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan "Konut Belirleme Kurası" ile belirlenecektir.)
 • Başvuru bedeli 500 TL alınacaktır.

Başvurular; 5 kategoride kabul edilecektir;

 1. Kategori olan "Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri"
 2. Kategori olan "En az %40 Engelli Vatandaşlarımız"
 3. Kategori olan "Emekli Vatandaşlarımız"
 4. Kategori olan "Yaşı 18-30 arasında olan Genç Vatandaşlarımız
 5. Kategori olan "Diğer alıcı adayları"
 • Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında "Hak Sahibi Belirleme" kurası çekilecektir.
 • Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacaktır.
 • Konutların, adet, brüt m², net m² ve fiyat bilgileri projenin ihalesi yapıldıktan sonra kesinlik kazanacaktır.
 • Projeye yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine bilgi verilecektir.
 • Hak sahiplerine konutlar;
 • %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.
 • Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

 TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI

 • Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
 • T.C. vatandaşı olması,
 • Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,
 • Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 16.000 TL ( İstanbul İli için 18.000 TL) olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin ve eşinin, başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)
 •  Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
 • Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.
 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "HAK SAHİPLİĞİ" onaylananlar başvuru yapabilecektir. Sözleşme aşamasında konut başvurusu yapılan İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt
 • sisteminden alacakları belge veya başvuru yapılan İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belge istenecektir.
 • Konutlar, %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde konut satışı yapılacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisinden bir kez konut satışı yapılacaktır.)

TOKİ SOSYAL KONUTA E-DEVLET ÜZERİNDEN NASIL BAŞVURULUR?

 • Başvuru sahibi; E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
 • E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
 • E-Devlet başvuruları 28/10/2022 tarihinde sona erecektir.
 • E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.
 • E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde EFT, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.
 • Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.

08 Kas 2022 - 16:30 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.