Uzman Çavuşluktan memurluğa geçiş: Uzman Erbaşlar zabıta memuru kadrosuna geçebilir mi?

Uzman Çavuşluktan memurluğa geçiş süreci merak edildi. Uzman Erbaş Kanunu'na göre; Uzman Erbaş olarak görev yapmakta iken kendi isteğiyle istifa ederek görevinden ayrılan personelin belediyede boş bulunan zabıta memuru kadrosuna atanması mümkün mü? İşte yanıtı...

Azra Koçak
Azra Koçak Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Uzman Çavuşluktan memurluğa geçiş belli şartların olması halinde mümkündür. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde çalışan Uzman Erbaşlar, belirli şartları karşılamak kaydıyla KPSS şartı aranmaksızın memur olabiliyorlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun (DMK) 92. maddesi kimlerin uzman erbaşlık görevini bırakıp, memurluğa atanabileceği açık bir şekilde düzenlenmiştir. İşte maddenin detayları... 

Uzman Çavuşluktan memurluğa geçiş süreci

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun (DMK) Memurluktan çekilenlerin yeniden atanmaları 92. maddesinde; "...657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler..." hükmü ile, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5.maddesinde; "...Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92.maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." hükmü yer almaktadır.

Uzman Erbaşlar zabıta memuru kadrosuna atanabilir mi?

11.04.2007 tarihli ve 26490 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Belediye Zabıta Yönetmeliğinin Başka memurluktan naklen geçiş başlıklı 16.maddesinde; "(1) Belediye hizmet birimlerinde memur kadrosunda çalışanlardan, belediye zabıta memurluğuna geçmek isteyenler; 35 yaşını aşmamaları, bu Yönetmeliğin 13/A maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan şartları taşımaları, 13/E maddesinde öngörülen sınavda başarılı olmaları kaydıyla 657 sayılı Kanuna ve diğer mevzuat hükümlerine uyularak zabıta memurluğuna atanabilir." hükmü ile, 21.06.2006 tarihli ve 26326 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Belediye İtfaiye Yönetmeliğinin Başka memurluktan naklen geçiş başlıklı 18.maddesinde; "(1) Belediye hizmet birimlerinde memur kadrosunda çalışanlardan, itfaiye erliğine geçmek isteyenler; 35 yaşını aşmamaları, 15/A maddesinin birinci fıkrasının (b), (c), (e) ve (f) bentlerindeki şartları taşımaları ve 15/E maddesinde öngörülen sınavda başarılı olmaları kaydıyla, 657 sayılı Kanuna ve diğer mevzuat hükümlerine uyularak itfaiye eri kadrosuna atanabilir." hükmü bulunmaktadır. Konu incelendiğinde; ………..'in 11.03.2014 - 31.12. 2021 tarihleri arasında 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa göre Uzman Erbaş olarak görev yaptığı ve kendi isteği ile istifa ederek görevinden ayrıldığı ilgi yazıdan anlaşılmıştır. Yukarıdaki mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; adı geçenin 3269 sayılı Kanun kapsamında yedi yıldan fazla hizmetinin bulunduğu, dolayısıyla Belediyenizde boş bulunan memur kadrolarına; 5393 sayılı Belediye Kanununun 49.maddesindeki oranlara, Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğe ve diğer mevzuata uyulmak kaydıyla 657 sayılı Kanunun 92.maddesine göre atanmasının Belediyenizin takdirinde olduğu, zabıta memuru ve itfaiye eri kadrolarına ise; memur kadrolarına atanmasının akabinde Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 16.maddesi ile Belediye İtfaiye Yönetmeliğinin 18.maddesinde belirtilen şartları taşıması ve yapılacak sınavda başarılı olması halinde atanabileceği, dolayısıyla doğrudan zabıta memuru kadrosuna atanmasının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.

03 Ağu 2022 - 16:30 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.