Ziya Selçuk Açıkladı… Çocuklar 15 Şubat'ta Okullarına Kavuşuyor mu?

Ziya Selçuk Açıkladı… Çocuklar 15 Şubat'ta Okullarına Kavuşuyor mu?

Ziya Selçuk açıkladı… Çocuklar 15 Şubat'ta okullarına kavuşuyor mu? Konuya ilişkin açıklama yapıldı. İşte haberin detayları...

Ziya Selçuk açıkladı… Çocuklar 15 Şubat'ta okullarına kavuşuyor mu? Konuya ilişkin açıklama yapıldı. İşte haberin detayları...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat'tan itibaren koronavirüs verilerine bakılacağı ve çocukların durumuna göre bir karara varılacağını söyledi.

okullar-acilacak-mi.webp

Ekonomi Muhabirleri Derneği ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların kapatılmasının bugünün problemi olmadığını, bu kararın gelecek yıllarında problem haline geleceğini, Türkiye'nin salgın sürecinde okulları en fazla kapalı tutan ülkeler arasında baş sıralarda olduğunu söyledi.

Sözlerini devam eden Ziya Selçuk, bu kararı virüsü kontrol altında tutabilmek için aldıklarını, bugün vaka sayılarının azalması durumunda alınan tedbirlerin etkisini gördüklerini dile getirdi.

Selçuk, 15 Şubat'tan itibaren çocukların, ailelerinin, toplumun durumuna bakacaklarını, bu durumda okulları daha yüksek bir kapasite ile açacaklarını dile getirdi.

OKULLARDA ÖĞRENCİLERDE, ÖĞRETMENLERDE KONTROLLÜ

Okullarda öğrencilerde, öğretmenlerde kontrollü. Okulun kontrollü bir ortam olduğuna değinen Ziya Selçuk, öğrenciler ve öğretmenlerin kontrollü olduğunu, belli kurallara dikkat edeceklerini, çarşıda ve sokaktaki gibi karmaşık, kontrolsüz bir ortamın olmayacağını, okullardan kaynaklanan durumu izlediklerini, çocukları da aynı oranda gözlemlediklerini söyledi.

okullar-acilacak-mi.jpg

Salgın sürecinde mesleki eğitimi net bir şekilde gördüklerini, AR-GE merkezleri ile meslek liselerinin ilişkilendirildiğini, meslek liselerinin salgın sürecinde birçok şey ürettiğini, N95 standartlarında maske üreten makina tasarladıklarını açıkladı.

Bu makineyi hayata geçirdiklerini ve üretim yaptıklarını dile getirdi.

DIŞ ÜLKELERE GÖNDERİLEN MASKELER, MESLEK LİSELİLER TARAFINDAN ÜRETİLDİ

Dış ülkelere gönderilen maskeler, meslek liseleri tarafından üretildi. Salgının başlangıcında meslek liselerinin 130 milyon tek kullanımlık maske ürettiklerini, eskiden elle ve tek makineler ile işler yapılırken, meslek liselerinin ürettiği makine sayesinde milyonlarca maske ürettiklerini, dış ülkelere gönderilen maskelerin meslek liseleri tarafından üretildiğini ifade ediyor.

okullar-acilacak-mi-001.jpg

Bunun dışında fabrikaların, otellerin, organize sanayi bölgelerin içinde iş garantili yüzlerce okul açmaları sonucu meslek liselerine olan tercih oranında yüzde 63-64 oranında artış olduğunu söyledi.

Açıklamalarını sürdüren Ziya Selçuk, pandemi döneminde özel okullarda KDV’nin yüzde 8'den yüzde 1 oranının indirildiğini, özel okulların Milli Eğitim Bakanlığı'nın asli unsuru olduğunu, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na vergi kolaylığının bu dönemde sağlanması yönünde tavsiyelerini bildirdiğini aktardı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.