Yunanistan'da Eski Başbakan Türkiye İle İstikşafi Görüşmelere Karşı

Yunanistan'da Eski Başbakan Türkiye İle İstikşafi Görüşmelere Karşı

Yunanistan'da Eski Başbakan Türkiye ile istikşafi görüşmelere karşı. Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler başlayacak ancak yankıları başladı.

Yunanistan'da Eski Başbakan Türkiye ile istikşafi görüşmelere karşı. 
Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler başlayacak ancak yankıları başladı.

İstikşafi Görüşmelere Karşı

Eski Yunanistan Başbakanı ve iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin eski Genel Başkanı olan Antonis Samaras, yarın İstanbul'da Türkiye'nin ev sahipliğinde yeniden başlayacak olan istikşafi görüşmelere karşı olduğunu açıkladı. Samaras, bu temasların, Türkiye'ye yönelik olası Avrupa Birliği (AB) yaptırımları noktasında engel teşkil edeceğini savundu.

Türkiye ile Yunanistan arasında 2019 ve 2020 yılları gerginliğin tırmandığı yıllar olarak tarihe geçti. Yunanistan'ın sürekli Türkiye'nin karasularına yönelik tacizleri, 12 Ada üzerinde asker ve silah bulundurması gibi nedenler sonrası, Türkiye devamlı Yunanistan'a kararlılık mesajları gönderdi.

Yunanistan'ın Tacizkar Ve Saldırgan Politikaları

Eğer Yunanistan'ın tacizkar ve saldırgan politikaları devam ederse, karşılığını misliyle alacağı, ancak hakkaniyetli bir paylaşım konusunda da Türkiye'nin daima masaya oturmaya hazır olduğu vurgusu yapıldı. Doğu Akdeniz'deki enerji rezervi konusunda da Türkiye'yi safdışı bırakma gayretlerinde olan Yunanistan, sonunda masaya oturmaktan başka çaresi olmadığını anladı.

Türkiye'ye Yönelik Avrupa Birliği (ab) Yaptırımlarına Engel

İstikşafi görüşmeler başlamadan önce, Yunan kamuoyundan Türkiye ile görüşülmesine yönelik eleştiriler gelmeye başladı. Bunlardan biri de, eski Yunanistan Başbakanı ve iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin eski Genel Başkanı Antonis Samaras. Samaras, Türkiye ile yapılacak görüşmelerin, Türkiye'ye yönelik Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarına engel olacağını iddia etti.

Samaras, Yunanistan'da yayınlanan "Kathimerini" adlı gazeteye bir röportaj verdi ve 25 Ocak Pazartesi günü İstanbul'da 61. turu yapılacak olan istikşafi görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ege-adalari.jpgBaşbakan Miçotakis'in "yatıştırıcı doktrin" politikasına katılmadığını ifade eden Samaras, "bu görüşmeler yanlış. Yapmayın" diye çıkıştı. 

Ankara'da 12 Mart 2002 Tarihinde Başlamıştı

İstikşafi görüşmeler Türkiye ile Yunanistan, Doğu Akdeniz'deki sorunlarda her iki ülkenin de kabul edeceği "adil, kalıcı ve kapsamlı" bir çözüm amaçlanarak Ankara'da 12 Mart 2002 tarihinde başlamıştı. Ancak son olarak Atina'da 1 Mart 2016'da gerçekleşen 60. turun ardından yaklaşık 5 yıldır herhangi bir görüşme gerçekleşmemişti.

Görüşmeler o dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınmış, Türkiye'nin ısrarlı çağrılarına rağmen Yunan tarafı masaya da gelmemiş, saldırgan potikalarından da vazgeçmemişti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.