Yılın Son Ayından Hediye

Yılın Son Ayından Hediye

Yılın son ayından hediye. 2020 yılının son Güneş tutulması için nefesler tutuldu. Bugün yılın son güneş tutulması gerçekleşecek. Gün içerisinde Ay, Güneş’in Dünya’ya bakan yüzünden geçiş yapacak. Güneş tutulmasını Türkiye’den izleyebilecek miyiz?

Yılın son ayından hediye.

2020 yılının son Güneş tutulması için nefesler tutuldu. Bugün yılın son güneş tutulması gerçekleşecek. Gün içerisinde Ay, Güneş’in Dünya’ya bakan yüzünden geçiş yapacak. Güneş tutulmasını Türkiye’den izleyebilecek miyiz? 

Güneş tutulması hakkında bilgiler…

Yılın son ayında görülecek olan Güneş tutulması saat 13.34-18.53 arasında gerçekleşecek.

gunes-tutulmasi.jpg

2020 yılının son Güneş tutulması için bekleyişler sürüyor. Fakat 14 Aralık’ta görülecek gök olayı, Türkiye’den izlenemeyecek. Saat 13.34-18.53 arasında gerçekleşecek olan tam tutulma Atlantik Okyanusu'nun güneyi, Güney Amerika, Pasifik Okyanusu, Antarktika ve Afrika'nın güneydoğusunda gerçekleşecekken, Güney Amerika’da yer alan Arjantin’de ise tutulma net bir şekilde görülecektir.

ROKET LAB 15 ARALIK’TA FIRLATILACAK

Güneş tutulması nedeniyle Synspective şirketi, Strix'in fırlatılışını erteleyeceğini çünkü tutulma nedeniyle, Güney Yarım Küre’nin bir kısmı karanlık olacaktır.

guney-yarim-kure-karanlik-olur.jpg

Bu kararı alan Synspective şirketi, geliştirilen uydunun çalıştırılması durumunda, karanlığın uyduya zarar vereceğini, yörünge ilerleyişini engelleneceği, bundan dolayı tedbir aldıklarını söyledi.

Japonya, Roket Lab’ın fırlatılma tarihini 15 Aralık olarak belirlemiştir.

roket-lab.jpg

ABD’li Elon Musk tarafından geliştirilen SpaceX ve Rocket Lab şirketine ait olan Electron roketi, 150 kiloya varacak kadar yük taşıma kapasitesine sahip, bunu dışında uyduları düşük maliyete uzaya fırlatabilme özelliği vardır. 

Fırlatılma çalışmaları, Yeni Zelanda’da da bulunan Mahia Yarımadasında yapılmaktadır.

“ROKET LAB” İLK NE ZAMAN FIRLATILMIŞTIR?

Japonya tarafından geliştirilen ilk ticari uydu Roket Lab, deneme çalışmaları sonrası, 2018 yılında Mahia adasından uzaya doğru yola çıkmıştır.  

roket-lab-002.jpg

SpaceX, diğer uydulardan farklı olarak 150 kiloya kadar yükleri taşıyabiliyor ve elektrikli motorla çalıştığı için maliyet açısından düşük bütçeyle uzaya fırlatılabiliyor.

Roket Lab, ticari amaçla uzaya gönderilen ilk uydu aracıdır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.