Yerli Aşıdan Müjdeli Haber

Yerli Aşıdan Müjdeli Haber

Yerli aşıdan müjdeli haber. Erciyes Üniversitesi'nin Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı 15 Aralık’tan sonra faz-2 çalışmalarına başlayacak.

Yerli aşıdan müjdeli haber. 

Erciyes Üniversitesi’nin Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı 15 Aralık’tan sonra faz-2 çalışmalarına başlayacak.

yerli-asidan-mujdeli-haber.jpg

İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezinin Müdür Yardımcısı Ahmet İnal, yerli aşı çalışmaları hakkında; faz-1 çalışmalarının tamamlandığını, bu aşamada ilk dozun 44 gönüllüye kasım başı gibi uygulandığını, ikinci dozun ise 26 Kasım’da yapıldığını ve bu süre zarfında herhangi bir yan etki teşhisinin ortaya çıkmadığını söylüyor.

yerli-asidan-mujdeli-haber-002.jpg

Başarılı olan faz-1’den sonra 15 Aralık’ta faz-2 çalışmalarının başlayacağını belirten Ahmet İnal, faz-1 çalışmalarını ilk etapta 44 kişiye denediklerini 2. doz aşılama çalışmalarının sürdüğünü, yerli aşıya oluşan güvenin tam olduğunu vurguluyor.

15 Aralık’ta faz-2 çalışmalarına başlayacaklarını duyuran İnal, faz-2 çalışmaları tamamlanınca minimum 200 gönüllü üzerinde aşılanma yapılacağını bunun ardından faz-3 çalışmalarına geçileceğini söyledi.

Yakın zamanda yerli aşının devreye girmesi için çalıştıklarını belirten İnan, toplamda 328 milyon doz aşı üretimi yapılması gerektiğini söylüyor.

Sözlerine devam eden İnan, “Çin’den alacağımız aşı sadece 50 milyon doz. Bu yüzden mutlaka yerli aşı üretimi şart oldu” dedi.

Dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan kendi imkanları ile geliştirdikleri aşıdan aldıkları verinin olumlu olduğunu, aşıya güven duyulması gerektiğini söyledi.

yerli-asidan-mujdeli-haber-005.jpg

Aşı karşıtı olan insanlara seslenen İnan, bazılarının hiçbir şekilde aşı olamayacağına dair konuştuğunu, böyle bir karşıtlığın neden kaynaklandığını bilmediğini ama toplumun mutlaka aşılanma aşamasından geçmesi gerektiğini söyleyerek bir grubun aşı olması diğer grubun aşılanmaması durumunda bu çalışmaların hiçbir anlamı olmadığını söylüyor.

Büyük devletlerin aşıları önceden anlaşıp sipariş vermesi durumunda fakir ülkelerin aşıya ulaşma imkânı olmadığını vurgulayarak, üretecekleri aşıdan mazlumlara da vereceklerini söyledi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.