Yerli Aşı’ da “Faz-1 İkinci Doz” Uygulamaları Olumlu Sonuç Verdi

Yerli Aşı’ da “Faz-1 İkinci Doz” Uygulamaları Olumlu Sonuç Verdi

Yerli aşı’ da “Faz-1 ikinci doz” uygulamaları olumlu sonuç verdi. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen yerli aşı, bugün Faz-1 çalışmalarını tamamlayarak gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlandı. Herhangi bir yan etki görüldü mü? Detaylar...

Yerli aşı’ da “Faz-1 ikinci doz” uygulamaları olumlu sonuç verdi. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen yerli aşı, bugün Faz-1 çalışmalarını tamamlayarak gönüllüler üzerinde uygulanmaya başlandı. Herhangi bir yan etki görüldü mü? Faz-2 çalışmaları ne zaman başlayacak? Detaylar...

Gönüllülerde herhangi bir problem görülmediğini söyleyen Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz-1 deneysel çalışmalarının istedikleri gibi olduğunu, ciddi bir reaksiyona sebebiyet vermediğini, gönüllüler üzerinde gözlemlemelerin devam ettiğini ve bu hızla devam ederlerse Aralık ayının sonunda Faz-2 çalışmasına geçmeyi planladıklarını dile getirdi.

erciyes-universitesi-rektoru-mustafa-calis.png

Yerli aşı çalışmalarını devam ettiren, İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Faz-1 çalışmasından olumlu sonuç çıkararak, Faz-2 çalışmalarına geçmeyi bekliyor.

FAZ-2 200 GÖNÜLLÜYE UYGULANACAK

Faz-1 çalışması Kasım ayında yaklaşık 44 gönüllüye uygulandı. İnsan deneyleri çalışmasını sürdürerek, herhangi bir yan etkiye saptanmadığı için ikinci doz uygulamasına geçilmiş, 26 Kasım’da ise ikinci doz uygulamaları başlamıştır. 44 gönüllüye uygulanan “Faz-1 ikinci doz” uygulaması ile bugün Faz-1 çalışmalarına nokta konuldu.

faz-2-calismalari-kapida.jpg

Salgına karşı geliştirilen yerli aşının, “Faz-1 ikinci doz” çalışmasının bugün itibariyle noktalandığını söyleyen Çalış, ciddi yan etkilerin görülmediğini, planlarının Faz-2 çalışmalarına geçmek olduğunu söylüyor.

Sağlık Bakanlığının desteği ile ilerleyen yerli aşı projesi, Faz-2 çalışmalarına geçmek için gün sayıyor.

Bu ayın sonunda geçmeyi planladıkları Faz-2 aşılama çalışması yaklaşık olarak 200 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.