Yeni Dönemde Kafe ve Restoranlar Açılıyor!

Yeni Dönemde Kafe ve Restoranlar Açılıyor!

Dün yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından normalleşme süreci sonunda belli oldu. Peki yeni dönemde kafe ve restoranlar nasıl bir yol izleyecek?

Yeni dönemde kafe ve restoranlar da açılıyor. Herkesin merakla beklediği açıklamalar geldi. Dün sona eren Kabine Toplantısı'nın ardından İçişleri Bakanlığı tarafından tüm valiliklere genelde gönderildi.  Risk grubuna göre il bazında alınması gereken yeni tip korona virüs tedbirleri ile uyulacak kurallar belli oldu.

Kabinede alınan kararlar doğrultusunda, tespit edilen kriterlere göre illerin 4 ayrı risk grubuna ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre ayrılacak.

Risk Gruplarına Göre İller

İllerin risk grupları ise şöyle:

Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van düşük riskli iller.

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum orta riskli iller. Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir'de yine orta riskli iller. Son olarak Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat'ta orta riskli iller.

Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir yüksek risk grubunda. Ayrıca Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli yüksek riskli iller. Son olarak Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak yüksek risk taşıyor.

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon çok yüksek riskli iller.

Hıfzıssıhha Kurulu gerekli kararları aldıktan sonra bugün itibarıyla uygulamaya geçecek. Risk gruplarına göre sokağa çıkma kısıtlamaları değişiklik gösterecek.

Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı genelgede bazı değişiklikler oldu. Sokağa çıkma kısıtlamasında esnetilmeler oldu.

Kafe ve Restoranlar Bir Şartla Açılıyor!

Kafe ve restoranlar düşük, orta ve yüksek risk gruplarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Söz konusu yeme-içme yerleri mesafe kurallarına uymak koşuluyla aktif olacak. Ek olarak kıraathane ve çay bahçeleri de mesafe kurallarına uymak şartı ile hizmet verecek. Kapasite sınırlaması oranı %50 olarak uygulanarak azami kişi sayısı ile hizmet verecek.

Çok yüksek risk grubundaki yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde olacak. 20.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verecek. Ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacak.

Mesafe kuralları ile belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre yeme-içme yeri için oturma düzeni olacak. HES kodu kontrol edilerek müşteri kabul edilecek. Onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.