Yargıtay: Annesi Vefat Eden Çocuklar, Nene Ve Dedeleriyle Kalabilir

Yargıtay: Annesi Vefat Eden Çocuklar, Nene Ve Dedeleriyle Kalabilir

Yargıtay: Annesi vefat eden çocuklar, nene ve dedeleriyle kalabilir. Yargıtay'ın kararı yeni bir sürecin de fitilini ateşledi.

Yargıtay: Annesi vefat eden çocuklar, nene ve dedeleriyle kalabilir. 
Yargıtay'ın kararı yeni bir sürecin de fitilini ateşledi.

Başkent Ankara'daki, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, anneleri vefat eden çocukların anneanne ve dedeleriyle kalabileceği yönünde bir karara imza attı.

yargitay.jpgANNE SEVGİSİ EKSİKLİĞİ

Yargıtay kararında, Annesini kaybeden çocukların, anne sevgisi eksikliğini hissetmemesi için, neneleri ve dedeleriyle zaman geçirmesi, matem dönemindeki ruhsal bunalımlarından kurtulmaları için yararlarına olacaktır görüşüne yer verildi.

Yargıtay 2. hukuk Dairesi, anneleri hayatını kaybeden çocukların, aile ortamında daha fazla vakit geçirmelerine imkan tanıyan bir kararı verdi. 

ANNESİ ÖLEN ÇOCUKLAR DEDELERİNDE YATILI KALABİLİR

Annesi ölen çocuklar dedelerinde yatılı kalabilir. Bursa'da yaşanan bir hadise nedeniyle dosya yargıtaya geldi. Annelerini kaybeden 7 ve 4 yaşlarındaki 2 torununu görmeye doyamayan dede ve nene, bunun için mahkemenin yolunu tuttu. Temyiz sürecinde ilk mahkemenin verdiği "dede ve nenenin torunlarını evlerine almaları zorunlu değildir, bir baba sırf çocuklarının annesi öldü diye, çocuğunu kayınbabasına ve kayınvalidesine yatılı göndermek zorunda değildir" yönündeki kararı bozdu.

KARARI BOZDU

Dede ve nenenin torunlarıyla aynı evde kalmaya hakları olduğu vurgusu yapıldı. Nene ve dedeyi haklı bulan yargıtay daha önce ilk mahkeme tarafından varılan, sonrasında itiraz edilen istinaf mahkemesi tarafından da haklı bulunan kararı bozduğunu açıkladı.

Yani eğer bir çocuğun annesi vefat etmişse, annesinin babası ve annesinin annesi torunlarının yatıya kalmalarını da istiyorsa, çocuğun babası buna izin vermek zorunda.

Zira yargıtay 2. hukuk dairesinin verdiği bu karar aynı zamanda emsal niteliği taşıyor. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.