Yakın Dönem Türk Siyasetinde Liderlerin Sağ Kolu Olan İsimler

Yakın Dönem Türk Siyasetinde Liderlerin Sağ Kolu Olan İsimler

Yakın Dönem Türk Siyasetinde Liderlerin sağ kolu olan isimler.tarih boyunca daima Liderinin yanında olan isimler var olmuştur. Yakın dönemde bunlar kimler?

Yakın Dönem Türk Siyasetinde Liderlerin sağ kolu olan isimler.
tarih boyunca daima Liderinin yanında olan isimler var olmuştur. Yakın dönemde bunlar kimler?

Her siyasetçinin arkasında dev bir danışmanlar ve müsteşarlar ordusu vardır. Fakat liderler danışmanlarla da yetinmez. Onların sağ kolları olan, her konuda güvenebilecekleri ve akıl danışabilecekleri bir 'kanat adamına' ihtiyaçları olur.

Krallardan padişahlara, diktatörlerden Cumhurbaşkanlarına siyaset tarihi en az liderler kadar meşhur olan sağ kol denebilecek kişilerle dolu.

esat-kiratli.pngAKLA GELEN İLK İSİMLERDEN BİRİ ESAT KIRATLIOĞLU

Siyasetçiler ve sağ kol denince akla gelen ilk isimlerden biri Esat Kıratlıoğlu. Tansu Çiller'in bir numaralı kurmayı olarak tanıdığımız siyasetçinin partisinin genel başkanına bağlılığı o kadar meşhurdu ki, dönemin en çok izlenen dizilerinden biri olan 'Yasemince'de sırf Esat Kıratlıoğlu'ndan ilham alınarak yaratılmış bir karakter olan Haset dahil edilmiş ve halk tarafından büyük ilgi görmüştü.

Genel başkanına sınırsız destek veren, çantasını taşımaktan, her gün iltifatlar etmeye, su getirmekten, çay koymaya hatta Çiller'in çok meşhur olan akıllara zarar gaflarını düzeltmeye kadar kendini bütün varlığıyla başkanına adamış Haset karakteri, gerçekten de Esat Kıratlıoğlu'na büyük benzerlikler taşıyordu.

Esat Kıratlıoğlu, gerçek hayatta tıpkı Haset gibi parti başkanın üzerine titriyordu. Siyasi yaşamına 34 yaşında memleketi olan Nevşehir belediye başkanı olarak adım atan Kıratlıoğlu aslında uzun yıllar Süleyman Demirel'in en yakınındaki isimlerden biriydi. Demirel, 1993'te köşke çıkarken DYP başkanı olarak yerine Çiller'in geçmesini istemiyordu.

ekrem-pakdemirli.jpgTURGUT ÖZAL'IN SAĞ KOLU OLARAK BİLİNEN EKREM PAKDEMİRLİ

Turgut Özal'ın sağ kolu olarak bilinen Ekrem Pakdemirli. Tıpkı özal gibi bürokrasi kökenli bir mühendis. DPT müsteşar yardımcılığıyla başladığı kariyerine, hazine ve dış ticaret müsteşarlığı, ANAP Manisa milletvekilliği, başbakanlık başdanışmanı, ANAP döneminde Ulaştırma ve Maliye Bakanlığı ile Başbakan Yardımcılığı yapan Pakdemirli.

Ayrıca ulaştırma, maliye, gümrük ve devlet bakanlığı gibi görevlerde de bulundu. ANAP'ın kuruluş dönemlerinden, Özal'ın ölümüne kadar her döneminde en yakınındaki isimlerden biri Ekrem Pakdemirli'ydi.

Son olarak "özal'ın Mirası' adlı kitabında, Özal ile 1967 yılında başlayan dostluğunu ve ANAP dönemli boyunca beraber yaptıkları icraatları anlatan Pakdemirli, Turgut Özal'ın önde gelen kurmaylarından biri olarak Türk siyaset hayatında önemli bir yere sahip.

ismet-sezgin.jpgİSMET SEZGİN, NECMETTİN CEVHERİ VE YILMAZ ERGENEKON HER DAİM SÜLEYMAN DEMİREL'E YAKIN

Süleyman Demirel, Türk siyasetinin en uzun süre iktidarda kalan isimlerinden biri. Kırk yılı aşkın siyasi yaşamında birçok politikacıyla yakın iş birliği yapan Süleyman Demirel'in kurmayları denilince akla sadece üç isim geliyor. İsmet Sezgin, Necmettin Cevheri ve Yılmaz Ergenekon her daim Süleyman Demirel'e yakınlıkları ve aldığı kararlardaki etkileriyle diğer isimlerinden önüne geçti.

İsmet Sezgin ise her zaman Demirel'in sağ kolu olarak farklı bir yere sahipti. Demirel'in Ankara Güniz Sokak 10 numaradaki evinde saatler süren karar toplantılarının daimi üyelerinden biriydi. Seçim yenilgisi dahil her türlü siyasi yenilgide Demirel'in yanında yer alan Sezgin'in, genel başkanıyla olan istikrarlı ilişkisi Türk siyasetinin en uzun soluklu parti başkanı- kurmay ilişkilerinden biri oldu.

eyup-asik.jpgESKİ BAKANLARDAN OLAN EYÜP AŞIK

Futbol meraklılarının Trabzonspor'daki faaliyetleriyle aşina olduğu Eyüp Aşık. aynı zamanda Türk siyasetinde önemli bir yere sahip. TBMM 21. Dönem milletvekili ve eski bakanlardan olan Eyüp Aşık.

Mesut Yılmaz'a en yakın isimlerden biri olarak tanınıyor. Mesut Yılmaz'ın özal'ın ardından ANAP başkanı olduğu meşhur 1991 parti kurultayında açıkça Yıldırım Akbulut'a destek veren Eyüp Aşık, 1992 yılından sonra Mesut Yılmaz'ın saflarında yer almaya başladı.

Kısa süre içinde en yakınındaki isimlerden biri olmayı başardı. Zaman içinde Mesut Yılmaz'a her an ulaşabilen, kararlarında söz sahibi olan. Mutlaka fikir danıştığı kurmaylarından biri oldu.

Aşık'ın 1995 yılında ANAP'ın BBP ile kurduğu ittifakta ve Aydın Menderes'in RP'ye yönlendirilmesi gibi kararlarda hep Eyüp Aşık'ın büyük etkisi olduğu söylendi.

menderes-polatkan-zorlu.jpgFATİN RÜŞTÜ ZORLU VE HASAN POLATKAN

Türkiye'nin çok partili döneminin ilk başbakanı olan Adnan Menderes'in ismi, 10 yıllık siyasi hayatı ve ardından Yassıada sürecinde ve idamında hep Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan isimleriyle anıldı.

10 yıl boyunca Türkiye'yi yöneten ve modern Türk siyasetini şekillendiren Adnan Menderes iktidarı boyunca, Menderes'in her daim yanında yer alan bu iki isimden Fatin Rüştü Zorlu dış işleri bakan, Hasan Polatkan ise maliye bakanıydı.

Hasan Polatkan, İstanbul Siyasal Bilgiler Okulu'ndan mezun olduktan sonra Ziraat Bankası'nda müfettişlik yaparak, mali konularda uzmanlaştı.

10 yıl süren bakanlığı döneminde maliye bakanı olarak  Türk ekonomisini serbest hale dönüştürmek için gerekli reformların arkasındaki beyindi. Fatin Rüştü Zorlu, Menderes döneminde Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.