Yağış Barajlara Yansıdı

Yağış Barajlara Yansıdı

Yağış barajlara yansıdı.İstanbul'da birkaç gündür devam eden yağış barajlara az da olsa olumlu yönde yansıdı. Kuraklık tehlikesi başgösterince Diyanet İşleri Başkanlığı da insiyatif almış ve Cuma günü yurdun tamamında yağmur duası ettirmişti.

Yağış barajlara yansıdı.
İstanbul'da birkaç gündür devam eden yağış barajlara az da olsa olumlu yönde yansıdı. Kuraklık tehlikesi başgösterince Diyanet İşleri Başkanlığı da insiyatif almış ve Cuma günü yurdun tamamında yağmur duası ettirmişti.

YAĞMUR DUASININ ARDINDAN

Cuma günü edilen yağmur duasının ardından yurt genelinde yağış başladı. İstanbul'da yağışın ardından baraj seviyelerinde artış gözlemlendi. Ömerli barajı eski seviyesine dönmese de, seviyesindeki artış gözlerden kaçmadı.

Bir hafta öncesine kadar Yüzde 21 seviyesinde olan barajlardaki dolulu oranı Yüzde 25 seviyesine yaklaştı.


Bu artış aylar sonra ilk artış olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde İstanbul'daki barajların doluluk oranı, yüzde 40 seviyelerine dayanmıştı.
iski-istanbul-baraj-seviye.jpg

MAYIS AYI İTİBARİYLE ZİRVEYİ GÖRMÜŞTÜ

2020 Mayıs ayında bu oran yaklaşık olarak Yüzde 70 bandında görünmüş ve bu şekliyle kayıtlara geçmişti. Mayıs ayından itibaren düşüş bandına geçen baraj seviyeleri, geçtiğimiz hafta Yüzde 21 seviyesine kadar gerileyip, tehlikenin ne derece yüksek boyutlara geldiğini gözler önüne sermişti.

Diyanet işlerinin yağmur duası etmek için talimat vermesi ve bu yönde tüm camilerde ellerin semaya açılması sonucu başlayan yağış 4 gündür hız kesmeden devam ediyor.

Bazı kişiler de, Diyanetin yağmur duası adımı itibarsızlaştırma gayreti içerisine girip, meteorolojiden veri alındıktan sonra yağmur duası kararı verildiğini ve bu yönde adım atıldığı iddialarını gündeme getirdi. Hatta Liberal Demokrat Partili bir isim, Diyanet işlerine başvurarak, ekonominin düzelmesi için de dua edilmesi yönünde talebi olduğunu belirtti.

Bu isme sosyal medyadan tepkiler gecikmeden geldi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.